زیرسویه تازه اُمیکرون شناسایی شد

به گزارش تنها پیامک، تهران (پانا) - سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام نموده چندین زیرسویه از امیکرون از جمله BA.1، BA.1.1، BA.2 و BA.3 را ردیابی می نماید.

زیرسویه تازه اُمیکرون شناسایی شد

به گزارش ایسنا، سازمان بهداشت دنیای با ردیابی زیرسویه های تازه امیکرون در حال آنالیز داده های دنیای واقعی در این مورد است که آیا این زیرسویه های امیکرون باعث بیماری شدیدتر همسترها در شرایط آزمایشگاهی می گردد یا خیر.

ماریا ون کرخوف، کارشناس ارشد بیماری های عفونی سازمان بهداشت دنیای، در این خصوص اظهار کرد: امیکرون یک سویه نگران کننده است؛ به همین علت آن را در چندین زیرشاخه دنبال می کنیم. در حال حاضر برجسته ترین زیرسویه هایی که در سراسر دنیا شناسایی شده اند، BA.1، BA.1.1 و BA.2 است. البته زیرسویه BA.3 و زیرشاخه های دیگر نیز وجود دارند.

وی گفت: هم اکنون بسیاری از افراد در خصوص تحقیق ژاپنی که در مرحله پیش چاپ قرار گرفته، آگاهی دارند؛ این تحقیق یک مطالعه تجربی و به طور خاص بر همسترها متمرکز شده است.

محققان در پی این بودند که آیا از نظر تجربی در همسترها نشانه ای از ایجاد بیماری شدیدتر در شرایط آزمایشگاهی وجود دارد یا خیر. البته این نتایج در دنیای واقعی نیز آنالیز می گردد.

کرخوف اضافه کرد: سازمان بهداشت دنیای بعلاوه در حال آنالیز شدت علائم در افراد است تا دریابد تفاوت هایی در شدت علائم در سطح جمعیت از نظر افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان مبتلایان به BA.2 در مقایسه با BA.1 مشاهده می گردد یا خیر. نتایج ارزیابی چندین کشور این است که ما تفاوتی در شدت BA.1 در مقایسه با BA.2 مشاهده نمی کنیم.

وی بیان نمود: اندازه مشابهی از شدت بیماری وجود دارد که مربوط به خطر بستری شدن در بیمارستان است که واقعا مهم تلقی می گردد زیرا در بسیاری از کشورها اندازه قابل توجهی گردش زیرسویه BA.1 و BA.2 مشاهده شده است. البته در آن کشورها تغییری در شدت بیماری BA.1 در مقایسه با BA.2 گزارش نشده است. بنابراین علاوه بر مطالعه تجربی داده های دنیای واقعی را نیز آنالیز می کنیم.

محققان ژاپنی چه یافتند؟

مطالعه آزمایشگاهی ژاپن نشان داده که BA.2 یا امیکرون پنهان کار می تواند باعث ابتلا به بیماری شدیدتری نسبت به BA.1 گردد که قبلا شناسایی شده بود. مطالعه ژاپنی که به آنالیز تاثیر BA.2 روی همسترها می پردازد، کوشش نموده دریابد که آیا نشانه ای از بیماری شدید وجود دارد یا خیر. نتایج پیش چاپ نشان داد که BA.2 می تواند باعث بروز بیماری شدید در همستر گردد اما در جستجوی نشانه های شدت بیماری در انسان از نظر افزایش خطر بستری شدن بیماران مبتلا به BA.2 نسبت به BA.1 شدت بیشتری وجود ندارد.

نتایج مطالعه ژاپنی نشان داد BA.2 ممکن است ویژگی هایی داشته باشد که قادر به ایجاد بیماری جدی باشد، ویژگی های فرار ایمنی را درست مانند سویه فرعی BA.1 نشان می دهد و به درمان هایی مانند آنتی بادی مونوکلونال مقاوم است.

محققان گفتند: اگرچه BA.2 به عنوان یک زیرسویه امیکرون در نظر گرفته می گردد اما توالی ژنومی آن به شدت با BA.1 فرق دارد.

سازمان بهداشت دنیای گفت امیکرون پنهان کار می تواند باعث بروز عفونت جدی در همستر گردد اما نتایج مطالعات انسانی نشان می دهد که اندازه شدت هر 2 سویه فرعی یکسان است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2481

به "زیرسویه تازه اُمیکرون شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرسویه تازه اُمیکرون شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید