آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو

به گزارش تنها پیامک، ایسنا/ این خبر به جهت آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو

لاته

از آنجا که دستگاه اسپرسوساز در ایتالیا اختراع شد، بیشتر اصطلاحات مربوط به اسپرسو و مصرف آن از زبان ایتالیایی نشأت گرفته است.

Caffe به معنای قهوه و Latte به معنای شیر است. امروز قهوه لاته در تمام کافه های جهان مورد مصرف قرار می گیرد و مشاهده 2 یا سه میزان مختلف لاته غیرمعمول نیست. با سفارش یک قهوه لاته هنر لاته آرت که به وسیله باریستا با فوم شیر در سطح فنجان ایجاد شده و دارای طرح های مختلفی است را مشاهده خواهید کرد.

دستورالعمل استاندارد جهت تهیه یک فنجان لاته، یک اسپرسوی کامل به همراه 2 برابر شیربخار دیده و یک لایه ضخیم فوم شیر است. نوشیدنی دیگری تحت عنوان لاته ماکیاتو در بعضی از منوها وجود دارد.

در واقع لاته ماکیاتو همان لاته است با این تفاوت که به جای یک اسپرسوی کامل از ریسترتو در تهیه آن استفاده می گردد. نوشیدنی لاته مخصوص افرادی است که طعم غالب شیر در فنجان قهوه را می پسندند و نوشیدنی لاته ماکیاتو مختص افرادی است که فقط عطر قهوه را در فنجان می پسندند.

کاپوچینو

این نوشیدنی سنتی ایتالیایی به 2 شکل متفاوت و با عناوین کاپوچینوی خشک و خیس آماده و ارائه می گردد. درک اصطلاحات خشک و خیس به شما این امکان را می دهد که کاپوچینوی مورد علاقه خود را به راحتی و با امکان کنترل میزان فوم شیر در نوشیدنی انتخاب کنید.

با درخواست کاپوچینوی خشک به باریستا یعنی شما می خواهید فوم بیشتر و شیر کمتری داشته باشید. از آنجا که فوم نسبت به شیر مایع کمتری دارد، باعث می گردد نوشیدنی شما خشک تر گردد. در مقابل درخواست نوشیدنی خیس از باریستا به معنای این است که شما می خواهید فوم شیر کمتر و شیر بخار دیده بیشتری در فنجان خود داشته باشید.

در حالت کلی یک فنجان کاپوچینو از سه قسمت مساوی تهیه می گردد. یک اسپرسوی کامل به همان میزان شیر بخاردیده و در قسمت سوم از فوم شیر نیز به همان میزان استفاده می گردد. این نوشیدنی مختص افرادی است که تعادل طعمی بین اسپرسو و شیر در فنجان را بیشتر می پسندند.

ماکیاتو

واژه ماکیاتو نیز مرهون زبان ایتالیایی و به معنای نشان دار است، چرا که از یک فنجان اسپرسو به همراه یک لکه فوم شیر بر سطح آن تهیه می گردد. اگرچه به نظر می رسد ماکیاتو بطور سنتی صرفا حاوی قهوه و فوم شیر است اما بسیاری از هواداران نوشیدنی های بر پایه قهوه آن را با مقادیری از شیر بخار داده شده به همراه مجموعه ای از طعم دهنده یا چاشنی ها مورد استفاده قرار می دهند.

یک فنجان ماکیاتو از یک اسپرسوی کامل و یک لکه فوم شیر به همراه شیر بخاردیده به میزان نیمی از اسپرسو عصاره گیری شده تهیه می گردد. یعنی اگر میزان عصاره را 40 گرم در نظر بگیریم، میزان شیر بخاردیده استفاده شده در ماکیاتو 20 گرم است. این نوشیدنی مختص افرادی است که رایحه بالاتر شیر در فنجان را بیشتر می پسندند.

آفوگاتو

حال نوبت آن است که به یک فنجان اسپرسو به عنوان یک دسر کامل نگاه کنید. آفوگاتو دارای منشأ ایتالیایی است. اگرچه تنوع بی انتها موجود در عطر و طعم آن موجب محبوبیت بالای این نوع از قهوه شده است. در آفوگاتو لایه های شکلاتی به عنوان ترکیبات خوش طعم اضافه می گردد. بعلاوه میتوان از انواع آجیل ها، میوه ها، نارگیل و... در تهیه آن استفاده کرد. اگرچه آفوگاتو از یک اسپرسوی کامل یا یک یا 2 اسکوپ بستنی تهیه می گردد اما مرزبندی جهت تهیه این دسر خوشمزه وجود ندارد.

موکا

نوشیدنی موکا بعلاوه به عنوان موکاسینو نامیده می گردد که با استفاده از سیروپ شکلات، پودر کاکائو، میزانی از شکلات با کیفیت بالا یا حتی شیر شکلات قابل تهیه است. اساسا موکا یک قهوه لاته همراه با افزودن شکلات و کمی خامه پف نموده در سطح آن است.

آمریکانو

آمریکانو یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که از ترکیب یک فنجان اسپرسو و میزان مشخصی آب داغ تهیه می گردد.

طعم حاصل از آن به قهوه ساده و دم نموده بسیار نزدیک است. یک فنجان آمریکانو از یک اسپرسوی کامل و سه برابر آب داغ تهیه می گردد. یعنی اگر 40 گرم عصاره از بابت 20 گرم قهوه داشته باشیم، میزان 120 گرم آب داغ روی آن ریخته می گردد. البته در بعضی از کافه ها از 2 برابر آب نسبت به اسپرسو استفاده می گردد. آمریکانو مختص افرادی است که اسپرسو را دوست نداشته و اما سفارش آنها قهوه تلخ است.

کورتادو

این نوشیدنی با منشا اسپانیایی در کافه های مختلف جهان به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است. یک فنجان کورتادو از یک اسپرسوی کامل و حجم 30 تا 50 گرم شیر گرم تهیه می گردد.

براساس مقاله آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو باید بدانید که این نوشیدنی مختص افرادی است که ترکیب اسپرسو با شیر و طعم بالای اسپرسو در فنجان را بیشتر می پسندند و معمولا با نسبت مساوی یک فنجان اسپرسوی کامل و به همان میزان شیر بخار دیده تهیه می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2732

به "آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید