سلامت نیمی از مردم دنیا تحت تاثیر بیماری های دهان

به گزارش تنها پیامک، سازمان دنیای بهداشت (WHO) اظهار داشت: بیماری های دهان تقریبا سلامت نیمی از مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده است و شایع ترین بیماری های دهان شامل پوسیدگی دندان، بیماری شدید لثه، از دست دادن دندان و سرطان های دهان هستند.

سلامت نیمی از مردم دنیا تحت تاثیر بیماری های دهان

سازمان دنیای بهداشت امروز (پنج شنبه) در گزارشی خاطرنشان کرد: تقریبا نیمی از جمعیت دنیا از بیماری های دهان همانند پوسیدگی دندان، لثه های متورم و سرطان های دهان رنج می برند.

در این گزارش نو بر نابرابری های آشکار در دسترسی به خدمات بهداشت دهان تاکید شده چرا که این موضوع به شدت بر آسیب پذیرترین و محروم ترین جمعیت ها تاثیر گذاشته است.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان دنیای بهداشت گفت: بهداشت دهان و دندان مدت هاست که در حوزه سلامت دنیای نادیده گرفته شده این درحالیست که بسیاری از بیماری های دهان را می توان با اقدامات ارزان پیشگیری و درمان کرد.

بنابر گزارش این سازمان، 45 درصد از جمعیت دنیا یا حدود 3.5 میلیارد نفر با پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر بیماری های دهان و دندان درگیر هستند.

این گزارش که اولین تصویر جامع از شرایط موجود در 194 کشور است، نشان می دهد موارد ابتلا در دنیا طی 30 سال گذشته یک میلیارد افزایش یافته است و نشان می دهد بسیاری از مردم به روش های پیشگیری و خدمات درمانی مربوط به بیماری های دهان دسترسی ندارند.

شایع ترین بیماری های دهان شامل پوسیدگی دندان، بیماری شدید لثه، از دست دادن دندان و سرطان های دهان هستند. پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری است که حدود 2.5 میلیارد نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد. بعلاوه تخمین زده شده بیماری شدید لثه که عامل اصلی از دست دادن کل دندان هاست، حدود یک میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار میدهد.

بنابر اعلام سازمان دنیای بهداشت، هر سال حدود 380 هزار مورد نو ابتلا به سرطان دهان شناسایی می گردد.

این گزارش نشان می دهد که سه چهارم افرادی که از بیماری های دهان و دندان رنج می برند در کشور های با عایدی کم و میانه زندگی می نمایند و در همه کشور ها بار بیشتر بیماری های دهان متوجه افراد کم عایدی، معلولان، سالمندانی که به تنهایی یا در خانه سالمندان زندگی می نمایند، افراد ساکن در منطقه ها دورافتاده و روستایی یا گروه های اقلیت است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، سازمان دنیای بهداشت خاطرنشان کرد که این الگو برای سایر بیماری های غیرواگیر مانند سرطان ها، بیماری های قلبی-عروقی و دیابت مشابه است.

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 آبان 1401 بروزرسانی: 26 آبان 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3107

به "سلامت نیمی از مردم دنیا تحت تاثیر بیماری های دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت نیمی از مردم دنیا تحت تاثیر بیماری های دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید