تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های اقتصادی هستند؟

به گزارش تنها پیامک، چند سالی است که با مرور بود و نبودهای متوالی برخی فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی، این گمانه در ذهنم تقویت شده که در دوره تازه اقتصاد ایران که به واسطه حذف تحریم ها و گشایش های تازه رقم خواهد خورد، شاهد حضور نسل دیگری از فعالان اقتصادی خواهیم بود.

تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های اقتصادی هستند؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور جهان تماشا کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه تماشا کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نسل نوظهوری که ریشه و پیشینه روشن و شفافی ندارند و صرفاً به واسطه بهره مند بودن از ارتباطات ویژه یا حضور در باندهای مدیران خصولتی، همای سعادت بر دوششان خواهد نشست و از فرصت های بازتولید شده، برخوردار خواهند بود.

البته حضور نسل جوان، سرزنده، بانشاط، پرانرژی و مطالبه گر تازه که از فشار دوره فرسایش ها و اصطکاک های جهانی در امان بوده و ذهنی جسورتر و آماده تر برای پیشبرد اهداف مالی و موفقیت های مالی و توسعه امور دارند، قطعاً می تواند موجب پویایی، قوام و دوام بیشتر اقتصاد کشور باشد ولی از این بابت نگران هستم که این موضوع، بهانه ای شود برای ظهور نوعی تبعیض و انحصار در اقتصاد کشور که قطعاً نتیجه اش برخلاف همه اصول علم اقتصاد خواهد بود.

بسی سخت و دردناک و آزاردهنده است تصور اینکه عده ای در فراسوهای جایگاه های مالی، بتوانند صحنه شطرنج اقتصاد کشور را به گونه ای خاص چینش کنند تا بازرگانان قدیمی، معتبر و خوش سابقه کشورمان که در دوره سخت اقتصاد کشور، سرمایه و انرژی خود را صرف مقابله با تحریم ها کردند، در دوره گشایش ها، غیرخودی در نظر گرفته شوند.

اینکه عده ای پشت تابلوی خوش رنگ و لعاب تولید، برای خود و گروه های وابسته به خود، انحصار و رانت ایجاد کنند و بر طبل کسی که تولیدکننده نیست، حق تجارت ندارد بکوبند و واردکنندگان باسابقه و صاحب نام کشور را از مدار خارج کرده و به جای ایشان، اهالی کوی خودشان را بنشانند، تداعی گر روزهای ناگواری در آینده نزدیک برای نسل میان سال تجار کشورمان است.

بر پایه این باور، معتقدم سؤال اساسی فعالان اصیل تجارت خارجی در شرایط امروز باید این باشد که در دوره گشایش ها، اقتصاد ایران با موضوع کنندگی ها که درواقع حلقه های ارتباط رسمی با تجارت خارجی هستند، چه خواهد کرد؟ آیا با ظهور گشایش های مالی، تاریخ مصرف تجار اصیل تمام خواهد شد؟ آیا واقعاً یک نسل نوظهور از فعالان مالی، مبتنی بر تعاملات غیرمالی، در کمین هستند تا بر جایگاه تجار اصیل بنشینند و از امروز برای چنین چشم اندازی، دورخیز کرده اند؟

اما در کنار این حجم از نگرانی ها برای نسل خسته امروز اقتصاد ایران که در زیر خروارها استرس و تلاطم، خسته و فرسوده شده اند، تعجبم از این همه سکوتی است که در این میانه می بینم. چطور با وجود این همه کنش و واکنش های غیرعادی در فضای مالی کشور، تجار باسابقه و اصیل امید دارند که با ظهور گشایش های مالی، مجدد بازار به آن ها سپرده خواهد شد؟ چرا این نگرانی ها را کسی فریاد نمی زند؟

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2599

به "تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های اقتصادی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های اقتصادی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید