چرا کیسه صفرا را برمی دارند؟

به گزارش تنها پیامک، کیسه صفرا عضوی مهم است ولی وجود آن برای ادامه زندگی ضروری نیست. این عضو گلابی شکل که در زیر کبد واقع شده است، انبار مهماتی است برای ذخیره صفرا که در کبد ساخته شده است. پس از خوردن غذای چرب و به محض ورود موادغذایی از معده به داخل روده باریک (در محل دوازدهه) یکسری مواد محرک آزاد شده و انقباض کیسه صفرا را موجب می شود. کیسه صفرا ترشحات صفراوی موجود در خود را تخلیه می کند و وارد ابتدای روده باریک کرده و موجب هضم چربی ها می شود.

چرا کیسه صفرا را برمی دارند؟

چرا کیسه صفرا را برمی دارند؟

کیسه صفرا عضوی مهم است ولی وجود آن برای ادامه زندگی ضروری نیست. این عضو گلابی شکل که در زیر کبد واقع شده است، انبار مهماتی است برای ذخیره صفرا که در کبد ساخته شده است. پس از خوردن غذای چرب و به محض ورود موادغذایی از معده به داخل روده باریک (در محل دوازدهه) یکسری مواد محرک آزاد شده و انقباض کیسه صفرا را موجب می شود. کیسه صفرا ترشحات صفراوی موجود در خود را تخلیه می کند و وارد ابتدای روده باریک کرده و موجب هضم چربی ها می شود.

می دانید چرا کیسه صفرا را با جراحی برمی دارند؟

ترشحات صفراوی مجموعه ای است از چربی ها، املاح صفراوی و برخی مواد زاید دفعی کبد؛ در صورتی که شرایط نامساعدی اتفاق بیفتد در راستا عبور صفرا که همان مجاری صفراوی است موادی که به طور عمده از جنس چربی متراکم و همراه با املاح هستند رسوب کرده و سنگ صفراوی ایجاد می شود. این سنگ ها می توانند موجب انسداد مجاری صفراوی و التهاب کیسه صفرا شوند. درمان این مشکل برداشتن کیسه صفرا است. شرایط نامساعدی که از آن یاد کردم شامل: افزایش میزان چربی صفرا، ناشتا بودن طولانی مدت، مصرف برخی داروها از جمله قرص های جلوگیری از بارداری و یا برخی داروهای پایین آوردنده چربی خون، چاقی و یا در جریان حاملگی و کاهش وزن شدید است.

شما در موقع بروز سنگ صفراوی علایمی نخواهید داشت که متوجه بیماری تان شوید. بسیاری از موارد هیچ گونه علایمی ندارند که شما را به بررسی وادار کند. حتی بسیاری اوقات به طور اتفاقی در جریان سونوگرافی کشف می شود. اگر سنگ راستا مجرای صفراوی را مسدود کند، به التهاب کیسه صفرا منجر می شود و شما با علامت دل درد و تهوع به پزشک مراجعه می کنید و موثرترین درمان همان جراحی و برداشتن کیسه صفرا است.

پرسیده بودید مگر بدون کیسه صفرا می توانم زندگی کنم؟

نگران نباشید. نداشتن کیسه صفرا به اختلال عمده در فرایند زندگی شما منجر نخواهد شد. با جراحی و برداشتن کیسه صفرا درواقع محل ذخیره صفرای کبدی را برمی داریم و پس از آن ترشحات صفراوی کبد جریان داشته و بدون ذخیره شدن به طور مداوم تراوش شده و موقع لزوم به داخل روده باریک خواهد ریخت. وجود جریان صفرا به طور کلی برای هضم و جذب 40 تا 50 درصد چربی ها و ویتامین های محلول در چربی لازم است و حتی نمی توان گفت هضم و جذب چربی ها و ویتامین ها در نبودن کیسه صفرا با مشکل روبرو خواهد شد. در صورتی که به طور مناسب جراحی شده باشید، عارضه مهمی را انتظار نداریم. ممکن است نفخ شکم در برخی از بیماران ایجاد شود که حتی نیاز به درمان هم ندارند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1824

به "چرا کیسه صفرا را برمی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کیسه صفرا را برمی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید