استکی: هیچ وقت حس یک ملی پوش را نداشتم، میلیاردها خرج فوتبال می کنند و یک مدال هم نمی گیرند!

به گزارش تنها پیامک، کاپیتان تیم ملی هندبال از بی توجهی رسانه ها به هندبال انتقاد کرد و گفت: زحمات زیادی کشیدم اما حس اینکه به عنوان یک ورزشکار ایرانی لژیونر بودم را نداشتم چون بی توجهی زیاد بود و ما فقط زحمت کشیدیم.

استکی: هیچ وقت حس یک ملی پوش را نداشتم، میلیاردها خرج فوتبال می کنند و یک مدال هم نمی گیرند!

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی هندبال مردان ایران این روزها خود را برای مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی آماده می کند. تیم ایران در دو دوره گذشته نتوانسته سهمیه حضور در جام جهانی را کسب کند و به عبارتی آخرین حضور ملی پوشان ایران در جام جهانی به مسابقات 2015 قطر برمی شود. در نتیجه انگیزه زیادی برای جهانی شدن بین اعضای تیم وجود دارد. با این حال الله کرم استکی، کاپیتان تیم ملی می گوید اگر ایران سهمیه جام جهانی را نگیرد از تیم ملی خداحافظی می کند. او معتقد است که وقتی توانایی کمک به تیم ملی را نداشته باشد باید میدان را به جوان ترها بدهد.

این بازیکن که یکی از لژیونرهای هندبال ایران هم هست از بی توجهی رسانه ها و حمایت های کم وزارت ورزش انتقاد می کند و معتقد است که به هندبال ظلم شده است.

استکی در حاشیه آخرین اردوی تیم ملی در تهران و قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا با خبرنگاران به گفت وگو نشست و در مورد موضوعاتی چون فرایند آماده سازی ملی پوشان، شرایط هندبال ایران، تصمیم برای خداحافظی از تیم ملی و بی توجهی رسانه ها به هندبال صحبت کرد.

در ادامه مشروح گفت و گوی استکی با خبرنگاران را می خوانید

شرایط اردوهای تیم ملی و آمادگی بازیکنان چگونه است؟

این آخرین اردوی قبل از اعزام به مسابقات است که همه لژیونرها و بازیکنان خوب ایران دور هم جمع شدند. شرایطمان از نظر امکانات خوب است اما نیاز به بازی تدارکاتی داریم. در اردوی قطر چند بازی با الاهلی و تیم ملی قطر انجام دادیم و چند بازی هم در اردوی ترکیه انجام می دهیم با این حال مسابقات سختی داریم چون همه تیم های عربی در کشورهای اروپایی اردو دارند و خیلی هماهنگ تر از ما هستند. ما نیاز به هماهنگی و تمرین داریم.

فکر می کنید تا شروع مسابقات هماهنگی لازم را کسب می کنید؟

اگر روی کارمان تمرکز کنیم، می شود. سخت است اما می توانیم به هماهنگی برسیم چون بیشتر بازیکنان حرفه ای هستند و فقط نیاز به تمرین و هماهنگی داریم.

تیم هندبال بعد از سال ها شکل واقعی خود را گرفته و لژیونرها جمع شدند.

رشته های گروهی همیشه به اردوهای بلندمدت، بازی های تدارکاتی و سرمایه گذاری نیاز دارند. به خاطر اینکه اسپانسری لیگ ضعیف است بازیکنان خارج از ایران مشغول بازی شدند اما اگر همه در ایران بودیم و هر چند روز یک بار اردو داشتیم خیلی شرایط فرق می کرد با این حال بازیکنان بعد از چندین سال دور هم جمع شدند. شخصا اگر این دوره توانایی کمک به تیم ملی را نداشته باشم بعد از مسابقات خداحافظی می کنم.

اگر تصمیمتان جدی است چرا می خواهید خداحافظی کنید؟

وقتی توانایی کمک به تیم ملی را نداشته باشم، بهتر است که بروم تا جوان ترها میدان را به دست بگیرند و تجربه کسب کند. اینگونه هم نیستم که تا 38 سالگی بمانم و جایم را سفت بچسبم، اکنون 32 سال دارم و وقتی می مانم که به تیم ملی کمک کنم در غیر این صورت می روم تا جوان ترها آینده هندبال را بسازند.

فکر می کنید اگر سهمیه مسابقات جهانی را کسب نکنیم به معنی این است که شما توانایی کمک به تیم ملی را نداشتید؟

این حس را شخصا دارم چون زمانی که در تیم های ملی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان به جام جهانی رفتیم، حس می کردیم که به تیم ملی کمک می کنیم اما اکنون اگر کمک بزرگی به تیم ملی نکنم واقعا مجبور به خداحافظی هستم. از 16 سالگی در تیم ملی بزرگسالان بودم، فراز و نشیب زیادی داشتیم اما همیشه سعی کردم با جان و دل برای تیم ملی بازی کنم، هر وقت هم که نتوانستم به تیم ملی نیامدم چون نمی خواستم کم کاری کنم.

اما شما در تمرینات مثل بازیکنان جوان تیم با انگیزه، جدی و پرتلاش کار می کنید

بله، تیم ملی را دوست دارم و می خواهم که نتیجه بگیریم. علاوه براین با بازیکنان جوان حرف می زنیم تا برای آینده تجربه کسب کنند.

فکر نمی کنید به عنوان کاپیتان تیم ملی گفتن چنین مسائلی در آستانه مسابقات بازیکنان دیگر تیم را تحت فشار قرار بدهد؟

باید کمی از ریلکسی دربیایند(خنده). وقتی بازیکنان به تیم ملی می آیند واقعا از جان و دل مایه می گذراند و کسی کم کاری نمی کند اما وقتی نتوانیم دیگر نمی شود. الان سعید حیدری راد بهترین دروازه بان اروپا شده است اما دریغ از یک نیم خط خبر که در رسانه ها منتشر شود.

هندبال از نظر پوشش رسانه ای محروم است؟

به هندبال خیلی ظلم می شود، به عنوان بازیکنی که خارج از ایران بازی می کنم هیچ وقت حس نکردم که بازیکن تیم ملی هستم. با اینکه در تیم باشگاهی خیلی پیروز تر بودم اما در تیم ملی هم در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان حضور داشتم، مدال گرفتیم و به مسابقات جهانی رفتیم، در کل زحمات زیادی کشیدم اما حس اینکه به عنوان یک ورزشکار ایرانی لژیونر بودم را نداشتم چون بی توجهی زیاد بوده است. ما فقط زحمت کشیدیم و رفتیم.

مسابقات شما در انتخابی المپیک پخش نشد و ممکن است در قهرمانی آسیا هم پخش رسانه ای نداشته باشید.

ما هم خانواده داریم و دلمان می خواهد که چه ببریم یا ببازیم بازی هایمان را ببینند، مگر میلیاردها تومان خرج فوتبال نمی کنند و یک مدال هم نمی گیرند؟ اگر واقعا ورزش را دوست دارید باید به هندبال هم توجه کنید. اصلا شرایط خوبی نیست.

انتظار شما به عنوان کاپیتان تیم ملی هندبال چیست؟

همین حس را ورزشکاران برخی رشته های انفرادی و گروهی دیگر هم دارند. در کشورهای مختلف به بازیکنان از نظر مطبوعاتی و ارزش گذاری اعتماد به نفس بالایی می دهند اما در ایران تنها برخی ورزشکاران که نمی دانم خوش تیپ هستند یا چیزی دیگر! مورد توجه قرار می گیرند. نازپرورده ها را بالا می برند و آن ها در همه شبکه ها هستند اما انگار ورزشکاران دیگر مرده اند. سجاد پدیده لیگ اروپا شد، درکدام رشته یک ایرانی در بالاترین سطح باشگاهی اروپا این عنوان را کسب کرده است؟ شاید ما در ورزش ایران چیزی نباشیم اما برای تیم ملی زحمت می کشیم. در کشورهای دیگر همه رشته ها حرمت و احترام لازم را دارند اما در ایران بیشتر خوشگل ها را می پسندند(خنده).

به نظر شما فرایند فعلی هندبال تفاوتی با قبل دارد و رو به جلو است؟

در حال حاضر لیگ نظم خوبی گرفته است، چند باشگاه صنعتی هم داریم که تیم خود را به خوبی حمایت می کنند و تماشاگر دارند. علاوه بر این تیم ملی هم نظم گرفته تا تمریناتش ادامه دار باشد اما به حمایت مالی نیاز داریم، 300 یا 500 میلیون تومان بودجه برای پیروزیت یک تیم گروهی کم است در نتیجه از وزارت ورزش انتظار داریم که به هندبال توجه بیشتری داشته باشد. از ما که گذشت اما قطعا هندبال در آینده بازیکنان خوبی خواهد داشت.

به گزارش خبرنگاران، مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی روزهای 26 دی تا 7 بهمن در کویت انجام می شود. در این رقابت ها 13 تیم در قالب 4 گروه به رقابت با یکدیگر می پردازند.

گروه بندی مسابقات به شرح زیر است:

گروه اول: ایران، نیوزلند و بحرین

گروه دوم: ژاپن، قطر و چین

گروه سوم: کره جنوبی، عربستان و استرالیا

گروه چهارم: عراق، هنگ کنگ، کویت و امارات

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 678

به "استکی: هیچ وقت حس یک ملی پوش را نداشتم، میلیاردها خرج فوتبال می کنند و یک مدال هم نمی گیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استکی: هیچ وقت حس یک ملی پوش را نداشتم، میلیاردها خرج فوتبال می کنند و یک مدال هم نمی گیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید