مردم با عادل؛ صدا و سیما علیه فردوسی پور

به گزارش تنها پیامک، با وجود آنکه عادل فردوسی پور چند سالی می گردد با بی مهری مسئولان تلویزیون به ویژه مدیران شبکه سه روبه رو شده و برنامه پرمخاطب او یعنی 90 هم تعطیل شده ولی همچنان محبوب مانده و نه تنها از خاطر علاقه مندان به دنیای فوتبال و مجری گری بیرون نرفته بلکه اندازه محبوبیتش هم بیشتر شده است. کافی است در همین بازه زمانی که شبکه سه، به خیال خودش ارتباط مخاطبان با عادل فردوسی پور را حذف نموده، جایی صحبت از حضور او باشد تا با خیل زیاد دوستدارانش روبه رو گردد. حتی تمرین کردن عادی عادل فردوسی پور هم جذابیت خبری دارد و همچنان علاقه مندان بی شماری در پی تحقق وعده ای هستند که برای بازگشت او به تلویزیون داده شده است.

مردم با عادل؛ صدا و سیما علیه فردوسی پور

عادل فردوسی پور اما درگیر وعده و وعید است و احتمالا خودش بهتر از هر فرد دیگری می داند وعده های نو رئیس سازمان صداوسیما مبنی بر بازگرداندن این چهره مردمی به تلویزیون، برای رهایی از نقدها موجود است. او با علم به همین جریان است که در واکنش به بازگشتش به تلویزیون می گوید: بگذارید من سکوتم را ادامه دهم و ببینیم چه خواهد شد و قسمت چیست. من در سه سال گذشته خیلی سختی کشیدم و در این چندساله خیلی اذیت شدم اما به نظرم زندگی قشنگی های خودش را دارد و در همین سختی هاست که آدم درس می گیرد و تجربه می اندوزد و باید به خوبی های زندگی فکر کرد و همیشه امیدوار بود.

امیدواری موضوعی است که هواداران عادل فردوسی پور هم به آن دل بسته اند و مدام مطالبه بازگشت او را دارند. در اولین روزهای کاری پیمان جبلی، رئیس نو سازمان صداوسیما بود که او وعده بازگشت عادل به تلویزیون را داد. آن موقع ویدئویی منتشر شد که در آن فردی که خود را از خانواده شهدا و هواداران فوتبال تیم های خوزستانی معرفی می نماید، در گفت وگو با پیمان جبلی از او درخواست می نماید که عادل فردوسی پور را بازگرداند. رئیس صداوسیما هم در پاسخ به درخواست این هوادار فوتبال درباره فردوسی پور می گوید: از نظر ما ایشان منعی ندارد و می تواند بازشود. این جمله را بعدها جبلی چندبار دیگر هم تکرار کرد ولی همه چیز در حد همین حرف ماند و هیچ اقدام عملی ای برای بازگشت عادل فردوسی پور به تلویزیون صورت نگرفت.

جدایی عادل از شبکه سه و برچیده شدن برنامه محبوب 90 با اشتباه استراتژیک مسئولان این شبکه همراه بود؛ آنها تصور می کردند با کپی کردن از برنامه عادل می شود او را حذف و همان تعداد علاقه مند به برنامه 90 را جذب برنامه جایگزین کرد. طولی نکشید تا مسئولان صداوسیما به این نتیجه رسیدند که چنین تصوری از اساس اشتباه است. به گواه آماری که خود صداوسیما منتشر می نماید، برنامه ای که جایگزین برنامه عادل فردوسی پور در شبکه سه شده است، برخلاف برنامه 90 که همیشه پربیننده ترین برنامه تلویزیونی بود، برای خارج نشدن از جمع 10 برنامه پربیننده دست و پا می زند و همیشه در رده های آخر یا یکی مانده به آخر به حیات خود ادامه می دهد.

جالب آنکه فریادها و درخواست های مردمی برای بازگشت عادل فردوسی پور به تلویزیون هم تا به امروز راه به جایی نبرده است؛ برخلاف مردم که هر بار جای خالی عادل فردوسی پور در برنامه های ورزشی را بیش از پیش حس نموده و در تیم او هستند، گویی مسئولان تلویزیونی طبق روالی تعیین، علیه او جبهه می گیرند و مانع از بازگشت او به تلویزیون می شوند. این موضوع به تازگی مورد اعتراض مجید مجیدی هم قرار گرفته است. او در صحبت هایی که با ماهنامه فیلم امروز داشته نسبت به حذف عادل فردوسی پور، نقدهای به تلویزیون نموده و گفته است: بعضی از آدم ها در این مملکت باید محاکمه فرهنگی شوند. تلویزیون چه نسبتی با جامعه دارد؟ خودشان آمار و ارقام درست می نمایند. عنوان رسانه ملی را باید بردارند و نامش را بگذارند رسانه میلی. هرچه می سازند بی خاصیت است. شما تصور کنید عادل فردوسی پور را هم تحمل نکردند. او کاریزما و هوادار دارد. برای همین او را به حاشیه راندند. همه امیدها را بسته اند، انگار راه تنفس را از مردم گرفته اند. محبوبیت عادل فردوسی پور که در اینجا مجید مجیدی به آن اشاره می نماید یکی از دلایلی است که پیش تر برای حذف عادل فردوسی پور مطرح شده بود. قبلا حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده وقت مجلس که ریاست کمیسیون امنیت ملی را بر عهده داشت روایت نموده بود که از نهادهای امنیتی پرسیده است مشکل آقای فردوسی پور چیست و آنها خیلی راحت جواب دادند فقط محبوبیت.

جای خالی عادل

فارغ از تحلیل های درست و نادرست و ریز و درشت درباره دلایل کنارگذاشتن عادل فردوسی پور از شبکه سه، به نظر می رسد این سازمان هنوز نتوانسته جای خالی عادل را در مجری گری و گزارشگری پر کند. برخلاف پیش بینی های اولیه، نه برنامه و نه اشخاص جایگزین، هرگز در حدومقدار های فردوسی پور ظاهر نشدند. این طور شده که هر زمان اتفاق مهم ورزشی رخ می دهد، مردم فوتبال دوست جای خالی عادل فردوسی پور را متذکر می شوند. برای این موضوع بهانه به مقدار کافی بوده است؛ برای مثال می شود به ماجرای حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا اشاره نمود که تلویزیون نتوانست برنامه ای مورد رضایت مخاطب درباره آن بسازد. موضوعی که خیلی زود به چشم آمد و هواداران بسیاری در فضای مجازی آن را گوشزد کردند. اتفاقات اتفاق افتاده در فدراسیون و مطرح شدن موضوعاتی از قبیل احتمال فساد در فوتبال دیگر موضوعاتی است که جای خالی عادل را برجسته نموده است. تازه ترین اتفاق در این مورد به داستان قرعه کشی جام جهانی برمی شود که با اجرای سرد و کسل نماینده ای همراه شد. بسیاری در فضای مجازی با متمایزکردن قرعه کشی جام جهانی دوره قبل که عادل فردوسی پور حضور داشت، با این دوره، از نارضایتی شان در نبود فردوسی پور برای چندمین بار پرده برداشته اند. ضمن اینکه بسیاری از کاربران هم با معرفی میهمانان آن موقع عادل فردوسی پور (لوئیس فیگو و جواد نکونام) با میهمانان این دوره از قرعه کشی جام جهانی (پیروز قربانی و حسین ماهینی) با مطرح کردن تیترهایی همانند تلویزیون با و بدون عادل فردوسی پور قضاوت را بر عهده مردم گذاشتند.

وعده پوچ برای بازگرداندن عادل

همان طورکه گفته شد، رئیس نو صداوسیما چندین بار از وعده بازگرداندن عادل فردوسی پور به تلویزیون خبر داده و از این گفته که بازگشت او مانعی ندارد. بااین حال به تازگی تیم تهیه نماینده و مجری گری برنامه جام جهانی 2022 قطر هم معرفی شده تا تعیین شود خبری از بازگشت عادل فردوسی پور نیست.

برای جام پیش رو، حسین ذکائی تهیه نماینده ویژه برنامه های دو جام جهانی 2006 و 2010 به عنوان تهیه نماینده برنامه جام 2022 انتخاب شده، محمدحسین میثاقی مجری اصلی این برنامه خواهد بود و محمدرضا احمدی برای گزارش به قطر می رود. بعلاوه رضا جاودانی، مجری باسابقه گروه ورزش هم از اعضای مهم تیم اجراست و اسدی دیگر مجری پخش برنامه های فوتبال خارجی هم در این کار حضور دارد. این ترکیب به طور تعیین نبودن عادل فردوسی پور را برجسته می نماید. چهره ای که حضورش در این دوره از رقابت های جام جهانی با توجه به هم گروه شدن ایران با انگلیس که تیم مورد علاقه عادل هستند، می توانست رنگ و بوی ویژه تری به بازی های جام جهانی برای مخاطبان تلویزیونی داشته باشد.

بااین حال برخلاف کوشش این روزهای عده ای که سعی می نمایند فردوسی پور را برای گزارش کردن بازی های جام جهانی به تلویزیون بیاورند، هنوز شرایط برای بازگشت عادل مهیا نشده است. این موضوع که تعدادی در کوشش برای راضی کردن عادل هستند که دست کم چند بازی را گزارش کند، بر کسی پوشیده نیست، ولی ظاهرا بقای افرادی تعیین در شبکه سه که عادل را از این شبکه رانده اند، باعث شده فردوسی پور دست کم در این بازه زمانی علاقه ای به گزارش کردن بازی فوتبال هم نداشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2998

به "مردم با عادل؛ صدا و سیما علیه فردوسی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم با عادل؛ صدا و سیما علیه فردوسی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید