راهنمای سفر با بچه ها وروجک!

به گزارش تنها پیامک، از زمانی که کودک تان پا به این جهان می گذارد تمام زندگی شما تغییر می نماید، حتی نحوه سفر کردن تان! برای اینکه سفری دلچسب با بچه ها تان داشته باشید و با سر درد به خانه برنگردید، این خبرنگاران های سفر با بچه ها را بیاموزید!

راهنمای سفر با بچه ها وروجک!

از رزرو هتل گرفته تا چیدن چمدان و بازدید از جاذبه های شهر مقصد، در همه مراحل سفر باید کودک تان را هم در نظر بگیرید تا سفرتان هم به شما بچسبد و هم به او.

رزرو پرواز و هتل

1- وقتی پرواز رزرو می کنید حتما درخواست غذای کودک یا نوزاد کنید

حتی اگر برای کودک تان بلیط کودک هم رزرو کنید باز هم باید در هنگام رزرو آنلاین بلیط هواپیما، یا وقتی برای خرید بلیط به آژانس هواپیمایی مراجعه نموده اید، تعیین کنید که غذای کودک می خواهید چون این آپشن انتخابی است و خود به خود اضافه نخواهد شد. اگر کودک تان به غذای خاصی حساسیت دارد باید آن را هم ذکر کنید. توجه: بهتر است برای بچه ها زیر 2 سال که به غذاهای خاصی آلژی دارند خودتان غذا به همراه بیاورید.

2- اگر قرار است پرواز طولانی داشته باشید بد نیست پروازی برای شب رزرو کنید

کودک در هواپیما بی قراری می نماید و مطمئنا به زودی حوصله اش سر می رود و هم شما را اذیت می نماید و هم خودش اذیت می گردد. برای جلوگیری از پیش آمدن این شرایط بهتر است پرواز را شب بگیرید تا کودک در طول پرواز خواب باشد.

3- باید در هنگام رزرو بلیط هواپیما برای نوزادان تازه به جهان آمده گهواره هم رزرو کنید

این گهواره های به طور کاملا ایمنی به دیوار جلویی ردیف اول هر سکشن وصل می شوند و مکانی راحت برای نوزادتان فراهم می نمایند. تعداد گهواره های هر هواپیما کم است و ممکن است هواپیماهای یک شرکت هوایی اصلا گهواره نداشته باشند، پس قبل از رزرو به این نکته توجه کنید. توجه: محدودیت وزنی این گهواره ها معمولا 11 کیلوگرم است.

4- قبل از اینکه جا رزرو کنید جای خواب بچه ها و وسایلی که هتل می تواند در اختیار آنها قرار دهد را آنالیز کنید

خیلی از هتل ها دارای آپشن رختخواب و تخت کودک هستند اما قبل از رزرو باید مطمئن شوید تخت راحت است و برای کودک یا نوزادتان مناسب است. اگر طبقه بالایی از هتل را رزرو می کیند، مطمئن شوید هتل دارای آسانسور است در غیر این صورت اتاقی در طبقه همکف بگیرید. در کل باید چک کنید که هتلی که انتخاب می کیند مکان راحت و امنی برای کودک تان باشد.

جمع کردن چمدان

5- برای بستن کیفی که با خود به داخل هواپیما می آورید یک چک فهرست درست کنید تا مطمئن شوید تمام چیزهایی که در طول پرواز احتیاج دارید را به همراه می آورید

دارو: داروی مسکن، اگر کودک در طول پرواز تب کرد یا گوش درد گرفت (قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک کودک تان مشورت کنید).

وسیله تفریح و بازی: چند عدد از اسباب بازی های مورد علاقه کودک، هدفون کودک و یک بازی یا اسباب بازی غیر منتظره برای سورپرایز کردن و مشغول کردن بچه ها

غذا: مقداری تنقلات

لباس و پوشک: یک دست لباس اضافه برای خود و کودک تان. چند عدد پوشک اضافه

وسیله ای برای آرامش: مثلا عروسکی که کودک نمی تواند بدون آن بخوابد

6- قبل از سفر درمورد ایمنی کودک در مقصد تحقیق کنید

کشورهای مختلف قوانین و امکانات مختلفی برای جایگاه مخصوص و ایمن کودک دارند. قبل از اینکه به شهر مقصدتان بروید کمی تحقیق کنید که حمل و نقل بچه ها و نوزادان در تاکسی، اتوبوس و قطار چگونه انجام می گردد. به این ترتیب متوجه می شوید آیا امکاناتی که می خواهید را دریافت خواهید کرد یا اینکه باید خودتان امکانات خاصی، مثلا جایگاه کودک، به همراه آورید.

7- می توانید کالسکه یا روروک بچه را به همراه آورید

اگر راحت ترین که بچه را با کالسکه خودش حمل کنید، قبل از خرید بلیط هواپیما با شرکت هوایی تان هماهنگ کنید تا مطمئن شوید می توانید آن را به قسمت بار بسپارید.

8- دسترسی شهر مقصد را چک کنید

برخی شهرها پر از تپه و دره هستند یا خیابان های ناهمواری دارند و یا حمل و نقل زیر زمین دارند که برای دسترسی به آن اصلا آسانسوری وجود ندارد. اگر می خواهید کالسکه کودک را به همراه آورید ممکن است سطح شهر طوری باشد که با مشکل روبرو شوید. در این صورت شاید بخواهید یک گهواره دستی به همراه بیاورید.

9- در چیدن چمدان بچه ها بزرگ تر از خودشان یاری بگیرید

بچه ها را هدایت کنید که چه نوع لباس هایی، چه تعدادی و چه چمدان یا کوله ای بردارند. اگر کودک تان آنقدر بزرگ هست که بتواند خودش ساکش را حمل کند، برایش یک چمدان یا کیف چرخدار کوچک یا یک کوله سبک تهیه کنید. قبل از بستن ساک، وسایلی که کودک به همراه آورده را چک کنید.

10- یک چیز نو و غیر منتظره که کودک از آن اطلاع نداشته باشد به همراه بیاورید و هر زمان که احتیاج داشتید کودک را به نحوی سرحال بیاورید یا مشغول کنید از آن بهره ببرید

یک چیز کوچک و هیجان انگیز خریداری کنید و به آنها نگویید! چیزی مثل یک اسباب بازی، یک خوراکی یا یک بازی. زمانی که انتظار در صف گرفتن کارت پرواز هواپیما طول کشید یا به هر دلیلی کودک بی قراری کرد و حوصله اش سر رفت، این وسیله غیر منتظره را رو کنید! او دوباره مسرور می گردد و بی حوصلگی نمی نماید.

11- هدفونی با سایز مناسب برای کودک تهیه کنید

اگر کودک در استفاده از هدفون های معمولی مشکل دارد و برایش بزرگ هستند، یک هدفون کم صدای ایمن برای کودک برایش تهیه کنید.

هیجان زده شوید

12- به نقشه نگاه کنید و در خصوص مقصدتان اطلاعات کسب کنید

برای اینکه به بچه ها نشان دهید کجا خواهید رفت و درمورد تماشای های شهر مقصد به آنها اطلاعات دهید نقشه ، یا راهنمای گردشگری آن شهر یا کشور را تهیه کنید. اگر به کشوری می روید که به زبان دیگری صحبت می نمایند چند کلمه مثل سلام، ممنون، خداحافظ را به کودک تان یاد دهید.

13- کودک تان را راجع به سفر هوایی که در پیش دارید هیجان زده کنید

با او راجع به سفر و کارهایی که در طول سفر اجازه دارد یا ندارد که انجام دهد صحبت کنید. بعلاوه راجع به بخش سرگرم نماینده ماجرا هم برایش بگویید (تماشا فیلم، بازی کردن، خوراکی خوردن و …). به این ترتیب کودک می داند انتظار چه چیزی را داشته باشد.

در طول پرواز

14- در طول بلند شدن یا فرود هواپیما نوشیدنی بنوشید

تغییر ارتفاع به گوش ها فشار وارد می نماید و باعث کیپ شدن آنها می گردد. مقداری نوشیدنی برای کودک فراهم کنید و از او بخواهید در هنگام بلند شدن و فرو هواپیما چند جرعه ای از آن بنوشد. اگر نوزاد به همراه دارید می توانید در این هنگام با احتیاط به او شیر دهید.

15- در هوا سرگرم باشید

وقتی هواپیما بلند شد و باز کردن کمربند و راه رفتن در راهروی هواپیما ممکن شد، کودک را بلند کنید و با او در هواپیما قدم بزنید. او را به دستشویی ببرید و خودتان هم پاهاتان را دراز کنید. وقتی روی جایگاه نشسته اید اگر کودک خسته شده است با او بازی کنید. کودک را تشویق کنید فیلم ببیند، بازی کند، کتاب بخواند و فعال بماند تا سرگرم گردد و بی حوصلگی نکند.

16- آرام باشید!

کودک از انرژی پدر و مادرش انرژی می گیرد اگر شما خسته یا کلافه شوید او هم همین احساس را خواهد داشت. آرام باشید و با کودک با زبانی خوب و محبت آمیز صحبت کنید و فرصتی گیر بیاورید تا کمی استراحت کنید.

در سفر

17- خود را با زمان مقصد هماهنگ کنید

سفر کردن به کشوری که ساعتش با کشور شما فرق دارد سخت خواهد بود اما این نصیحت را به یاد داشته باشید: دیرتر خواباندن کودک از زود به رختخواب بردن او آسان تر است. اگر صبح یا عصر زود هنگام به مقصدتان برسید برای همه آسان تر خواهد بود که خود را با زمان نو وفق دهند. ماموریت شما در روز اول این است که همه را فعال و سرحال نگه دارید. اگر این کار را انجام دهید خواب شب آسان تر خواهد بود و ساعت بدن تان با کشور نو هماهنگ خواهد شد. باید سعی کنید هر چه سریع تر با ساعت کشور نو هماهنگ شوید برای بچه ها فیلم بگذارید تا راحت تر خواب شان ببرد. در ثانی ریلکس باشید، شما در تعطیلات هستید اهمتی ندارد اگر ساعت خواب تان کمی تغییر کند.

18- سفرتان را خیلی شلوغ نکنید

تنها یک شهر را برای هر تعطیلات انتخاب کنید. فکر کنید اگر بچه ها با شما نبودند در یک روز به چند جا سر می زدید، سپس این تعداد را به نصف (و گاهی یک سوم) کاهش دهید. برای اینکه بچه ها هم لذت ببرند به مکان های تفریحی مخصوص آنها مثلا شهربازی یا رستورانی خاص هم بروید.

19- آن را به بازی تبدیل کنید

مثلا به کودک بگویید بعد از رسیدن به مکان خاصی جایزه بزرگی انتظار او را می کشد و بعد از رفتن به آن مکان برای کودک جایزه ای مثل یک خوراکی یا یک اسباب بازی کوچک خریداری کنید و به او بدهید. به این ترتیب هم کودک بی حوصلگی نمی نماید و سفر برایش مجذوب کننده می گردد و هم شما به بازدیدتان می رسید.

20- اجازه دهید کودک تان هم عکس بگیرید و برای او دفتر خاطرات خریداری کنید تا خاطرات سفرش را بنویسد

یک دوربین کودک یا یک آی پد برای کودک تهیه کنید تا بتواند به راحتی با آن عکس بگیرد. به این صورت سفر برای او هم مجذوب کننده می گردد. اگر کودک می تواند بنویسد و یا نقاشی بکشد برایش دفتر خاطرات خریداری کنید تا خاطرات سفرش را ثبت کند.

منبع: فوت و فن / qantas.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3059

به "راهنمای سفر با بچه ها وروجک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر با بچه ها وروجک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید