بررسی یک شایعه عجیب و جنجالی در فوتبال ایران

به گزارش تنها پیامک، آنچه این شایعه را برای رسانه ها و افکار عمومی باورپذیرتر کرده آشنایی کی روش از فوتبال ایران و ضعف جدی تیم ملی قطر در دفاع میانی است. حضور خارجی تبار های پرشمار در جمع عنابی ها هم تغییر تابعیت حزباوی را هدفی آسان برای فدراسیون قطر جلوه می دهد.

بررسی یک شایعه عجیب و جنجالی در فوتبال ایران

علیرضا منصوریان جمعه در برنامه تلویزیونی شب های فوتبالی در این باره گفت: ما هم شنیده ایم، ولی قطع به یقین بازیکن ملی خودمان است و امیرخان قلعه نویی نظر بسیار مثبتی روی او دارد. خود امین حزباوی هم می خواهد تحت هر شرایطی زیر پرچم کشور خودمان فوتبال بازی کند. بالاخره شایعاتی است و اگر هر تیم عربی او را داشته باشد، بهترین امکانات را فراهم می کند. اما ما نمی گذاریم از کشور خارج شوند و باید در کشور خودمان باشند. تولید این دسته بازیکنان سخت است.

ماجرای آیلتون

پیدا کردن اثری از این شایعه در رسانه های قطری کار دشواری است و تعیین نیست اولین بار چه کسی آن را مطرح کرده. وقتی پای یکی از مستعدترین بازیکنان فوتبال ایران و تغییر تابعیت و کی روش در میان باشد، سوژه جذابی ساخته می شود که می توان مدت ها به آن پرداخت و برداشت های مختلفی از آن داشت، ولی کسی بررسی نکرده که آیا قانون اجازه چنین کاری را به فدراسیون فوتبال قطر می دهد؟

اولین بار در سال 2004 بود که شایعه شد قطر می خواهد با جذب ستارگانی از کشور های مختلف تیم ملی قدرتمندی بسازد. اولین بازیکنی که فدراسیون قطر روی او انگشت گذاشت آیلتون، گلزن برزیلی وردربرمن بود که جایی در تیم ملی کشورش نداشت. هدف قطری ها ساختن یک تیم ملی قدرتمند برای حضور در مقدماتی جام دنیای 2006 و صعود به این تورنمنت بود.

تصمیم عجیب قطر با نقدها زیادی روبرو شد و فیفا بلافاصله با تصویب یک قانون سختگیرانه واکنش نشان داد. فدراسیون بین المللی فوتبال که نگران بود ترفند قطر به یک رویه تبدیل شود، تلاش کرد محدودیت هایی برای بازی در تیم ملی در نظر بگیرد تا مانع هرج و مرج در دنیای فوتبال شود.

در نهایت تیر قطر به سنگ خورد و آیلتون که دوست داشت بازی در جام دنیای را تجربه کند، گفت: خیلی عصبانی ام. نمی دانم چرا فیفا چنین تصمیمی گرفته؟ چه مسئله ای وجود دارد؟ شنیده ام که افرادی در آلمان از فیفا خواسته اند که چنین تصمیمی بگیرد. تنها آرزوی من این بود که یک بار در زندگی ام بازی برای یک تیم ملی را تجربه کنم، چون من هرگز به تیم ملی برزیل دعوت نمی شوم. این فقط تصمیمی به خاطر منافع مالی نبود.

قوانین سختگیرانه فیفا

بازی آیلتون با پیراهن قطر می توانست شروع دومینیویی باشد که بازیکنان مختلف بتوانند پیراهن تیم ملی هر کشوری را که می خواهند بپوشند و تیم های ملی ماهیت شان را از دست می دادند. قوانین فیفا در واکنش به نقشه فدراسیون فوتبال قطر تصمیم هوشمندانه ای بود و مانع این روند خطرناک و دردسرساز شد.

فیفا بعد از آن دائما در حال به روز رسانی قوانینی است که شرایط حضور بازیکنان در تیم ملی را معین می کند. در راهنمای سال 2021 فیفا که شرایط بازی یک بازیکن برای انتخاب یک فدراسیون تازه را توضیح داده هم چند شرط در نظر گرفته شده است.

بازیکنی که می خواهد در یک تیم ملی تازه بازی کند، باید پنج سال در این کشور اقامت داشته باشد. اگر این بازیکن قبل از ده سالگی به این کشور رفته باشد، سه سال اقامت هم کفایت می کند. یکی دیگر از راه های تغییر ملیت ارائه مدارکی است که نشان بدهد بازیکن در آن کشور به دنیا آمده است.

تولد پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ بازیکن در این کشور هم شرط دیگری است که به بازیکن اجازه می دهد برای تیم ملی تازه بازی کند.

حزباوی هیچکدام از این شرایط را ندارد و تعیین نیست که این شایعه از کجا کلید خورده. دوران حضور کی روش در ایران نشان داد که مربی پرتغالی به قوانین فوتبال مسلط است و تصور اینکه بدون اطلاع از این محدودیت ها در پی استفاده از حزباوی باشد، ساده لوحانه به نظر می رسد.

باید بررسی کرد که چه کسانی از نشر چنین شایعه ای سود می برند؟ از طرف دیگر نباید فراموش کرد که چنین خبری سرمربی تیم ملی را برای دعوت از بازیکن تحت فشار قرار می دهد و او ممکن است بر خلاف میلش و پیش از موعد مجبور به دعوت از حزباوی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3179

به "بررسی یک شایعه عجیب و جنجالی در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی یک شایعه عجیب و جنجالی در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید