راز کارآفرینان برای مقابله با فرسودگی شغلی

به گزارش تنها پیامک، فرسودگی شغلی نوعی خستگی مفرط احساسی و فیزیکی به دنبال سال ها درگیری و تعهد نسبت به کار و مردم است که این فرسودگی در میان کار آفرینان بیشتر مشاهده می گردد.

راز کارآفرینان برای مقابله با فرسودگی شغلی

شگردهای ساده ولی موثر برای پیشگیری از فرسودگی شغلی

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ، فرسودگی شغلی و یا خستگی مفرط می تواند در هر صنعتی هر فرد متخصصی را درگیر کند اما معمولاً در بین کارآفرینان بیشتر است زیرا آن ها بیزینس خودشان را دارند و ذهن شان در کل روز و کل زندگی درگیر است و در نتیجه این حس کمی فراتر از خستگی معمولی خواهد بود. این افراد معمولاً از لحاظ احساسی و ذهنی و فیزیکی درگیری زیادی دارند و احساس می نمایند که گاهی اوقات باید از این همه کار زیاد دست بکشند. اما گفتنی است؛ راه چاره هایی هستند که می توانند به این افراد یاری نمایند تا این حس را در خودشان کاهش دهند و ما در این بخش به آنها پرداخته ایم.

1. گاها در دسترس نباشید

یکی از بدترین چیزهایی که یک کارآفرین می تواند انجام دهد، این است که همواره در دسترس باشد. گاهی اوقات زمانی که ما یک بیزینس جدیدی را آغاز می کنیم ، می خواهیم همه زمان ها در دسترس باشیم تا مطمئن شویم که کارمان را درست انجام دادیم . قطعاً که این ایده بسیار مهم و درست است اما همواره هم کارآمد نخواهد بود. گاهی اوقات احتیاج داریم توقف کنیم ، استراحت کنیم و در کنار خانواده و دوستانمان باشیم.

می توانید برای زنگ های اورژانسی کاملاً آماده به خدمت باشید اما در روز های دیگر وظایف را به عهده کارمندانتان بسپارید . مطمئن باشید که به قدر کافی به آن ها آموزش داده اید تا بدانند که در شرایط معمولی و روتین باید چه کاری انجام دهند و تصمیمات سخت را چگونه اتخاذ نمایند. اگر بیزینس شما مربوط به خرده فروشی است، می توانید برخی از روزها یک برنامه آزاد داشته باشید و در روزهای دیگر برنامه خود را ببندید. نباید فراموش کنید که برخی از روزها احتیاج به استراحت دارید، مثلاً خود شما به عنوان یک کارآفرین با دغدغه زیاد نباید تا آخر شب درگیر کار باشید و صبح خیلی زود بیدار شوید و سراغ کار بروید. باید کارمندان بیشتری داشته باشید و آن ها را تشویق کنید تا بهتر کار نمایند و بر روی آن ها نظارت کنید.

2. افراد حرفه ای و کاربلد را استخدام کنید

برخی از افراد هستند که اصلاً به اهمیت موارد مختلف توجهی نمی نمایند. اگر افرادی را پیدا کردید که می توانستند به خوبی شما کار خود را انجام دهند ، روی چیزهای مهم تمرکز نمایند و کمتر استرس بگیرند، هرگز آن ها را از دست ندهید. اصلاً به افراد متوسط قانع نشوید و همواره به دنبال بهترین ها باشید تا خیالتان راحت باشد.

3. برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی که اکنون مد نظر ماست ، این است که باید معین کنید در طول ساعات روز؛ چه کارهایی انجام دهید. مثلاً می توانید جلسات را به روز شنبه موکول کنید، نظارت بر ساخت و ساز را به روز یکشنبه ، کار در منزل را به روز سه شنبه، ورزش کردن را به روز چهارشنبه و مثلا پنجشنبه ها و آدینه ها را به یک روز تعطیل اختصاص دهید . اگر زندگی را هر روز با برنامه ریزی پیش ببرید، کمتر کلافه می شوید، ذهن شما آرام می گردد و می دانید که اکنون باید برای چه کاری آماده باشید.

همچنین می توانید ساعت معین کنید ، مثلاً از ساعت 8 الی 10 برای جلسه ، 10 تا 2 تمرین و ناهار، 2 تا 5 تماس های مربوط به پروژه های ساخت و ساز ، 5 تا 6 استراحت و غیره . همچنین می توانید بین هر 2 ساعت، 10 دقیقه استراحت برای خود در نظر بگیرید.

4. زمانی را برای کار های عقب مانده در نظر بگیرید

گاهی اوقات به شدت سرگرم کارهایمان می شویم و به امور منزل ، امور حاشیه ای ، محل کار و زندگی شخصی خود توجه نمی کنیم. اگر بتوانید برای کارهای دیگر و کارهای عقب مانده زمان بگذارید ، دچار به هم ریختگی و فرسودگی نمی شوید. پس حتما یک روز را اختصاص دهید و به کارهای عقب مانده برسید. در آن روزها برای هیچ چیز دیگری به غیر از تکمیل کارها برنامهریزی نکنید.

5. بخوابید

خواب چیز خوبی است. یک روز هفته را برنامه ریزی کنید و کمی دیرتر از خواب بیدار شوید . اگر می خواهید بچه ها را آماده کنید و مجبورید صبح زودتر بیدار شوید، می توانید در طول روز چرت بزنید. خواب بسیار مهم است و سطح بهره وری و خلاقیت شما را افزایش می دهد. هر چقدر ذهن شما خسته تر باشد، اشتباهات بیشتری مرتکب می شوید. پس بیشتر استراحت کنید؛ حتی اگر نمی توانید بخوابید ، حداقل کمی ریلکس کنید.

6. از برخی مسائل چشم پوشی کنید

همه انسان ها در طول زندگی اشتباهاتی را مرتکب می شوند، کارهایی را غلط انجام می دهند و ایدههای آن ها شکست می خورند. این ها حقایق ساده و طبیعی زندگی هستند، از آن ها عبور کنید. اگر کارمند مورد علاقه شما دست از کار کشید، خودتان را سرزنش نکنید.

می توانید خواسته های او را بهتر فراهم کنید اما بیش از حد به خودتان فشار وارد نکنید. گاهی اوقات باید از شرایط سخت عبور کنید تا آسوده تر باشید. برخی از افراد با هر تغییری باز هم شما را ترک می نمایند، پس این اشتباهات و شکست خوردن ها را سرانجام زندگی ندانید ، آرامش داشته باشید و مطمئن باشید که می توانید هر کاری را به خوبی به انجام برسانید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1384

به "راز کارآفرینان برای مقابله با فرسودگی شغلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز کارآفرینان برای مقابله با فرسودگی شغلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید