تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری

به گزارش تنها پیامک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده و گزارش های منتشر شده، تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری صورت پذیرفت.

تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هفته گذشته در همایشی از واگذاری بعضی امور به استانها اطلاع داد که برگزاری کمیسیون های درجه بندی و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری، صدور کارت راهنمایان، فرآیند ثبت شرکتهای گردشگری، تأیید محل دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، موافقت یا مخالفت اولیه برای امکان تغییر کاربری اراضی گردشگری به کاربری غیر و تمدید نوبت دوم موافقت اصولی تأسیسات گردشگری از جمله موارد تفویض شده به ادارات کل استانی اعلام شد.

یحیی نقی زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با بیان اینکه تمام تفویض ها در راستای مانع زدایی و تمرکززدایی از فعالیت ها، تسهیل گری و سرعت گرفتن امور مردم و واگذاری امور اجرایی و تصدی گری به استان ها صورت گرفته، درباره اقدامات در حال اجرا، پیش از اجرای تفویض ها گفت: به منظور مشخص مصادیق تفویض اختیار به استان ها، آنالیز های کارشناسی در مورد مجوزهای فعالیت انجام و ضمن لحاظ کردن زیرساخت های لازم برای اجرای مطلوب آنها از جمله اصلاحات مورد احتیاج سامانه ها و آموزش نیروی انسانی، بعلاوه تدوین فرآیندهای تفصیلی نحوه اجرای تفویض ها در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته او، پس از ابلاغ بخشنامه تفویض اختیار از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برای اعلام آن به ادارات استانی اقدام می گردد.

نقی زاده مبنای تصمیمات را اسناد بالادستی دانست و گفت: امکان رصد و پایش مستمر اقدامات اجرایی استان ها در ارتباط با تفویض ها، از سوی وزارتخانه وجود داشته و در صورت احتیاج، فرآیندهای جاری آنها اصلاح خواهد شد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری بعلاوه اظهار کرد: این بخش از تفویض ها، به عنوان بخش اول محسوب شده و امکان افزایش مصادیق و موارد تفویض در استانها در آینده وجود دارد و به تناسب آمادگی شرایط اجرایی و ظرفیت های زیرساختی لازم به موارد تفویض در استانها اضافه خواهد شد.

او پیرامون تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری شرح داد: تمام مراحل ثبت نام، آنالیز، مصاحبه و صدور کارت راهنمایان گردشگری به وسیله استان انجام می گردد، درحالیکه تا به امروز 22 استان کشور برای صدور کارت راهنمایان گردشگری ناگزیر بودند به وسیله مراجعه به تهران و معاونت گردشگری اقدام نمایند.

نقی زاده بعلاوه با بیان اینکه یک مورد از تفویض ها که مربوط به مجوز برگزاری کمیسیون های درجه بندی و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری است، دارای پیوستی از 23 نوع مصداق تاسیسات گردشگری را شامل می گردد، گفت: در مرحله نخست تفویض، تأسیسات گردشگری براساس اهمیت طبقه بندی آنها و امکانات اجرایی استان ها، احصا و مجوز برگزاری کمیسیون درجه بندی و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری هتل های یک و دو ستاره بعلاوه سایر تأسیسات گردشگری درجه دو و سه به استانها تفویض شد و مقرر است پس از رصد بازخوردهای نحوه اقدامات استانها و در صورت حصول نتایج لازم درباره تفویض امر در سایر تاسیسات گردشگری نیز تصمیم گیری گردد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با تاکید بر اینکه حضور مدیرکل استان در کمیسیون های درجه بندی در راستای کاهش خطا و تخلف احتمالی الزامی است، اضافه کرد: یکی از کارشناسان بخش نظارت استان بعد از آموزش های لازم به عنوان نماینده اداره کل نظارت نیز در کنار اعضای دیگر کمیسیون حضور خواهد داشت. ضمن اینکه بستر نظارت عالی و پایش مستمر بر عملکرد کمیسیون های استانی از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری معاونت گردشگری مهیا بوده و تمام تصمیمات این کمیسیون ها از سوی دفتر نظارت آنالیز و در صورت ملاحظه هرگونه مسأله و خطایی نسبت به اصلاح آن اقدام خواهد شد.

او در ادامه به اصلاح فرآیند ثبت شرکتهایی که با موضوع فعالیت گردشگری تشکیل می گردد، اشاره نمود و اضافه کرد: بر این اساس امور مربوط با اعلام موافقت با تشکیل یا ثبت تغییرات شرکتها تماما با ادارات کل استانی خواهد بود.

نقی زاده بعلاوه درباره اجرای حکم بند ث ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر واگذاری بعضی امور تصدی و اجرایی به تشکل های گردشگری اظهار کرد: واگذاری بعضی امور به تشکل های حرفه ای و تخصصی گردشگری از گذشته وجود داشته و در کنار اینکه اداره کل در زمینه تشکیل کمیته های استانی و کمیسیون عالی فنی درجه بندی، نرخ گذاری و رسیدگی به شکایات تأسیسات گردشگری اقدام می نماید، در ارتباط با استفاده از ظرفیت تشکل ها برای آنالیز درخواست های صدور و تمدید پروانه های بهره برداری تاسیسات گرشگری نیز برنامه ریزی شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2064

به "تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح فرآیند تفویض اختیارات گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید