بیوک ملکی: باید تلاش کرد تا دوباره کتاب خوانی در وجود بچه ها نهادینه شود

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، بیوک ملکی که به مناسبت 18 تیر، روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در نشستی مجازی با مربیان و کارشناسان کانون فارس سخن می گفت، به سابقه عضویت خود در کانون اشاره کرد که فاصله طولانی خانه تا کتابخانه کانون را طی می کرده و برای شرکت در فعالیت ها و امانت کتاب به کانون می آمده و اگر شانس می آورده، جای خالی برای نشستن روی صندلی کانون پیدا می کرده است و بعد از شرکت در فعالیت نقاشی دو کتاب امانت می گرفته و تا برسد به خانه، کتاب ها را خوانده است.

بیوک ملکی: باید تلاش کرد تا دوباره کتاب خوانی در وجود بچه ها نهادینه شود

شاعر وچه دریچه ها بعد از مرور خاطرات کودکیش در کانون، به اهمیت کار مربیان اشاره کرد و گفت: اگر مربی بر کار خود تسلط نداشته باشد، گرایشی هم از جانب مخاطب برای حضور در کانون وجود ندارد. در شرایط فعلی به دلیل مسائل اقتصادی، بی توجهی به فرهنگ و کتاب و شیوع کرونا، کتابخانه ها رونق گذشته را ندارد اما باید به عنوان مربی و مسئول فرهنگی برای شرایط پساکرونا فکر کرد تا دوباره بچه ها با میل و رغبت در مراکز کانون حاضر شوند.

این تصویرگر حوزه کتاب کودک و نوجوان با انتقاد از شرایط کنونی و پایین بودن آمار مطالعه و کتاب خوانی گفت: تیراژ پایین انتشار کتاب و کتاب خوانی به شدت دچار رکود شده است؛ در حالی که در دهه 60 و 70 که تعداد کودک و نوجوان نصف جمعیت کودک و نوجوان امروز بود، تیراژ حداقل 20 هزار و حداکثر 70 هزار را شاهد بودیم. در این راه همه ما مقصریم؛ شاعر، نویسنده، اهالی فرهنگ، صدا و سیما و ناشران و البته ورود رسانه ها و شبکه های گسترده مجازی هم بی تأثیر نبوده است.

ملکی در ادامه گفت: باز هم معتقدم باید تلاش کرد تا دوباره کتاب خوانی در وجود بچه ها نهادینه شود؛ اگر کودک و نوجوان لذت کتاب خواندن را بچشد، هرگز آن را کنار نمی گذارد؛ پس هنوز هم می توان با علاقه، شوق و امید در این راه گام برداشت.

شاعر بر بال رنگین کمان یک درخواست هم داشت؛ او از مربیان خواست تا مخاطب را با شیوه درست خواندن شعر آشنا کنند و درست خوانی را در اولویت فعالیت ها قرار دهند تا مخاطب با رعایت علائم نگارشی و صحیح خوانی شعر، به درک معنا و مفهوم شعر برسد.

یادآور می شود، این نشست با پرسش و پاسخ مربیان و بیوک ملکی ادامه یافت و سرانجام گرفت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1130

به "بیوک ملکی: باید تلاش کرد تا دوباره کتاب خوانی در وجود بچه ها نهادینه شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوک ملکی: باید تلاش کرد تا دوباره کتاب خوانی در وجود بچه ها نهادینه شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید