موزه به یکی از مهم ترین میعادگاه های فرهنگ تبدیل شده است، نمایشگاه های مشترک گامی مؤثر در توسعه صلح و دوستی میان دولت ها و ملت هاست

به گزارش تنها پیامک، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که موزه ها می توانند به گسترش تعاملات فرهنگی ملت ها کمک می کند، گفت: برگزاری نمایشگاه های مشترک از داشته های تاریخی و فرهنگی کشورها گامی مؤثر در تحقق کارکردهای بین المللی موزه ها و پاسخی به نیاز جهان امروز به توسعه صلح و دوستی از طریق گسترش تعاملات فرهنگی میان دولت ها و ملت هاست، سازمان میراث فرهنگی با اعتقاد به چنین رویکردی در برگزاری نمایشگاه های متقابل با سایر کشورها تلاشی مضاعف داشته است.

موزه به یکی از مهم ترین میعادگاه های فرهنگ تبدیل شده است، نمایشگاه های مشترک گامی مؤثر در توسعه صلح و دوستی میان دولت ها و ملت هاست

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز شنبه 28 اردیبهشت 98، در مراسم گرامیداشت روز جهانی موزه که در محل فرهنگستان هنر برگزار گشت، شرح داد: بیش از چهار دهه از نام گذاری روز جهانی موزه از سوی شورای بین المللی موزه ها (ایکوم (می گذرد و بی تردید در سال های پس از این رویداد، نه تنها نگرش به اهمیت موزه ها متحول شده، بلکه موزه ها از محل نگهداری اشیای فرهنگی تاریخی به مکان هایی آموزشی و فرهنگ ساز تبدیل شده اند که به بهترین و زیباترین شکل ممکن زندگی بشر و دستاوردهای گذشته او را برایش روایت می کنند.

مونسان گفت: موزه بر مبنای اساسنامه ایکوم، مکانی است که پژوهش، حفاظت و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی، به صورت هم زمان و مستمر در آن انجام می شود و هدف آن مطالعه، آموزش و فراهم آوردن شرایط مناسب برای ارتقای سطح آگاهی های عمومی از هویت و فرهنگ و زیست بوم است. همچنین از دیگر اهداف موزه ها فراهم آوردن امکان بهره مندی بازدیدکنندگان برشمرده شده است. بدین ترتیب موزه، موسسه ای غیرانتفاعی و دائمی در خدمت جامعه و توسعه آن است که به روی عموم مردم باز است و امکان ارتباط عموم با این میراث را از طریق نمایش آن فراهم می آورد.

او ادامه داد: بر مبنای این تعریف، محوطه های باستانی، بناهای تاریخی، محوطه های طبیعی، شهرها و محدوده های فرهنگی تاریخی و همچنین مؤسساتی که مجموعه های زنده گیاهی و جانوری را نگهداری می کنند، به انضمام مراکز اسناد و مدارک فرهنگی، تاریخی، نهادها و سازمان های غیرانتفاعی که در زمینه پژوهش، آموزش، کارآموزی، مستندسازی و سایر امور مربوط به موزه ها فعالیت می کنند در زمره فضاهای موزه ای قرار می گیرند.

این مقام مسئول گفت: موزه ها با اشراف کامل به نقش آموزشی خود درصدد ارائه خدمات آموزشی بیشتر و اشاعه فرهنگ در محدوده ای گسترده تر برآمدند و برنامه های جدیدی را طراحی کردند که این برنامه ها کاربردی کردن موزه ها نام گرفته است و موزه داران خود به سوی مخاطبان پیش می روند. وسایل ارتباط جمعی و رسانه های نوین از ابزارهای مهم این کارند، نمایشگاه های موقت و سیار، بازدیدهای دسته جمعی و سخنرانی ها با استفاده از امکانات سمعی و بصری همراه است و علوم رایانه ای و اطلاع رسانی در حد عالی ابزارهای لازم را در اختیار موزه داران قرار می دهند. این ها و بسکمک دیگر از ابزارهای عصر جدید، موزه را به یکی از مهم ترین میعادگاه های فرهنگ تبدیل کرده است.

مونسان افزود: امسال شورای بین المللی موزه ها با شعار موزه ها به مثابه کانون های فرهنگی: آینده سنت ها در عین بیان دغدغه ای جدی درباره حفظ سنت ها و نقش موزه ها در این زمینه، توجه ما را به تعریفی عمیق و همه جانبه از این مکان ها جلب می کند؛ بنابراین موزه ها محلی برای اشاعه سنت ها هستند و مکان هایی هستند که این سنت ها را به آینده پیوند می زنند.

او افزود: در همین خصوص، خوشبختانه نمایشگاه های موزه ای مشترک و بین المللی را با کشورهای مختلف برگزار می کنیم و بازدیدها بسیار عالی از نمایشگاه موزه ای ایران در هلند و اسپانیا نشان دهنده این است که موزه های ما بر اساس این شعار فعالیت خود را ادامه می دهند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: شاید بسکمک از مشکلاتی که امروزه در جهان وجود دارد به واسطه شناخت نداشتن ملت ها از یکدیگر به ویژه از فرهنگ یکدیگر است، کشور عزیز ما امروزه انواع و اقسام تهمت ها را متحمل می شود درحالی که این کشور ریشه در تاریخ دارد، بنابراین نمایشگاه های مختلف در خارج از کشور چهره واقعی کشور ما را معرفی می کنند و بر روی نقاط مشترک با فرهنگ های دیگر کار می کنند.

او افزود: پژوهش های ما نشان می دهد در کشورهای مختلف دارای نقاط مشترک هستیم و با برگزاری نمایشگاه های موزه ای این نقاط مشترک را می شناسیم و هرچقدر در این خصوص کار شود، می توانیم به گسترش صلح و دوستی کمک کنیم. در حقیقت موزه ها می توانند به گسترش تعاملات فرهنگی ملت ها و به دوستی و نزدیکی کشورها کمک کنند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: موزه ها همچنین با برقراری فضاهای مؤثر تعامل و گفت وگو میان ملل و فرهنگ ها، گام هایی اساسی در رفع چالش های بین المللی و هدایت جهان به سمت صلح و دوستی برمی دارند.

مونسان بیان کرد: ارتباط سازنده و آموزنده مردم آگاه و فرهنگ دوست ایران با موزه ها، سایت های تاریخی و جلوه های میراث فرهنگی کشورمان روزبه روز بیشتر و عمیق تر می شود و مسئولان و دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز توجه و عنایت ویژه به این عرصه را در دستور کار خود قرار داده اند و در سایه این وفاق، طی سال های اخیر شاهد افزایش چشم گیر تأسیس موزه ها با مشارکت عمومی و رشد تمام شاخص های کمی و کیفی میراث فرهنگی در بخش های مختلف بوده ایم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در ادامه گفت: در دولت تدبیر و امید شاهد توجه ویژه دولت و شخص رئیس جمهوری به حوزه میراث فرهنگی هستیم و در این دولت شاهد این هستیم که بازدید از موزه ها موردتوجه ویژه مردم قرار گرفته است و به فرهنگ عمومی بدل شده که در سبد خانواده ها قرار گرفته است.

او ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه ای که به زودی با وزارت آموزش وپرورش امضا خواهیم کرد، موضوع موزه و موزه داری به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد و با این هدف امضای تفاهم نامه با وزارت آموزش وپرورش برای معرفی و شناساندن میراث فرهنگی و موزه ها در قالب کتاب های درسی در دستور کار قرار گرفته است.

او افزود: همچنین با توجه به این که برگزاری نمایشگاه های مشترک از داشته های تاریخی و فرهنگی کشورها گامی مؤثر در تحقق کارکردهای بین المللی موزه ها و پاسخی به نیاز جهان امروز به توسعه صلح و دوستی از طریق گسترش تعاملات فرهنگی میان دولت ها و ملت هاست، سازمان میراث فرهنگی با اعتقاد به چنین رویکردی در برگزاری نمایشگاه های متقابل با سایر کشورها تلاشی مضاعف داشته است.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد: نمایشگاه های دوجانبه چند سال اخیر از آثار موزه ای ایران در سایر کشورها و آثار دیگر موزه های جهان در ایران علاوه بر این که گام های مهمی در راستای نیل به اهداف فرهنگی موزه ها محسوب می شود، فرصت های ارزشمندی برای تعمیق و گسترش روابط فرهنگی بین ایران و سایر کشورهای جهان فراهم آورده است؛ روابطی که بر پایه شناخت و احترام متقابل به فرهنگ های بشری و میراث جوامع انسانی، ایجاد می شود و توسعه می یابد.

در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان برگزار گشت، از تعدادی از موزه داران برتر و فعالان حوزه موزه و موزه داری در کشور با حضور دکتر مونسان تجلیل به عمل آمد.

همچنین در این مراسم، پیام مدیر دفتر منطقه ای یونسکو و رئیس ایکوم جهانی قرائت شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 281

به "موزه به یکی از مهم ترین میعادگاه های فرهنگ تبدیل شده است، نمایشگاه های مشترک گامی مؤثر در توسعه صلح و دوستی میان دولت ها و ملت هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه به یکی از مهم ترین میعادگاه های فرهنگ تبدیل شده است، نمایشگاه های مشترک گامی مؤثر در توسعه صلح و دوستی میان دولت ها و ملت هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید