نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی

به گزارش تنها پیامک، مدیریت شارژ ساختمان، استفاده از مجتمع های مسکونی و در پی آن انجام وظیفه مدیریت ساختمان، با رشد روز افزون جمعیت در شهرهای بزرگ، به یک روال طبیعی تبدیل شده است و تأمین امنیت مجتمع مسکونی برای اهالی آن ها اهمیت ویژه ای دارد. در بین مسائل مختلف زندگی شهری، احساس امنیت جایگاه ویژه ای در آرامش و افزایش کیفیت زندگی خواهد داشت. امنیت از احتیاجهای اساسی انسان است که نحوه پاسخگویی به آن تاثیر مستقیم در مدیریت شارژ ساختمان دارد. انسان همواره در طول تاریخ سعی در پاسخگویی به این احتیاج داشته است و بعضی از اقدامات او برای حفظ امنیت فردی و اجتماعی اش بوده است با این وجود در سال های اخیر، تغییر ویژگی های جمعیتی، اجتماعی و فرهنگی انسان ها تاثیر زیادی در شکل گیری مسکن و مدیریت شارژ ساختمان داشته است. در این مجتمع ها، تعداد زیادی از افراد جامعه زندگی می نمایند که هر کدام از آنها به اقشار مختلف جامعه تعلق داشته و طبیعتاً تفاوت فرهنگی در آن ها بسیار زیاد است. این شرایط موجب می گردد که شناخت همه افراد ساکن در مجتمع بسیار سخت بوده و تأمین امنیت آن مشکل تر باشد. استفاده از سیستم نگهبانی فیزیکی و حتی استفاده از نرم افزار مدیریت ساختمان، جزو اولین راهکارهایی هستند که در همه مجتمع ها به سراغ آن می فرایند به همین علت، در این مطلب سعی می کنیم که راهکارهای نو و پیشرفته در زمینه تأمین امنیت این مجتمع ها را آنالیز کنیم و نقاط قوت آنها را نشان دهیم.

نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی

مدیریت شارژ ساختمان و امنیت مجتمع مسکونی را چه مواردی تحت شعاع قرار می دهند؟

قبل از اینکه بخواهیم راهکارهای مختلف تأمین امنیت برای نگهبان مجتمع مسکونی و هزینه هایی که در مدیریت شارژ ساختمان موثر خواهند بود را معرفی کنیم، طبیعتاً باید بدانیم که این ساختمان ها از چه لحاظی مورد تهدید قرار می گیرند و سپس با توجه به این موارد، راهکارهای مختلفی را پیشنهاد دهیم. اگر یک مجتمع بزرگ را در نظر بگیریم، نقاط ضعف یا نقاط تهدید نماینده آن مواردی زیر هستند:

  1. پارکینگ مجتمع
  2. ورودی اصلی مجتمع
  3. ورودی هر واحد مسکونی
  4. بخش های داخلی هر واحد
  5. بخش های عمومی و کم تردد مجتمع

در لیست بالا، چند مورد تردد بالایی دارند و معمولاً نمی توان همه افراد عبوری از آن را شناسایی کرد. ضمناً، بخش هایی از آنها نیز خصوصی و عمومی هستند که تأیید هویت در آنها نیز اهمیت دارد. اولین گام موثر نصب نرم افزار ساختمان و معین مدیر و تعریف واحد ها می باشد و در ادامه تنظیم قوانینی در بخش قوانین ساختمان این نرم افزار که رعایت آن برای تمامی ساکنین الزامی باشد. عمده ترین ویژگی این نرم افزار، مدیریت شارژ ساختمان است اما در کنار این موضوع امکانات دیگری نیز دارد.

موارد تهدید کننده بخش های خصوصی و عمومی ساختمان را نیز شناسایی کنیم:

دسترسی به واحدهای مسکونی به وسیله پارکینگ بسیار راحت است و افراد ناشناس می توانند از این طریق خود را به بخش های داخلی برسانند. ورودی اصلی مجتمع های مسکونی تردد بالایی دارد و شناخت همه افراد عبوری سخت است، پس افراد ناشناس به راحتی می توانند خود را به بخش های حساس مجتمع برسانند. درب ورودی هر واحد مسکونی برای تأمین امنیت آن بخش و سایر بخش های مرتبط با آن اهمیت دارد و باید سیستم امنیتی قوی در آن به کار گرفته گردد. هر اتفاقی که در بخش های داخلی هر واحد مسکونی رخ دهد، طبیعتاً تمامی بخش های داخلی آن مجتمع را تحت تأثیر قرار می دهد و ضروری است که کنترل شدیدی بر روی آن انجام گیرد. بخش های عمومی مانند حیاط و یا بخش های کم تردد مانند موتور خانه، قسمت هایی هستند که امکان نفوذ به وسیله آنها به طبقات مختلف مجتمع های مسکونی وجود دارد. تامین امنیت ساختمان احتیاج به هزینه و در نتیجه مدیریت شارژ ساختمان دارد تا بتوان برترین شرایط را بر اساس بودجه فراهم نمود.

مدیریت شارژ ساختمان و استفاده از پارکینگ هوشمند برای کنترل ورودی پارکینگ

اولین موردی که به شکل مستقیم با تأمین امنیت مجتمع مسکونی در ارتباط است، بخش پارکینگ است و معمولاً در مجتمع های بزرگ برای این بخش راهکاری در نظر گرفته نمی گردد. استفاده از نرم افزار های مختلف در ساختمان ها و مجتمع ها چه از لحاظ مدیریت شارژ ساختمان و چه از لحاظ حفظ امنیت و سایر موارد بسیار مرسوم شده است. یکی از این موارد، استفاده از پارکینگ هوشمند است. این پارکینگ، از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده اند که بخش سخت افزاری آن برای جمع آوری اطلاعات و بخش نرم افزاری آن برای بررسی اطلاعات و تأیید هویت به کار برده می گردد. در سیستم پارکینگ هوشمند، ممکن است از کارت های هوشمند و یا کارت های تردد معمولی استفاده گردد.

نحوه استفاده از این پارکینگ ها بدین صورت است که اطلاعات صاحب خودرو در بخش نرم افزاری ذخیره شده و به او یک کارت تردد یا یک تگ داده می گردد تا بر روی خودروی خود نصب کند. زمانی که یک خودرو قصد خروج و ورود به پارکینگ را داشته باشند، این اطلاعات به وسیله دستگاه کارتخوان یا سخت افزار، دریافت شده و پس از احراز هویت، مجوز ورود یا خروج صادر می گردد. در این سیستم، امکان ورود یا خروج افراد ناشناس وجود ندارد و در صورت مواجهه با چنین موردی، سریع تیم های امنیتی آگاه می شوند. در واقع، دستگاه کارت خوان بر روی ورودی پارکینگ نصب شده و یک تگ در داخل خودرو نصب می گردد. بنابراین، هنگام تردد خودرو، بدون احتیاج به اسکن کارت یا هر فعالیتی دیگری، ورودی پارکینگ باز شده و خودرو می تواند تردد داشته باشد. هزینه نصب، نگهداری و تعمیر این دستگاه در مدیریت شارژ ساختمان بسیار موثر است و در محاسبه شاژ هر واحد باید مد نظر گرفته گردد.

نصب سیستم کنترل تردد و کنترل دسترسی برای ورودی مجتمع

یکی از مواردی که امنیت مجتمع مسکونی را تهدید می نماید، شلوغی بیش از حد در ورودی این مجتمع هاست. در اینجا، شناخت همه افراد در حال تردد سخت است و ضروری است که از تیم های حراستی استفاده گردد. یکی از راهکارهای پیشنهادی، وجود یک دستگاه شناسایی و یک کارت تردد وابسته است و ضروری است که کلیه افراد در حال تردد، هویت خود را در این دستگاه ثبت نمایند. در واقع، درب مجتمع مسکونی همواره بسته می ماند و تنها زمانی که افراد دارای کارت تردد قصد ورود داشته باشند، این درب باز می گردد. کارت های تردد، همچون کلید معمولی عمل می نمایند و اگر فردی قصد ورود به ساختمان یا منزل مسکونی خود را داشته باشند، با نشان دادن کارت تردد خود، به راحتی می تواند وارد محدوده مجتمع گردد. این روش در حفظ امنیت مجتمع مسکونی بسیار کارآمد است و از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری می نماید. همانطور که قبلا نیز اشاره گشت هزینه نصب، نگهداری و تعمیر این دستگاه در مدیریت شارژ ساختمان بسیار موثر است و در محاسبه شاژ هر واحد باید مد نظر گرفته گردد.

منبع: هومتیک
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3039

به "نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی" امتیاز دهید

1 کاربر به "نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید