پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به علت نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد.

به گزارش تنها پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از سی تی وی، پس از ملاقات های خصوصی که میان پاپ فرانسیس با عده ای از نمایندگان گروه های مختلف بومیان کانادا انجام گرفت، آدینه این هفته بار دیگر تمامی نمایندگان در واتیکان با پاپ ملاقات کردند.

پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به علت نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد.

پاپ که در این ملاقات به زبان ایتالیایی صحبت می کرد، با تایید اجحافی که در این مدارس شبانه روزی در حق بومیان اجرا شده، از خداوند برای رفتار اسفناک اعضای کلیسای کاتولیک، طلب بخشش کرد.

پاپ فرانسیس در ملاقات با نمایندگان بومیان گفت: می خواهم با تمام وجود به شما بگویم بسیار متاسفم و من به برادرانم ـ اسقف های کانادایی ـ می پیوندم و از شما طلب عفو می کنم.

او به سخنانش اضافه نمود که از بدرفتاری های صورت گرفته در مدارس شبانه روزی کانادا که به وسیله کلیساها اداره می شد، خشمگین و شرمسار است.

پاپ فرانسیس بعلاوه قول داد که به کانادا سفر کند. هرچند تاریخ رسمی برای این سفر تعیین نشده است اما پاپ ابراز امیدواری نموده که در آستانه جشن سنت آنا که در 26 جولای برپا می گردد از کانادا تماشا کند.

بسیاری از بازماندگان رفتارهای خشونت بار مدارس شبانه روزی، اعلام نموده اند که اگر پاپ فرانسیس به خاطرعذرخواهی به کانادا سفر کند، بسیار قابل پذیرش تر خواهد بود.

در جریان این ملاقات، نمایندگان بومیان هدایایی فرهنگی به عنوان نماد صلح و یادآور فرهنگ این مردمان به پاپ اعطا کردند؛ فرهنگی که علیرغم کوشش ها برای همسان کردن با دیگران، همچنان پابرجا مانده است.

از اواخردهه 1800 میلادی، تقریباً 150000 کودک بومی از خانواده های خود جدا و مجبور به ادامه تحصیل در مدارس شبانه¬روزی شدند که هدف از آن جایگزین کردن زبان و فرهنگ بومیان با عقاید انگلیسی و مسیحی بود. این مدارس به وسیله دولت کانادا راه اندازی و اکثرا به وسیله کلیسای کاتولیک اداره می شدند.

موارد متعدد بدرفتاری و حداقل 4100 مورد مرگ در مدارس شبانه روزی سابق ثبت شده است؛ جایی که هزاران گور تایید شده و بی نشان پیدا شده است. آخرین مدرسه شبانه روزی کانادا در سال 1996 بسته شد.

از اواخر دهه 1980، عذرخواهی های متعددی از سوی گروه های مختلف کلیسا، بعلاوه نخست وزیر سابق استفان هارپر در سال 2008 و RCMP (پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا) در سال 2004 و 2014 اجرا شده است که هر کدام به نقش خود در عملکرد مدارس شبانه روزی اذعان کردند.

در سال 2017، در جریان ملاقات با پاپ فرانسیس در واتیکان، نخست وزیر جاستین ترودو، از رئیس کلیسای کاتولیک خواست که به خاطر دخالتش در سیستم مدارس شبانه روزی کانادا عذرخواهی کند اما سال بعد، کلیسا نامه ای صادر کرد که در آن اعلام شده بود پاپ عذرخواهی نخواهد کرد.

رئیس یکی از نمایندگان بومیان پس از ملاقات اخیر با پاپ گفت که این نشست فرصت مهمی برای نمایندگان بومیان بود تا حس نمایند که کلیسای کاتولیک آنها را به عنوان یک انسان می بیند؛ حقی طبیعی که در طول دوران تحصیل در مدارس شبانه روزی، نقض می شد.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2723

به "پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به علت نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به علت نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید