سجادی حسینی: هنروتجربه نوعی اکران برای ساکت کردن است!

به گزارش تنها پیامک، تهران (پانا) - کاوه سجادی حسینی می گوید هنروتجربه تبدیل به نوعی اکران برای ساکت کردن فیلمسازان شده است.

سجادی حسینی: هنروتجربه نوعی اکران برای ساکت کردن است!

به گزارش مهر، کاوه سجادی حسینی کارگردان سینما درباره شرایط اکران فیلم های خاص در گروه سینمایی هنروتجربه گفت: هرچند سال هاست که گروه هنر و تجربه فعالیت خود را شروع نموده و بستری برای نمایش بسیاری از فیلم های هنری و تجربی ایجاد نموده است، اما متاسفانه این فعالیت تنها در حوزه اکران محدود مانده و هیچ تبلیغات و فعالیتی برای معرفی این آثار به مخاطب ندارد، حتی اطلاع رسانی در این زمینه در حوزه رسانه هم بسیار کم رنگ شده است، انگار تنها قرار است فیلم ها در این گروه اکران شوند و تمام گردد.

وی با اشاره به اینکه می توان گفت آن حرکتی که از گروه هنر و تجربه که همان آگاهی و اندیشه در سینما بود دیگر دیده نمی گردد، شرح داد: در حال حاضر فیلم های بسیار خوبی در هنر و تجربه اکران است اما کسی از آن چندان خبر ندارد، حتی من تا زمانی که فیلمم در این گروه اکران نشده بود نمی دانستم که چه فیلم هایی در این گروه در حال اکران است. این مساله من به عنوان مخاطب یا سینماگر نیست که چرا نمی دانستم چه فیلم هایی در حال اکران است، بلکه مساله اصلی این است که اطلاع رسانی دقیق در این زمینه نمی گردد، چرا به عنوان یک مخاطب از اکران های گیشه خبر دارم اما نمی دانم برنامه اکران هنر و تجربه چیست.

این کارگردان تاکید نمود: معتقدم این گروه حداقل کاری که می تواند انجام دهد این است که برنامه ای برای تبلیغ فیلم ها در این گروه داشته باشد تا مخاطب با آن آشنا گردد. این درحالی است که معمولاً فیلمسازانی که آثارشان در هنر و تجربه نمایش داده می گردد، با استفاده از روابط خود، اخبار اکران فیلم های خود را به رسانه های مختلف می دهند. در واقع می توان گفت اکران های هنر و تجربه به نوعی اکران های صدا خفه کن و برای ساکت کردن فیلمساز است، فیلم را بدون هیچ تبلیغ و اطلاع رسانی اکران می نمایند بعد هم مثلاً می گویند دیدید فیلم بیشتر از 20 میلیون تومان فروش ندارد؟ خب معلوم است که در چنین شرایطی فیلم فروش چندانی ندارد. به عنوان مثال در اکران افتتاحیه بی سر افراد بسیاری حضور داشتند که مخاطبان سینمای هنری نیز نبودند اما با فیلم به خوبی ارتباط برقرار نموده و می گفتند چرا این فیلم در اکران عادی قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: من درباره اکران بی سر در هنر و تجربه صحبت نمی کنم حتی از نمایش این فیلم در این گروه خوشحالم، اما مساله من مخاطبی است که از اکران فیلم ها در این گروه باخبر نمی شوند. زمانی که تبلیغ و اطلاع رسانی درستی نباشد، در هر سانس تعداد کمی مخاطب حضور پیدا می نماید که این خود به ضرر سینما هم هست، حتی چیدمان فیلم ها برای اکران در سینماها هم مناسب نیست و سانس ها چندان با زمان مخاطب نمی خواند، می توان گفت برای تماشا این فیلم ها در سانس های مختلف مخاطب باید کاملاً بیکار باشد تا بتواند زمان خود را با سانس های مورد نظر یکی کند. در واقع چنین شکل اکرانی می تواند تنها برای قشر دانشجو جالب باشد، اما برای دیگر مخاطبان چنین سانس هایی اشتباه است.

کارگردان فیلم بوفالو با بیان اینکه درست است که سینمای هنر و تجربه زحمات بسیاری کشیده است، اما نباید فراموش کرد که فیلم های بسیار مهمی در سینمای ایران، در این گروه نمایش داده می گردد، فیلم هایی مانند تومان یا دشت خاموش فیلم های بسیار مهمی هستند که باید به خوبی دیده شوند، شرح داد: تاکید می کنم هنر و تجربه فرصت بسیار خوبی برای اکران بسیاری از فیلم ها در سینمای ایران است، اما سیستم اکران در آن غلط است. چرا هنر و تجربه این روزها از سوی نهادهای مختلف مانند گذشته حمایت نمی گردد. در چنین شرایطی زمانی که هیچ حمایت و تبلیغی از هنر و تجربه نمی گردد، حداقل باید سیستم اکران فیلم های این گروه تغییر کند تا مخاطب بتواند از این فیلم ها استقبال کند.

سجادی حسینی در خاتمه گفت: هرچند سازمان سینمایی برای حمایت از گیشه، راهکاری مختلفی را ارائه نموده اما متاسفانه این حمایت ها شامل سینمای هنر و تجربه نمی گردد. این درحالی است که در شرایط کنونی فیلم هایی که در این گروه نمایش داده می گردد، بیش از هرچیز احتیاج به حمایت دارند، این فیلم ها معمولاً با بودجه کم ساخته می گردد و حمایت هایی که از فیلم های گیشه می گردد، می تواند برای گروه هنر و تجربه نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2871

به "سجادی حسینی: هنروتجربه نوعی اکران برای ساکت کردن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سجادی حسینی: هنروتجربه نوعی اکران برای ساکت کردن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید