تولد نوزاد از تخمک منجمدشده برای اولین بار

به گزارش تنها پیامک، با روش آی وی ام در شرایط اضطراری یا وقتی تحریک به تخمک گذاری برای بیمار خطرناک باشد، می توان تخمک یا جنین را منجمد کرد. علاوه بر آن، استفاده از این روش خطر بازگشت سرطان را به همراه ندارد.

تولد نوزاد از تخمک منجمدشده برای اولین بار

بنا بر گزارش ها برای اولین بار در دنیا بچه ای از تخمک رشدیافته زنی در آزمایشگاه به دنیا آمد. این تخمک منجمد نیز شده بود. پزشکان فرانسوی متخصص باروری در یادداشتی که در نشریه تخصصی سالانه سرطان شناسی منتشر شد نوشتند این پسربچه فرزند زنی 34 ساله است که پنج سال پیش تخمک ها را از او گرفته اند.

این مادر در 29 سالگی به خاطر ابتلا به سرطان پستان تحت شیمی درمانی بود. اما این زن به علت این که تحت درمان بود زمان کافی برای مصرف هورمون های تحریک تخمک گذاری نداشت تا بدنش بتواند تخمک های بالغی فراوری کند و سپس بشود آن ها را منجمد کرد.

در نتیجه این شرایط، دانشمندان هفت تخمک نارس را از تخمدان هایش استخراج کردند. سپس به روشی موسوم به بلوغ رسانی درو ن تنی (آی وی ام) تخمک ها را در آزمایشگاه به بلوغ رساندند. پس از آن که تخمک ها به حد کافی رشد یافتند، آن ها را با فرایندی موسوم به شیشه ای شدن منجمد کردند.

در روش شیشه ای شدن، دمای تخمک یا جنین را سریع پایین می آورند، و با این کار احتمال تشکیل بلور یخ و آسیب دیدن سلول مورد نظر را کاهش می دهند.

پس از درمان سرطان پستان، این زن به مدت پنج سال مسئله ای نداشت، تا آن که به او گفتند نازا شده است.

دانشمندان از میان آن هفت تخمکی که از او گرفته بودند و بلوغ رسانی و منجمد نموده بودند، پنج تا را با موفقیت به دمای عادی برگرداندند و بارور کردند. سپس جنینی را به رحم او انتقال دادند و او آبستن شد و روز 6 ژوییه 2019، پسری به نام ژول به دنیا آورد.

مایکل گرینبرگ، استاد تمام و رئیس بخش طب فراوریمثل و حفظ باروری در بیمارستان دانشگاه آنتوان بکلیر، گفت: خوشحالیم که بیمار بی دردسر آبستن شد و بچه اش را سالم و به موقع به دنیا آورد.

من و همکارانم معتقد بودیم وقتی تحریک به تخمک گذاری ممکن نباشد، روش آی وی ام کارساز است. استاد گرینبرگ گفت، کار آنان نشان از پیشرفتی در عرصه حفظ ویژگی باروری دارد.

او گفت: با روش آی وی ام در شرایط اضطراری یا وقتی تحریک به تخمک گذاری برای بیمار خطرناک باشد، می توان تخمک یا جنین را منجمد کرد. علاوه بر آن، استفاده از این روش خطر بازگشت سرطان را به همراه ندارد.

این دانشمند شرح داد که او و گروه همکارانش می دانند که تخمک هایی که در آزمایشگاه بلوغ رسانی شده اند، در مقایسه با آن هایی که پس از تحریک تخمک گذاری استخراج شده اند، کیفیت پایین تری دارند.

او اضافه نمود: اما موفقیتی که در خصوص ژول داشتیم، نشان می دهد که باید این گزینه را برای حفظ ویژگی باروری زنان عملی بدانیم. البته بهترین حالت آن است که همراه این روش، بافت تخمدانی را نیز منجمد کنیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 801

به "تولد نوزاد از تخمک منجمدشده برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نوزاد از تخمک منجمدشده برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید