توضیحات درباره رنگ مو روی نقش برجسته فتحعلی شاه

به گزارش تنها پیامک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، توضیحات درباره رنگ مو روی نقش برجسته فتحعلی شاه ارائه شدند.

توضیحات درباره رنگ مو روی نقش برجسته فتحعلی شاه

جریان چیست؟

نوروز تقی پور درباره اتفاق رخ داده در نقش برجسته چشمه علی شهر ری گفت: اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری در فاصله نزدیکی از چشمه علی قرار گرفته است، بنابراین در طول روز به همراه یگان حفاظت در چند نوبت از آن بازدید می کنیم. تا بعدازظهر که بازدیدی از این مجموعه داشتم خبری نبود، اما دوشنبه 6 اردیبهشت در بازدیدی همراه یگان حفاظت، متوجه لکه های رنگ سیاه روی نقش برجسته فتحعلی شاه شدیم.

او افزود: بررسی های اولیه نشان داد که رنگ موی سیاه روی سنگ نگاره پاشیده شده است. ظاهرا سعی کرده اند با استفاده از این رنگ حروف انگلیسی بنویسند. قوطی رنگ هم در محل رها شده بود. سریع اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم و کارشناسان برای بازدید آمدند و قرار شد تیمی برای پاکسازی و تثبیت نقش برجسته مستقر شود.

تقی پور گفت: خوشبختانه از رنگ اسپری یا رنگهای شیمیایی استفاده نشده و این رنگ قابل شست و شو است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری به این نکته اشاره کرد که یک کانکس نیروی انتظامی در محل مستقر است و گفت: از نیروی انتظامی تشکر می کنیم، اما با توجه به استقرار شبانه روزی این ماموران در چشمه علی، کاش شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

تقی پور درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری با توجه به طرح بازسازی و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا سرانجام سال 99 به سرانجام برسد و تا به امروز وعده های مختلفی برای حافظت از آن داده شده است، اظهار کرد: بحث های ما متمرکز بر دسترسی آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها نیز باید بر این اساس باشد. پس از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می شود که آیا شیشه نصب شود یا راهکار دیگری درنظر گرفته شود.

او درباره پیگرد قانونی فرد یا افراد مخدوش کننده این نقش برجسته گفت: با نیروی انتظامی مکاتبه کردیم. جلسه ای داشتیم. امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. قطعا شکایت می کنیم تا شخص یا اشخاصی که دست به چنین عملی زده اند پیگرد قانونی شوند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری درباره شناسایی خاطی یا خاطیان توسط دوربین گفت: متاسفانه، در محدوده چشمه علی دوربینی وجود ندارد و نصب دوربین مداربسته یکی از مطالبات ما بوده که امیدواریم در طرح ساماندهی و پاکسازی و تثبیت نقش برجسته چشمه علی این تجهیزات تامین شود.

تقی پور ادامه داد: محوطه چشمه علی در اختیار شهرداری است. بازدیدی هم به همراه مسئولان شهرداری منطقه 20 انجام دادیم و قرار است طرح ساماندهی محیطی را با شهرداری پیش ببریم.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1659

به "توضیحات درباره رنگ مو روی نقش برجسته فتحعلی شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات درباره رنگ مو روی نقش برجسته فتحعلی شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید