هواپیمای پرواز MH، 17 مالزی با استفاده از چه نوع سلاحی منهدم شد؟

به گزارش تنها پیامک، در سال 2014 یک فروند هواپیمای مسافربری هواپیمایی مالزی در آسمان اوکراین مورد اصابت یک موشک نهاده شد و این هواپیما به همراه همه 295 سرنشین خود سقوط نموده و در آتش سوخت. در ساعات اولیه این ماجرا، بسیاری شلیک این موشک را به جدایی طلبان اوکراین نسبت دادند.

هواپیمای پرواز MH، 17 مالزی با استفاده از چه نوع سلاحی منهدم شد؟

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، در حادثه سقوط این هواپیما به نظر می رسد که شورشیان به جای استفاده از یک موشک انداز دستی، از تسلیحات پیشرفته تر و قوی تری استفاده نموده اند.

هلی کوپترهای منهدم شده نمی توانند از ارتفاع بیش از 4,500 متری بالاتر بروند و معمولا در حالت عملیات این هلی کوپترها در نصف ارتفاع مورد نظر پرواز می نمایند. هواپیمای باربری هم در نزدیکی فرودگاه و در زمان کاهش ارتفاع برای فرود مورد اصابت نهاده شده است. هواپیمای جاسوسی اوکراین هم در زمان پرواز در ارتفاع کمتری در حال پرواز بوده است.

سابقه انهدام هواپیماها با استفاده از موشک های ضدهوایی سابقه ای به مقدار تاریخ استفاده از هواپیما در نبردها و میادین جنگی دارد. اولین نمونه از این موشک ها متعلق به ارتش آمریکا است و با نام Red Eye در سال 1950 میلادی مورد استفاده نهاده شد. این موشک مقدارا پیشرفت خارق العاده ای داشته اند، اما برترین نمونه ها هم امروزه نمی توانند بردی بیش از 3,500 متر داشته باشند.

براساس برآوردهای اجرا شده به وسیله ارتش آمریکا، در حال حاضر 500,000 قبضه از این موشک مقدارا در سراسر دنیا وجود دارد. موشک مقدارای انفرادی در نزدیکی فرودگاه ها می توانند صدمات جبران ناپذیری را در زمان پرواز در ارتفاع کم هواپیماها به آن ها وارد نمایند. اما این موشک ها محدودیت هایی را هم دارند که از جمله آن ها می توان به ارتفاع کم شلیک اشاره نمود. با در نظر گرفتن نکات فوق، می توان چنین نتیجه گرفت که هواپیمای MH-17 مالزی با استفاده از یک موشک با برد 10,000 مورد اصابت نهاده شده است، چراکه این هواپیما در ارتفاع 10,000 متری مورد اصابت نهاده شده است.

در ساعات اولیه سقوط این هواپیما، مشاور وزیر کشور اوکراین، آنتون ژراشنکو، دلیل سقوط این هواپیما را اصابت یک موشک بیان کرد.

موشک Buk و سکوی پرتاب آن از سال 1979 در ارتش های کشورهای بلوک شرق به کار گرفته شده است. این موشک انداز دارای 5 متر ارتفاع است که می تواند سوژه هایی در ارتفاع 15,000 متری را هم سرنگون سازد. براساس اخبار منتشر شده پیش از روی دادن چنین حادثه ای، گزارش شده بود که شورشیان اوکراین انباری از تسلیحات را به اشغال خود درآورده بودند که در این بین تعداد از موشک های Buk هم را در اختیار گرفته اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 مرداد 1400 بروزرسانی: 26 مرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1783

به "هواپیمای پرواز MH، 17 مالزی با استفاده از چه نوع سلاحی منهدم شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمای پرواز MH، 17 مالزی با استفاده از چه نوع سلاحی منهدم شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید