پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران

تشریح پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران موضوعی بود که معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در نشستی تخصصی، به آن پرداخت.

پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران

به گزارش ، مرتضی طاهری بخش در نشست تخصصی عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات در شهر های هوشمند که روز سه شنبه 19 آذرماه همزمان با برپایی نمایشگاه تهران هوشمند در سالن همایش های برج میلاد برگزار گردید، با بیان اینکه جای خرسندی است که پیش از ورود و فراگیری تکنولوژی 5 G، با برگزاری نشست های تخصصی به فکر آماده و فراهم سازی شرایط مواجهه با این فناوری هستیم، اظهار کرد: نخستین موضوع درباره عدم قطعیت ها، بحث فرکانس است.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول اضافه نمود: براساس آنچه در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی 2019 (WRC-19) نهایی شده است، رگولاتوری ها باید طیف پیوسته 80-100 مگاهرتز را در باند 3.5 گیگاهرتز و حداقل باند یک گیگاهرتز را برای باند های موج میلیمتری در نسل پنجم در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت شبکه 5 G جان نخواهد گرفت.

او بحث دیگر را در ارتباط با زیرساخت ها دانست و ابراز کرد: با توجه به اینکه پایداری 5 G نزدیک به صددرصد و قرار است سرویس های پرریسکی بر بستر آن ارائه گردد، باید به مقوله زیرساخت ها اهمیت ویژه ای داد؛ برآورد می گردد اجرای پایلوت این نسل را تا 2021 - 2022 و توسعه فراگیر آن را تا 2024 - 2025 داشته باشیم.

طاهری بخش رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی، تجمیع دیتاسنترها و تعامل 5 G با دیگر نسل های قبلی را از جمله دیگر مباحث لازم برای ورود به این تکنولوژی مطرح کرد و گفت: گذشته از تمامی این موارد، سرویس های اپراتور ها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانی که صنعت تقاضایی برای استفاده از ظرفیت های 5 G نداشته باشد، اپراتور های ارتباطی برای رفتن به سمت5 G ترغیب نخواهند شد.

معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار ایران در ادامه سخنانش و در پاسخ به سؤال مدیر پنل مبنی بر ضرورت سرمایه گذاری مشترک اپراتور ها برای ورود به5 G یادآور شد: باید سیاست های تشویقی در این زمینه وجود داشته باشد تا این مهم محقق گردد.

او اضافه نمود: سرمایه گذاری مشترک را می توان در قالب دو مدل ایجاد شرکت مشترک یا اجاره زیرساخت های فراهم شده توسط سرمایه گذاری ثالث پیش برد و در مباحث مرتبط با فرکانس هم می توان RAN Sharing را به اجرا گذاشت.

طاهری بخش توضیح داد: با این حال چشم انداز روشنی برای همکاری اپراتور ها حول محور این تکنولوژی قائل نیستیم، مگر اینکه رگولاتوری سیاست های تشویقی نظیر کاهش تسهیم درآمدش از 31 به 5 درصد یا تخصیص فرکانس بیشتر به اپراتور ها را پیاده سازی کند.

در این نشست تخصصی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز حضور داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 595

به "پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش شرط های راه اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید