چک فهرست نظافت و تمیز کردن منظم خانه در زمستان

به گزارش تنها پیامک، حتما درباره خانه تکانی و نظافت بهاره شنیده اید. اما آیا می دانستید که نظافت زمستانی به همان میزان مهم است؟ برای به حداقل رساندن شلوغی، دور نگه داشتن آفات و حفظ هوای تازه در خانه خود در تمام فصول، باید مطمئن شوید تمیز کردن منظم خانه در زمستان هم انجام می گردد.

چک فهرست نظافت و تمیز کردن منظم خانه در زمستان

بیشتر صاحبان خانه احتمالاً تا بهار منتظر می مانند تا تمیز کردن عمیق خانه را انجام دهند. این عملاً یک مراسم فصلی است. اما نظافت زمستانه به میزان نظافت بهاره حیاتی است. به همین علت که پنجره ها و درهای بسته که راه هوای سرد را سد می نمایند، راه میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها را نیز به بیرون مسدود می نمایند و ممکن است این موجودات چندین ماه در خانه شما زندگی نمایند. فراتر از مبارزه با بیماری، ایده خوبی است که خانه خود را عاری از گرد و غبار و کثیفی نگه دارید و به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت هوای داخل خانه یاری کنید.

تمیز کردن منظم خانه و دریچه های هوا

هوای پاک در خانه شما به ویژه در زمستان بسیار مهم است. زندگی در منطقه های از کشور با رطوبت کمتر و دمای سردتر می تواند شیوع بیماری را به ویژه در فضاهای بسته افزایش دهد. یکی از راه های مهم برای بهبود کیفیت هوا، تعویض و استفاده از برترین فیلترها برای سیستم گرمایشی است. یک مزیت این کار این است که ممکن است قبض های مصرف انرژی شما را نیز کاهش دهد. در بیشتر موارد تمیز کردن کانال های هوا به صورت حرفه ای ضروری نیست.

با این حال، اگر می توانید ذرات گرد و غبار قابل مشاهده را که از دریچه ها تخلیه می شوند، حذف کنید. اگر خانه را با رادیاتور گرم می کنید این دستگاه ها را هم تمیز کنید.

تمیز کردن منظم خانه و تخت و ملافه

افراد در طول سال زمان قابل توجهی را در رختخواب می گذرانند، بنابراین جدا از شستن منظم ملحفه ها، تمیز کردن عمیق تشک ها و ملافه ها نیز کاری عاقلانه است. این تمیزکاری شامل روتختی، لحاف، پتو و دامن تخت می گردد. بد نیست که تشک خود را برای علائم ساس هم آنالیز کنید و در صورت لزوم با یک شرکت کنترل آفات تماس بگیرید. بعلاوه زمان خوبی برای تعویض یا تمیز کردن بالش است. نباید فراموش کنید که تخته ها و قاب تخت خود را هم پاک کنید.

تمیز کردن منظم خانه و پشت وسایل بزرگ

در حالی که بعضی از شما ممکن است هنگام جارو کردن زیر و پشت لوازم خود را تمیز کنید، بعضی دیگر ممکن است اینطور نباشید. میزان زیادی خرده های غذا و سایر کثیفی ها می توانند در زیر یخچال یا اجاق گاز جمع شوند. از این زمان سال برای جابه جایی این وسایل بزرگ تر و جارو کردن و پاک کردن پشت آن ها بهره ببرید. این نه تنها یک راه عالی برای تمیز کردن منظم خانه است، بلکه یک راه خوب برای به حداقل رساندن آفاتی است که ممکن است در پی ذخیره مواد غذایی در خانه شما به وجود بیایند.

تمیز کردن منظم خانه و فرش و موکت

در طول سال، شما و خانواده تان می توانید میزان زیادی کثیفی و میکروب را در کفش هایتان ردیابی کنید. تمیز کردن عمیق فرش ها و موکت ها با پاک کردن کثیفی ها و شامپو کردن آن ها می تواند به از بین بردن کثیفی و میکروب هایی که در کف های موکت کاری شده انباشته می شوند، یاری کند، به خصوص اگر خانه ای پر رفت و آمد دارید.

پنکه های سقفی و کولر

گرد و غبار می تواند روی فن ها، دریچه کولرها و تزئینات و تخته های قرنیز جمع گردد. این منطقه ها اغلب نقاطی نادیده گرفته شده از خانه هستند که می توانند حاوی گرد و غبار باشند که می تواند برای افراد مبتلا به آلرژی مشکلاتی ایجاد کند.

به کار بردن یک دستمال خشک کن در امتداد تزئینات و قرنیزها گرد و غبار را جمع نموده و به دفع آن یاری می نماید.

تمیز کردن منظم خانه و از بین بردن درهم ریختگی ها

جمع آوری بسیاری از چیزها در طول سال آسان است. به احتمال زیاد، میزان مناسبی از وسایلی که دیگر به آن ها احتیاج ندارید وجود دارد که خانه شما را شلوغ می نمایند، یا بدتر از آن، فقط در اطراف خود گرد و غبار جمع می نمایند. بنابراین، تمیز کردن زمستانی خود را با پاکسازی بی رحمانه آغاز کنید. چند جعبه یا کیسه مختلف را کنار بگذارید تا اقلامی را که به سطل زباله، تقدیم می کنید و قصد فروش آن ها را دارید مرتب کنید.

برای اینکه این روند کمتر طاقت فرسا باشد، هر بار یک اتاق را در نظر بگیرید. یکی دیگر از ترفندها برای کوتاه کردن زمان و کاهش اضطراب پروژه این است که یک تایمر برای یک ساعت، نیم ساعت یا حتی 15 دقیقه تنظیم کنید. از اینکه چقدر می توانید در فاصله های کوچک زمان تمیزکاری کنید شگفت زده خواهید شد.

پرده و پنجره

پنجره ها می توانند گرد و غبار و کثیفی را در طول سال جمع نمایند، بخصوص اگر پنجره ها را در ماه های گرم باز نگه داشته باشید. برچسب مراقبت روی پرده ها را آنالیز کنید تا ببینید آیا می توان آن ها را با ماشین شست وشو داد یا خیر. اما در بیشتر موارد، مطمئن ترین راه این است که آن ها را خشکشویی کنید تا به شکوه سابق خود بازگردند.

درباره شیدها، می توانید با استفاده از برس جاروبرقی آن ها را به آرامی جارو بکشید. گردگیری پرده ها پیچیده تر است، اما از دستمال میکروفیبر و اسپری تمیزنماینده بهره ببرید تا کثیفی چسبناکی که ممکن است ایجاد شده باشد، جمع کنید. تمیز کردن پنجره ها حتی با وجود احتمال بارش در این فصول لازم است.

ماشین ظرفشویی

اگرچه ماشین ظرفشویی شما مکانی است که شما به طور منظم ظرف ها را در آن تمیز می کنید، اما همچنان می تواند حاوی میکروب ها، ذرات غذا و سایر مواردی باشد که ممکن است کارایی ماشین ظرفشویی شما را کاهش دهند. این زمان را برای تمیز کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی خود اختصاص دهید. یکی از مهم ترین وظایف این است که جرم ها را از فیلتر پاک کنید و سپس به آرامی آن را بشویید و آبکشی کنید. این کار باعث می گردد ماشین ظرفشویی به خوبی کار کند و بوی تازگی داشته باشد.

ورودی یا فضاهایی برای لباس زمستانی

تمام خانواده در طول سال در ورودی خانه کفش می پوشند پس حتماً قبل از هجوم چکمه های زمستانی، کل منطقه ورودی را به خوبی پاک کنید. وقت بگذارید و کمی فضا برای کت ها، کفش ها، روسری ها و کلاه های حجیم زمستانی در این مکان خالی کنید.

شومینه و دودکش

بیشتر سال، شومینه شما خاموش می ماند. با این حال، ممکن است آن را بیشتر در اواخر پاییز و زمستان بهره ببرید. اگرچه شومینه شما برای قرار دادن آتش در نظر گرفته شده است، اما بعضی از آتش ها می توانند آسیب رسان باشند، به ویژه آتش هایی در زیر دودکش مناسبی قرار نداشته باشند. برای جلوگیری از آتش سوزی دودکش و سایر خطرات شومینه خود، مانند مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، حتما از شومینه خود نگهداری کنید و دودکش را برای استفاده در زمستان تمیز و آماده کنید.

تمیز کردن منظم خانه و مبلمان

تمیز کردن مبلمان، به خصوص روکش و کوسن ها، ایده خوبی است. مبلمان می تواند محل استراحت گرد و غبار و ذرات ریز باشد. علاوه بر ضدعفونی کردن اثاثه یا لوازم داخلی، تمیز کردن مناسب مبلمان چوبی با یک پاک نماینده چوب در به حداقل رساندن گرد و غبار و بهبود کیفیت هوای داخل در ماه های زمستان یاری زیادی می نماید.

تمیز کردن منظم خانه و گاراژ

بسیاری از صاحبان خانه ها از گاراژ خود برای چیزی بیشتر از پارک ماشین استفاده می نمایند. در نتیجه، ممکن است در این منطقه شلوغی زیادی ایجاد گردد. متأسفانه، این مکان می تواند به پناهگاهی امن برای موش ها، عنکبوت های خطرناک و سایر آفات تبدیل گردد. بنابراین، ایده خوبی است که گاراژ خود را در زمستان سال جاری مرتب کنید. بخصوص اگر از گاراژ خود به جای انباری استفاده می کنید.

تمیز کردن منظم ناودان در زمستان

در طول پاییز، برگ ها، شاخه ها و سایر زباله ها ممکن است در ناودان شما گیر نموده باشند. اگر این وسایل در طول زمستان در ناودان ها محبوس شوند، ممکن است آب به درستی از پشت بام شما تخلیه نگردد. در نتیجه، ممکن است با کاهش دما، یخ روی سقف شما ایجاد گردد و وزن آن ممکن است ناودان های شما را خراب کند. بنابراین عاقلانه است که برای تمیز کردن ناودان ها زمان بگذارید.

سازماندهی کمدها در زمستان

با کاهش دما، لباس ها و لوازم جانبی ماه های تابستان را کنار بگذارید تا جایی برای وسایل زمستانی خود باز کنید. اگر فضای کمی دارید، سعی کنید لباس های خارج از فصل را در کیسه های دربسته وکیوم شده در کمدها یا زیر تخت ها نگهداری کنید. بعلاوه، آنالیز کنید که آیا لباس های زمستانی تان از مد افتاده، خیلی کوچک یا غیرضروری هستند یا خیر.در نظر بگیرید که لباس هایی را به یک خیریه محلی یا فروشگاه های دست دوم اهدا کنید.

سخن سرانجامی

سردی هوا علت این است که چرا زمستان برترین زمان برای تمیز کردن خانه است. هوای سرد معمولاً به این معنی است که مردم بیشتر از همواره زمان خود را در داخل خانه می گذرانند. پس مهم است که خانه شما تمیز، به خوبی نگهداری شده و مرتب باشد تا از ماندن در آن احساس راحتی کنید. به جای اینکه منتظر بمانید تا بهار خانه خود را تمیز کنید، فواید تمیز کردن عمیق را در طول زمستان هر سال در نظر بگیرید. شما زمان بیشتری در داخل خانه دارید، پس چرا آن را لذت بخش تر نکنید؟ اگر در اوایل زمستان به کارهای بزرگ بپردازید، با حداقل کوشش برای تمیز کردن، برای میزبانی تعطیلات سرانجام سال آماده خواهید بود و می توانید فضای دلپذیری برای ماندن در خانه ایجاد کنید. در نهایت، با تمیز کردن منظم خانه، آرامش ذهنی و تعادل عاطفی بهتری خواهید داشت.

زمستان اینجاست. برای گرم ماندن در داخل خانه و برای اینکه در خانه تان احساس تمیزی و آرامش داشته باشید، وقت آن است که دستکش های نظافت خود را بپوشید و خانه را تمیز کنید.

منبع: ThisOldHouse

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 آبان 1402 بروزرسانی: 11 آبان 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3246

به "چک فهرست نظافت و تمیز کردن منظم خانه در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک فهرست نظافت و تمیز کردن منظم خانه در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید