لدفانس، محله اداری پاریس بر فراز ابرها

به گزارش تنها پیامک، اگر فکر می کنید دیدن محله ای بدون ماشین ها در پاریس یک رؤیای بی فایده است، در اشتباه هستید. محله لادفانس از پیاده رو هایی تشکیل شده که در میان آسمان خراش ها، مجسمه ها، فواره ها و باغ های گلکاری شده قرار گرفته اند. بیشتر تورهای فرانسه ایوار نیز در محله لدفانس اقامت دارند.

لدفانس، محله اداری پاریس بر فراز ابرها

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

لدفانس که 560 هکتار را در بر می گیرد، عظیم ترین ناحیه ی تجاری در اروپا است که به این منظور ساخته شده است. هر روز 180,000 کارمند به دفاتر خود در یکی از 72 آسمان خراش این منطقه می فرایند. لدفانس نه تنها خانه 15 شرکت از 50 شرکت برتر فرانسه است، بلکه 25,000 نفر از مردم و بیش از 8 میلیون بازدیدکننده در سال را هم میزبانی می نماید که برای دیدن مراکز خرید، معماری و موزه های فضای باز آن می آیند.

1. راه پیروزی

در خاتمه جنگ جهانی اول، طرح ریزی برای تغییر محور تاریخی از طاق پیروزی در ایتوئل (Etoile) به لدفانس که منطقه ای در مرز نواحی مرکزی پاریس بود، صورت گرفت. نقشه های فراوانی برای آنچه که به عنوان راه پیروزی (Voie Triumphale) شناخته می شد، ارائه گشت. بیشتر طرح ها ردیف های بی انتهایی از آسمان خراش های شگفت انگیز به سبک مدرنیسم را در بر می گرفتند. بسیاری از آن نقشه ها را در سال 1930 میلادی، معماران مشهوری مانند له کوربوزیر (Le Corbusier) و آگوسته پرت (Auguste Perret) ارائه کردند. هیچ یک از طرح ها به مرحله اجرا نرسیدند که عمدتاً دلیل آن رکود عظیم در سال های 1930 بود.

2. شکل گیری لدفانس

در سال 1931 میلادی اگرچه مقامات رقابت جدیدی را ترتیب دادند، اما هدف آن ها کم کردن ارتفاع ساختمان ها در امتداد راه پیروزی بود. تنها در انتهای خیابان طولانی در لدفانس، اجازه ساختن برج وجود داشت. به این دلیل آن ها چنین توصیه ای را کردند که برج های نزدیک به مرکز شهر چشم انداز ایتوئل را کور نکنند. اغلب شرکت کنندگان در رقابت در معماری کلاسیک یا مدرنیسم بودند؛ اما دوباره هیچ کدام از نقشه ها عملاً تحقق نیافتند که دلیل آن فقدان سرمایه لازم بود. پس از آن تمرکز اصلی از راه پیروزی به محله لدفانس تغییر پیدا کرد. نام دفانس از بنای لدفانس دو پریس (La Défense de Paris) نشأت گرفت که در سال 1883 در این مکان در یادبود جنگ سال 1870 ساخته شد و هنوز هم در آن جا قرار گرفته است.

3. جنگل برج ها

در سال 1951 اقتصاد رو به پیشرفت فرانسه، نیازمند یک فضای اداری جدید بود. لدفانس به عنوان یک مرکز اداری انتخاب شد. در 1958 توسعه منطقه توسط یک سازمان ویژه به نام مؤسسه عمومی توسعه لدفانس (Etablissement Public dAménagement de la Défense) شروع شد. اولین نقشه دو ردیف از آسمان خراش های هم ارتفاع را در نظر گرفته بود. در سال 1964 طرحی با بیست برج اداری که هر کدام 25 طبقه داشته باشند، تصویب شد. بخش کمی از توسعه لادفانس عملاً بر اساس این طرح انجام شد؛ چرا که شرکت ها برای ساخت برج های اداری بلندتر فشار می آوردند. نتیجه آن ترکیبی از برج های کم بها با ارتفاع های متفاوت شد. بلندترین آن ها، برج گان (GAN tower)، با صد و هفتاد و نه متر ارتفاع بود. ارتفاع چندین برج، به خصوص برج گان، موجب اعتراضات مردمی شد که می گفتند این جنگل برج ها چشم انداز طاق پیروزی از ایتوئل را بر هم زده است. در پاسخ به این نقدها بنای جدیدی در ورودی لدفانس ساخته شد تا جایگزینی برای طاق پیروزی باشد. این بنا به نام تت دفانس (Tête Défense) یا طاق عظیم لدفانس شناخته می گردد.

4. طاق عظیم لادفانس

پروژه ساخت طاق عظیم لدفانس (Grande Arche de la Défense) را میتراند، رئیس جمهور فرانسه حمایت کرد و قصد داشت ورژن قرن بیستمی طاق پیروزی را نمایش دهد. طراحی معمار دانمارکی، اوتو وانس پرکلسن (Otto von Spreckelsen)، بیشتر به بنای مکعبی شکل شبیه است تا طاق پیروزی! این بنا 106 متر عرض و گذرگاه طاقدار مرکزی دارد. جوانب مکعب دارای دفاتری مستقر هستند و بر بام آن پاویونی وجود دارد که تا سال 2010 به روی بازدیدکنندگان باز بود. امروز اگرچه امکان بازدید از بام نیست، اما نمایی که از بالای پله ها می بینید، دیدنی است.

5. مراکز خرید و گشت و گذار

همه ترافیک لادفانس در زیر زمین جریان دارد و روی زمین برای عابران پیاده طراحی شده است. توصیه می کنیم از خط مترو 1 به سمت طاق عظیم پیاده راه بروید و جاذبه های میان راه، مانند تاکستان کوچک، گیاهانی که در یک ردیف مرتب کاشته شده اند، مجسمه ها و دیگر ساخته های هنرمندانه را کشف کنید. از مجسمه های برجسته این راستا می توان آثار سسار (César) و میرو (Miró) را نام برد. لدفانس همچنین محلی فوق العاده برای خرید است. در مرکز خرید فور تمپس (4 Temps shopping mall) که یکی از عظیم ترین مراکز خرید فرانسه است، همه برندهای مد روز پوشاک، آرایشی، هدایا، اسباب بازی و غیره را خواهید یافت. اگر گرسنه باشید رستوران های بسیاری با منو های متنوع بین المللی وجود دارند. البته در ساعت ناهار ادارات سعی کنید مراجعه نکنید. مرکز خرید لذت بخش دیگر سی ان آی تی (CNIT) است که از فور تمپس کوچک تر بوده، اما معماری بی نظیر آن حتماً توجه شما را به خود جلب خواهد نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1591

به "لدفانس، محله اداری پاریس بر فراز ابرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لدفانس، محله اداری پاریس بر فراز ابرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید