تاثیر ورزش بر ریزش مو

به گزارش تنها پیامک، آنا/ ورزش می تواند تاثیر زیادی بر ریزش مو داشته و برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.

تاثیر ورزش بر ریزش مو

هر چیزی که بر بدن تأثیر گذار باشد، بدون شک بر سلامت عمومی بدن که موی سر نیز جزئی از آن است، می تواند اثر داشته باشد. ورزش نیز می تواند روی سلامت و رشد موی سر تأثیر مثبت و یا منفی داشته باشد. اما گذشته از این موارد دیگری که در خود ورزش اتفاق می افتد نیز بر موی سر اثر گذار است. انجام فعالیت های ورزشی سنگین بدون در نظر دریافت تغذیه، یا ورزش بیش از حد می تواند منجر به مسائلی گردد که باعث کم مویی می گردد.

عوامل دیگری مانند استفاده از استروئید ها برای بالا بردن کارایی جسمانی و یا باقی ماندن آب آغشته به کلر روی موی سر بعد از شنا کردن یا به جا ماندن عرق بعد از ورزش روی پوست سر که جزوه ورزش نیز هستند می توانند منجر به کم مویی شوند.

سلامت کلی یا عمومی بدن

بر اساس گفته های پژوهشگر سرشناس ملی تغذیه دکتر آن لوویس گیتلمن، هرچیزی که سلامت کلی شما را بهبود بخشد، همانند ورزش، توانایی بدن شما را برای رشد مو بهبود می بخشد. اما ورزش مفرط در طول زمان، استرس را به بدن وارد می نماید، زیرا غدد فوق کلیوی موجب افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می شوند. ورزش مفرط در یک دوره زمانی طولانی، بدن را در یک حالتی از استرس مزمن قرار می دهد. استرس مزمن یکی از دو علل مهم جریان TE است، شرایطی که در آن فولیکول های مو به مرحله ایستایی نابهنگام وارد می گردد و مو نسبت به تناوب رشد آن، می ریزد.

وزنه زدن های سنگین

مطالعه ای که در نوامبر 2004 در روزنامه بین المللی علوم پزشکی ورزشی منتشر شد، نشان می دهد که ورزش سنگین، جذب تستوسترون آزاد را در افرادی که ورزش استقامتی انجام می دهند، بالا برده است. این شیوه ورزش در افزایش حجم عضلات مفید است، اما می تواند باعث آسیب مو گردد. همچنین ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می نمایند، در معرض ریزش مو هستند .ورزش منظم می تواند از برخی مسائل کم مویی جلوگیری کند، زیرا که سلامت کلی بعلاوه گردش خون را بالا می برد. شرایط موی شما اغلب بازتابی از سلامت کلی بدن شماست. ورزش، خوب خوردن، خواب کافی داشتن، نوشیدن آب به مقدار کافی و کاهش استرس برای ترویج سلامت پوست و موی سر توصیه می گردد.

اثر عرق روی پوست و موی سر

ساختار نمکین عرق روی پوست سر،ممکن است باعث گردد تا مو ریزش پیدا کند، یا فقط شنماینده، خشک و کدر گردد. مدرسه سلامت عمومی هاروارد برای جلوگیری از این موضوع شستن مو با شامپویی که ملایم است و دارای PH متعادل است را در حداقل هفته ای یکبار توصیه می نماید، البته نباید این شستشوی مانع شستوشوی روزانه موی سر بگردد.

نقش ورزش بر کاهش پرمویی خانم ها

با توجه به مقاله ای که در ژانویه2002 در روزنامه کانادایی مربوط به زایمان و بیماری های زنان منتشر شد، خاطر نشان کرد که ورزش و کاهش وزن می تواند به بهبود شرایط پر مویی که در آن خانم ها رشد مفرط مو در نواحی صورت و بدن را تجربه می نمایند، یاری کند. این تغییرات شیوه زندگی به کاهش سطوح آندروژن خون یاری می نمایدخواهند کرد. آندروژن ها، هورمونهایی مردانه هستند که اثر قویی در رشد مو روی صورت، سینه، زیربغل و نواحی عمومی دارند.

ورزش کم مویی یائسگی را درمان می نماید

یکی از علائم یائسگی که با ورزش می توان آن را کاهش داد کم مویی روی سر است.روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش برای چنین اثری احتیاج است.همچنین این نوع ورزش می تواند به خانم ها در کنترل وزن، خواب بهتر، تقویت استحکام استخوان ها و خلق و خوی بهتر یاری کند.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1279

به "تاثیر ورزش بر ریزش مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ورزش بر ریزش مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید