هنر خاکی و خلق آثاری بی بدیل به یاری طبیعت

به گزارش تنها پیامک، هنرمندان زیادی در سراسر دنیا، از زمان حضور انسانها در غارها تا دنیای دیجیتال امروز دست به خلق آثاری زده اند که شهرت بسیاری از آنها طی قرون و اعصار پایدار مانده است. خلق آثار هنری در اشکال و سبک های مختلف از دیرباز بوده و همچنان ادامه دارد. اما، چند دهه است که هنرمندان با استفاده از ابزار طبیعی آثاری را خلق نموده اند که پایدار نیست و اگر عکس و عکاسی وجود نداشت، نمی توانستیم امروزه چیزی از آنها ببینیم. جان فورمن یکی از هنرمندان هنر خاکی یا Land art بوده که با استفاده از سنگهای طبیعی و شنهای ساحلی دست به خلق آثاری شگفت انگیز می زند. با ما در این مقاله خواندنی و جالب همراه باشید تا بدانید هنر زمینی چیست و از جنبه های مختلفش آگاهی یابید.

هنر خاکی و خلق آثاری بی بدیل به یاری طبیعت

فهرست مطالب

معرفیبا جان فورمن بیشتر آشنا شویمتاثیرات زیستن در ولز بر آثار جان فورمنهنر درمانیهنر پاک شوندهسنگهای انعطاف پذیرخلاقیت و ابداع در هنر بدون برنامه ریزی و طراح

معرفی

هنر زمینی یا Land art، یکی از بخشهای کانسپچوال آرت است با تاکید بر هنر و طبیعت که از اواخر دهه 1960 میلادی در آمریکا مطرح شد. در آثار خلاقانه این هنر درختان، سنگ، شن، ساحل، آب و سرزمین مواد اصلی آن بشمار می آیند. براساس مقاله هنر زمینی چیست باید بدانید که هنر خاکی یا Land art با دائر ساختن نمایشگاه در گالری داون به سال 1968 میلادی جا پای خود را محکم کرد.

با جان فورمن بیشتر آشنا شویم

جان فورمن اهل ولز بوده و در هنر خاکی یا Land art شهرت فراوانی دارد. آثار او که اسکلپت د ورد نامیده می شوند، مجموعه ای خلاقانه از مصالح طبیعت همچون شن های ساحل، خاک، درختان و سنگ هستند. الگوهای تکرار شونده دایره وار و چرخشی با رنگهای بی بدیل طبیعی از شاخصه های آثار آقای فورمن بحساب می آیند.

تاثیرات زیستن در ولز بر آثار جان فورمن

این هنرمند ولزی معتقد است که سواحل فراوان ولز تاثیر شگرفی بر ایده پردازی او و پا گذاشتنش به عرصه هنر زمینی دارند. براساس مقاله هنر زمینی چیست باید بدانید که او معتقد است سواحل ولز استثنایی هستند و آنقدر طولانی و زیاد بوده که او حتی نیمی از آنها را هم ندیده است. جان فورمن برای خلق آثار بی نظیر خود معمولا روزی 4 ساعت زمان می گذارد.

هنر درمانی

کاهش استرس زندگی روزمره و حس آرامشی درونی از فوایدی است که به قول آقای فورمن توسط هنر زمینی به او هدیه شد. این هنرمند عقیده دارد کاهش استرس و آرامش محصول پیاده روی های طولانی مدت در ساحل و خلق آثار دوار سنگی هستند.

هنر پاک شونده

همانطور که در تعریف هنر خاکی گفته شد، این هنر یک هنر پاک شونده است. آثار جان فورمن نیز از این قاعده مستثنی نیستند و تمام زحمات او با یک موج قوی از بین می فرایند. این هنرمند هر روز پس از خاتمه کارش، روی شنهای ساحل می نشیند تا طبیعت به از بین بردن تابلوی زیبایی از سنگهای رنگارنگ و دواری بپردازد که او خالقشان بود. غالب مردم معتقدند که از بین رفتن این آثار ناراحت نماینده است، ولی فورمن عقیده دارد که اهمیت ویژه آثارش به همین هست که عمری کوتاه دارند.

سنگهای انعطاف پذیر

سنگ به استحکام شهرت دارد و واژه سنگ ناخودآگاه مفهوم تغییر ناپذیر بودن را در ذهن تداعی می نماید. ولی، جان فورمن برخلاف نظریه عموم معتقد است که سنگها منعطف هستند. البته، انعطاف مورد نظر این هنرمند با باقی مردم کمی تفاوت دارد. او با استفاده از زاویه بندی، رنگ بندی و نحوه چینش سنگها بر روی شنهای ساحلی و همچنین شکل و اندازه سنگها، آثاری را خلق می نماید که در آنها به نظر می رسد سنگها دارای انعطاف هستند.

خلاقیت و ابداع در هنر بدون برنامه ریزی و طراحی

شاید یکی از دلایل محبوبیت هنر زمینی در میان مردم و هنرمندان، خلاقیت بالای بکار رفته در آن با عناصر طبیعی است. از نظر جان فورمن، طراحی قبلی در کارهای هنری باعث ایجاد نوعی ترس می گردد. ولی، در هنر زمینی سنگ و شنهای ساحلی با خلاقیت و ابداعات آنی و بدون هراس از تغییر و تنوع، همان وقت خلق شده و همگان را متعجب می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1686

به "هنر خاکی و خلق آثاری بی بدیل به یاری طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر خاکی و خلق آثاری بی بدیل به یاری طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید