راهنمای سفر به شهر چیانگ مای، تایلند

به گزارش تنها پیامک، چیانگ مای، بزرگ ترین شهر در شمال تایلند، به خاطر تنوع بی نظیری که در جاذبه های گردشگری و فرهنگ اهالی دارد، یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در تایلند است.

راهنمای سفر به شهر چیانگ مای، تایلند

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

چیانگ مای، شهری رنگارنگ و جذاب و هزارتویی از فرهنگ و هنر و تجربه های خاص در تایلند است. یک مقصد گردشگری متفاوت با جشنواره های خاص و جاذبه های گردشگری شگفت انگیزی که شبیه آن را به ندرت می توانید پیدا کنید. راهنمای سفر به چیانگ مای، شما را برای این سفر دیدنی، آماده می نماید.

چیانگ مای یک شهر مدرن است که در اطراف یک شهر باستانی شکل گرفته است. در کنار بزرگراه های شلوغ و بناهای مدرن و مجلل، مناطق تاریخی متعددی دارد که پر از خانه های قدیمی و معبدهای زیبا است. کمی که از شهر و هیاهوی آن فاصله بگیرید، در ییلاقات حومه شهر، از تماشای زیباترین و سرسبزترین چشم اندازها لذت خواهید برد.

جنگل های بارانی دنج با آبشارهای دیدنی و روستاهای ییلاقی زیبا، تنها گوشه ای از زیبایی های حومه چیانگ مای است. بازارچه های رنگارنگ و مناطق حفاظت شده فیل ها، از دیگر دیدنی های چیانگ مای است.

چیانگ مای، بزرگ ترین شهر شمال تایلند و از نظر فرهنگی بسیار غنی و جالب توجه است. این شهر، پر از فرهنگ های متفاوت، اهالی مهمان نواز، بازارچه های رنگارنگ غذا، معبدهای باشکوه و زیبا، محیطی دنج و آرام و چشم اندازهای بی نظیر طبیعی است. گرچه تنوع غذاها در چیانگ مای، بسیار زیاد است ولی اگر ذائقه شما غذاهای تایلندی را نمی پذیرد می توانید از هزاران رستوران و کافه شهر، غذاهای غربی و بین المللی را نوش جان کنید.

چیانگ مای سرزمین رنگارنگی است که سر زدن به گوشه و کنار آن، هفته ها و شاید ماه ها طول می کشد و یک سفر چند روزه، برای لذت بردن از همه زیبایی های آن کافی نیست. گردشگران این شهر معمولا برای یک سفر چند روزه به چیانگ مای برنامه ریزی می نمایند ولی اغلب، زمان بازگشت خود را چند هفته عقب می اندازند.

راهنمای سفر به چیانگ مای، شامل اطلاعات مفیدی است که برای سفر به این شهر، به آن احتیاج دارید. شما می توانید برای سفر به چیانگ مای و سایر شهرهای تایلند، علاوه بر خواندن این راهنما، بهترین تورهای ترکیبی تایلند را در خبرنگاران جستجو کنید و بعد از مقایسه قیمت ها، ارزان ترین تور را برای سفرتان خریداری کنید.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

چیانگ مای در منطقه زمانی UTC/GMT +7 واقع شده است و ساعت رسمی آن سه ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

انگلیسی، تایلندی

واحد پول

بات

کد کشور

+66

شماره های اضطراری

پلیس 191

فوریت های پزشکی 1669

آتش نشانی 199

پلیس توریستی 1155

جهت رانندگی

چپ

وضعیت آب و هوا

تابستان های گرم چیانگ مای از مارس تا مه ادامه دارد. دمای هوا در طول روز بسیار بالا می رود و ممکن است برای بسیاری از افراد، غیرقابل تحمل باشد. فصل بارندگی از مه تا اکتبر است و فصل خنک سال یا همان زمستان، از نوامبر تا فوریه است.

در ماه های ژانویه، نوامبر و دسامبر بهترین آب وهوا را در چیانگ مای تجربه می کنید و دمای هوا مطبوع و ملایم است. در مجموع، در چیانگ مای، هوا گرم است. چیانگ مای در ماه های ژانویه، فوریه، مارس و دسامبر، آب وهوای نسبتا خشکی را تجربه می نماید. گرم ترین ماه سال به طور میانگین، ماه آوریل است و خنک ترین ماه سال، ژانویه است. ماه اوت، مرطوب ترین ماه سال است و اگر بارندگی زیاد را دوست ندارید، بهتری است که از سفر در این فصل، اجتناب کنید. فوریه، خشک ترین ماه سال است.

آب و هوای چیانگی مای را می توان به سه فصل متمایز تقسیم کرد. فصل بارانی، فصل خنک و خشک و فصل گرم و خشک. شناختن این فصل ها به شما یاری می نماید که بهترین زمان را برای سفر انتخاب کنید.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به چیانگ مای از اکتبر تا آوریل است. آب و هوا در این چند ماه از سال، خنک و بسیار مطبوع است؛ نسیم ملایمی می وزد و به همین دلیل، فصل شلوغ گردشگری در چیانگ مای است. زمان مناسب دیگر برای سفر به چیانگ مای، در زمان برگزاری فستیوال های مختلف است زمانی که شهر پر از شور و هیجان و جنب وجوش می شود. در ادامه، ماه های مختلف سال را برای انتخاب بهترین زمان سفر به چیانگ مای، آنالیز می کنیم:

از نوامبر تا فوریه: این زمان بهترین موقع سال برای سفر به چیانگ مای است چون آب وهوا برای همه نوع فعالیت تفریحی در فضای باز مناسب است. با وجود اینکه هوا زیاد سرد نمی شود، بهتر است که لباس های گرم و سبک بردارید. ژانویه بهترین ماه سال برای سفر است و البته شلوغ ترین ماه سال. هجوم گردشگران باعث می شود که شهر کاملا شلوغ و پرجنب وجوش باشد. اگر ماه نوامبر برای سفر برنامه ریزی کنید، می توانید در جشن های Loi Krathong شرکت کنید و اگر در فوریه به این شهر سفر کنید، فرصت حضور در جشنواره گل چیانگ مای را خواهید داشت.

از مارس تا مه: در این زمان، تابستان گرم چیانگ مای کم کم آغاز می شود با وجود این، گردشگران هنوز هم به چیانگ مای سفر می نمایند و از این فرصت استفاده می نمایند تا کمترین هزینه را بابت پروازها و هتل ها بپردازند. در این فصل دمای هوای روز بسیار بالا می رود ولی می توانید بعدازظهر خود را در استخرها آب تنی کنید و بعد از غروب آفتاب، بیرون بروید. دمای هوا از آوریل تا مه حدود 40 درجه است. برای این فصل لباس های خنک، عینک آفتابی و کلاه لبه دار را از قلم نیاندازید تا از تابش آفتاب و گرمای هوا در امان بمانید.

از ژوئیه تا اکتبر: دمای هوا در فصل بارانی پایین می آید ولی رطوبت هوا افزایش پیدا می نماید. با وجود اینکه بارندگی در چیانگ مای از جنوب تایلند کمتر است ولی فصل بارندگی یا مانسون در چیانگ مای، نسبتا سنگین است. بنابراین باید برای بارندگی زیاد آماده باشید و چتر، بارانی و کفش مناسب همراه ببرید. در این فصل تعداد گردشگران چیانگ مای بسیار کم می شود بنابراین اگر دوست دارید تعطیلاتی آرام در یک شهر باستانی داشته باشید، این زمان را برای سفر انتخاب کنید.

هزینه های سفر

هزینه های معمول در سفر به چیانگ مای را در ادامه آنالیز می کنیم:

هزینه اقامت در هاستل ها

هاستل ها در چیانگ مای از شبی 100 بات تایلند آغاز می شوند که این مبلغ به ازای یک تخت در خوابگاه بزرگ 10 تخته است. اتاق های کوچک تر با 6 تخت از 120 بات آغاز می شوند. هاستل های شناخته شده تر که در مناطق مرکزی شهر قرار دارند و بیشتر آن ها صبحانه رایگان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسب دارند حدود 300 بات به ازای هر تخت در خوابگاه های 4 تا 6 تخته هزینه دارند. اتاق های خصوصی در همین هاستل ها شبی 800 بات است البته اگر گوشه و کنار شهر را بشد می توانید اتاق های خصوصی دو تخته با هزینه شبی 350 بات هم پیدا کنید. مهمانخانه ها، انتخاب دیگری است که در چیانگ مای دارید و هزینه اقامت در آن ها از شبی 200 بات آغاز می شود.

هزینه اقامت در هتل های ارزان

هتل های دوستاره ای که در مناطق مرکزی شهر قرار گرفته باشند از شبی 400 بات آغاز می شوند. اتاقی که وای فای رایگان، آب گرم، تخت راحت و سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسبی داشته باشد از این مقدار هم بیشترمی شود. در وب سایت Airbnb می توانید اتاق های کرایه ای خوبی با 350 بات پیدا کنید. هزینه کرایه آپارتمان کامل شبی هزار تا 1750 بات است.

میانگین هزینه غذا

در چیانگ مای بهترین غذاهای خیابانی تایلند را می توانید نوش جان کنید و قیمت این غذاها بین 25 تا 50 بات است. بیشتر وعده های غذاهایی به ازای یک غذای اصلی و نوشیدنی، حدود 80 بات هزینه دارند. غذاهای غربی از 170 بات آغاز می شوند. در رستوران های چینی و بازارچه های روزانه و محلی می توانید ارزان ترین غذاهای ممکن را پیدا کنید.

هزینه حمل و نقل عمومی

رایج ترین وسیله حمل و نقل در چیانگ مای، وسیله ای به نام Songthaew است. کرایه آن ها حدود 20 بات در روز و 30 بات در شب است. راننده های آن ها معمولا هزینه های زیادی از گردشگران می گیرند بنابراین باید قبل از سوار شدن حتما قیمت را با آن ها هماهنگ کنید. توک توک، وسیله دیگری است که از آن ها می توانید برای رفت و آمد در شهر بهره ببرید و کرایه آن ها 50 تا 100 بات است. سرویس های اتوبوس های محلی نیز برای مکان های مهم شهر سرویس دارند و کرایه آن ها از 15 بات آغاز می شود.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی

هزینه روزانه پیشنهادی در چیانگ مای، 900 بات تایلند است. البته این هزینه در شرایطی است که صرفه جویی کنید، یعنی در هاستل اقامت کنید، بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و کمتر بیرون غذا بخورید یا اینکه غذای ارزان خیابانی بخرید و به جای تاکسی از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. اگر بخواهید در هتل بهتری بمانید و بیشتر وعده ها را در رستوران بخورید، هزینه های سفرتان به مراتب از این مقدار بیشتر می شود.

صرفه جویی در هزینه ها

چیانگ مای یک مقصد گردشگری انعطاف پذیر از نظر هزینه های سفر است. می تواند سفری بسیار مجلل و گران یا سفری ارزان و مقرون به صرفه باشد و این کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر از بازارچه های محلی خرید کنید، از رستوران های مجلل فاصله بگیرید و در مناطق اطراف منطقه قدیمی شهر اقامت کنید، هزینه های سفرتان به مراتب کاهش پیدا می نماید. چیانگ مای هم مثل بیشتر شهرها و مقصدهای تایلند، روش های زیادی برای صرفه جویی دارد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

چانه بزنید

در همه بازارهای محلی چیانگ مای باید چانه بزنید و اگر مهارت چانه زدن و تخفیف دریافت را بلد نباشید، نمی توانید خریدی مناسب داشته باشید و معمولا اجناس و خدمات، با قیمت هایی بسیار بیشتر از قیمت واقعی خود عرضه می شوند. همواره اولین مبلغی که فروشنده عنوان می نماید پرداخت نکنید و از اینکه از آن مغازه و غرفه فاصله بگیرید، نترسید. معمولا فروشنده ها کوتاه می آیند یا محصول موردنظرتان را در غرفه ای دیگر پیدا می کنید. از آنجایی که چیانگ مای یک مقصد گردشگری محبوب است، فروشنده های بازارچه ها قیمت هایی بسیار بیشتر از قیمت اصلی عنوان می نمایند و شما به عنوان گردشگر حتما باید سر قیمت با آن ها چانه بزنید.

از غرفه های خیابانی غذا بخرید

غذاهای خیابانی در تایلند، جزو بهترین و تازه ترین غذاهایی هستند که می توانید در این کشور نوش جان کنید و قیمت های بسیار ارزان و مناسبی دارند. انواع غذاهای محلی را با حجم زیاد و قالب قبول فقط با پرداخت 30 بات می توانید بخرید. اهالی شهر معمولا در همین غرفه ها غذا می خورند بنابراین شما هم اگر می خواهید مثل اهالی رفتار کنید و در قیمت غذا صرفه جویی کنید، حتما همین کار را انجام دهید. این غذاها نه تنها ارزان ترین، بلکه تازه ترین و بهترین غذاهای شهر هستند.

Songthaew سوار شوید

این وسیله حمل و نقل رایج در تایلند است. هر جای شهر که بخواهید با این وسیله بروید 20 بات هزینه دارد و ارزان ترین راه برای جابه جایی در شهر است. این وسیله همه جا می رود و شب ها هم فعالیت می نماید. برای رفت و آمد در چیانگ مای احتیاجی به تاکسی دریافت نیست.

در هاستل اقامت کنید

در تایلند هاستل های زیادی وجود دارد که در سراسر شهرها گسترده شده اند به خصوص در سال های اخیر تعداد آن ها بیشتر شده و بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته اند چون کوله گردان زیادی به تایلند سفر می نمایند. می توانید در چیانگ مای هاستل های ارزان و تمیزی پیدا کنید که بسیار ارزان تر از هتل هستند.

کوچ سرفینگ را تجربه کنید

هیچ چیزی ارزان تر از این نیست که در طول سفر اقامتگاه ارزان داشته باشید، با استفاده از سایت کوچ سرفنیگ می توانید یکی از اهالی را پیدا کنید تا از شما میزبانی کند همچنین می تواند به عنوان یک راهنمای محلی، شما را برای گشت وگذار در شهر و بازدید از جاذبه ها، به خوبی هدایت کند.

تورهای گشت و گذار گروهی را رزرو کنید

اگر برای گشت وگذار، کلاس های آشپزی یا سفرهای روزانه، به دنبال تور هستید، تورهای گروهی را انتخاب کنید که هزینه های کمتری دارند. اگر تنها سفر می کنید، از بین گردشگران دیگر دوست پیدا کنید تا گروهی بتوانید در فعالیت های تفریحی مختلف شرکت کنید.

از سرویس های اشتراک سفر بهره ببرید

یکی از سرویس هایی که در سفر می توانید از آن ها بهره ببرید، سرویس اوبر است که از تاکسی ارزان تر تمام می شود. یک گزینه دیگر به نام اوبر پول ((Uber Pool دارید که به وسیله آن می توانید یک جهت را با کسی همسفر شوید و کرایه را با هم تقسیم کنید.

جاذبه های گردشگری

چیانگ مای را در واقع به عنوان دومین شهر مهم تایلند می شناسند. یک شهر خلوت تر و کوچک تر از بانکوک و مناسب برای کسانی که می خواهند تایلند مدرن و باستانی را در کنار هم ببینند و علاوه بر جاذبه های طبیعی، از جاذبه های مدرن شهری هم لذت ببرند.

امروزه چیانگ مای یک مقصد بسیار محبوب برای همه گردشگران با سلیقه های مختلف و به خصوص برای کوله گردان است چون با وجود امکانات فراوانی که دارد، می تواند یک سفر ارزان و مقرون به صرفه باشد. بسیاری از گردشگران چیانگ مای، بعد از سفر اول، بارها و بارها به آن برمی گردند تا از همه زیبایی های آن لذت ببرند که شامل جذاب ترین جاذبه های شهری و بهترین مناظر و زیستگاه های طبیعی است که بدون شک توجه دوستداران طبیعت و حیات وحش را جلب می نماید. حتی اگر از علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ باشید، از چیانگ مای دست خالی برنمی شد. در این شهر می توانید به معابد مختلف سر بزنید و از فرهنگ متنوع شهر لذت ببرید.

این شهر جاذبه های فراوانی برای همه سلیقه ها دارد؛ از کلاس های آشپزی گرفته تا تماشای معبدها، خوردن غذاهای خیابانی و آشنایی با فرهنگ متفاوت اهالی منطقه. فراتر از مرزهای شهر، جهانیی از شگفتی های طبیعت، منتظر شما است؛ اگر از عاشقان طبیعت و حیات وحش هستید از دیدن چشم اندازهای بی نظیر طبیعی، حیوانات شگفت آور و جوامع منحصربه فردی که در دره های عمیق زندگی می نمایند، لذت می برید.

در ادامه، تعدادی از مهم ترین جاذبه های چیانگ مای را معرفی می کنیم که در طول سفر با توجه به علایق خود می توانید هر کدام را که دوست داشتید انتخاب کنید.

معبد Wat Phra That Doi Suthep

معبد کوهستانی پراتات دووا سوتپ یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری چیانگ مای است. زیارتگاه مرکزی این معبد یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در شهر است که تقریبا همه گردشگران چیانگ مای برای سر زدن به آن برنامه ریزی می نمایند. برای دسترسی به معبد می توانید جهت آن را کوه پیمایی کنید که البته جهتی نسبتا سخت است ولی ارزش امتحان کردن دارد. یا می توانید با وسایل نقلیه مخصوص خود را به معبد برسانید که بسیار جهت کوتاه هتری است و کل سفر و بازدید شما حدود 2 ساعت می شود.

در پایین پله هایی که به معبد می رسد، فروشنده هایی را خواهید دید که سوغاتی، وسایل قدیمی و خوراکی می فروشند. برای بالا رفتن از پله ها تجدید قوا کنید چون جهتی شیب دار است ولی ارزش امتحان کردن دارد و تجربه ای است که از یاد نخواهید برد. دو مجسمه بزرگ، از در ورودی معبد حفاظت می نمایند. معمولا فقط دو درازه از 6 دروازه منتهی به نگارخانه اصلی معبد باز هستند. این گالری با تندیس هایی از بودا و به سبک سنتی تزیین شده است. خود معبد نیز بسیار زیبا و باشکوه و مزین است و تندیس هایی از اژدها و منبت کاری های فیل دارد. در این مجموعه یک موزه کوچک هم وجود دارد که سر زدن به آن خالی از لطف نیست.

در روزهای صاف و آفتابی، که معمولا اکثر روزهای چیانگ مای صاف و آفتابی است مگر اینکه در فصل بارانی سفر کنید، می توانید از آن بالا، چشم انداز زیبایی از شهر را ببینید. برای وارد شدن به معبد باید لباس مناسب مکان های مذهبی بپوشید و دست ها و پاهایتان را با سارونگ کاملا بپوشانید. برای ورود به معبد باید هزینه اندکی به عنوان ورودی بپردازید.

روستای Doi Pui

روستای Doi Pui یک روستای قدیمی و توریستی است که البته این روزها جنبه توریستی آن بر جنبه سنتی غلبه پیدا نموده است. در این روستا، نمونه هایی از خانه های قبایل بومی دیده می شود و اطلاعات کاملی در خصوص تاریخچه حضور این گروه ها و محل سکونت آن ها و نحوه زندگی شان در اختیار گردشگران قرار می گیرد. در این روستا می توانید لباس های سنتی قبایل بومی را بپوشید و عکس بگیرید. از فروشگاه های متعدد آن می توانید محصولاتی مثل منسوجات دست بافت، زیورآلات دست ساز، چای و سایر سوغاتی های منطقه را خریداری کنید.

یک باغ بزرگ در این منطقه واقع شده است که پر از گل ها و گیاهان متنوع و زیبا است و می توانید چشم اندازهای نفس گیری از روستا را تماشا کنید. می توانید در یکی از رستوران های کوچک مشرف به منظره های سرسبز دامنه ها، غذای محلی بخورید. جهت دسترسی به این روستا هم بسیار دیدنی است و این سفر کوتاه، یکی از به یادماندنی ترین بخش های سفرتان به تایلند خواهد بود.

بازار ساندی واکینگ استریت (Sunday Walking Street)

اگر نمی دانید از کجا غذای خیابانی لذیذ پیدا کنید یا آخر هفته خود را سپری کنید، بدون هیچ شک و تردیدی، بازار ساندی واکینگ استریت را انتخاب کنید. این بازار، یک بازار همه کاره برای موقعیت های مختلف است. اگر قصد خرید دارید یا دوست دارید غذاهای خیابانی تایلند را امتحان کنید، حتما باید به این بازار سر بزنید.

برای اینکه گرفتار شلوغی نشوید، بهتر است زودتر به بازار سر بزنید. بازار اصلی در خیابان Rachadamnoen است که درست از پشت دروازه Thapae آغاز می شود. در این بازار، فروشندگان فراوانی را خواهید دید که محصولات متنوع و سوغاتی های مختلفی را عرضه نموده اند؛ لوسترهای دست ساز، عروسک، صابون، زیورآلات، لباس، صنایع دستی بومی و حتی تزیینات کریسمس و هر آنچه که فکر کنید در این بازار پیدا می شود. بعداز اینکه اندازه یک بلوک از ابتدای جهت فاصله بگیرید، دو معبد را خواهید دید که محوطه آن ها، پر از غرفه های فروش غذا است و انواع غذاهای تایلندی و آسیایی در آن ها پیدا می شود که قیمت های بسیار مناسبی دارد.

اگر قصد خرید کردن داشته باشید در همین خیابان می توانید ساعت ها در غرفه ها بشد، چانه بزنید و محصولات مورد نظرتان را بخرید. لازم نیست نگران گذر زمان و غذا خوردن باشید. چیزی که اینجا زیاد پیدا می شود، غذای ارزان است. در این بازار باید شکیبا باشید چون ازدحام جمعیت، باعث می شود که به کندی بتوانید حرکت کنید و به غرفه ها سر بزنید.

بازار واکینگ استریت شنبه ها که در خیابان Wualai برپا می شود، کمی خلوت تر است و در واقع یک مدل کوچک تر و خلوت تر از بازار یکشنبه ها است. این بازار درست پشت دروازه چیانگ مای واقع شده است و بهترین جا برای خرید لباس های دست بافت، کاور کوسن، کیف دستی و کیف پول و سایر محصولاتی است که توسط قبایل بومی عرضه می شود.

بازار شبانه (Night Bazaar)

بازار شبانه، بهترین جا برای خرید است به خصوص اگر توانایی چانه زدن داشته باشید می توانید تخفیف های بسیار خوبی بگیرید. البته چانه زدن در بازارهای چیانگ مای، لازم است. از آنجایی که بازار شبانه یک بازار شلوغ و توریستی است باشد حسابی مراقب خود و لوازم تان باشید. همچنین موقع خرید و فروش دقت کنید که کلاه سرتان نرود. هر جایی که توریست بیشتر باشد، سارق هم بیشتر است. از لباس و شال و روسری گرفته تا لوازم منزل و صنایع دستی منبت کاری شده در غرفه های این بازار عرضه می شود.

بعد از اینکه خرید کردید می توانید در محوطه مخصوص، به تماشای یک رقابت موی تای بنشینید یا مهارت های خود را در این رشته رزمی امتحان کنید. مبارزه های موی تای، یکی از مهم ترین بخش های فرهنگ اهالی این منطقه هستند و اگر ورزشکار هستید، با این کار می توانید کمی هیجان را به سفرتان اضافه کنید. ورودی مبارزه ها بین 200 تا 400 بات است.

آبشار چسبناک Bua Thong

در سفر به چیانگ مای حتما باید زمانی را برای دور شدن از شهر و سر زدن به جاذبه های طبیعی از جمله آبشارهای چسبناک بواتانگ در نظر بگیرید. این ناحیه جنگلی که آبشار را احاطه نموده، فضایی آرام و دنج و بکر دارد ولی آن چیزی که این منطقه را از سایر مناطق طبیعی چیانگ مای متمایز می نماید، فرصت بالا رفتن از آبشار است. سنگ آهک تشکیل دهنده آبشار، چسبناک است بنابراین حتی وقتی که آب در آن جریان دارد، به راحتی می توانید از وسط آبشار بالا بروید. بازدید از این منطقه و این آبشار، تنوعی در جهت سفر شما خواهد بود و شما را کمی از هیاهوی شهر و جاذبه های سنتی و همیشگی آن جدا می نماید. برای سر زدن به این آبشار، روزهای وسط هفته را انتخاب کنید چون آخر هفته ها معمولا شلوغ می شود. با پرداخت چند صد بات تایلند می توانید با songthaew یا توک توک به این منطقه خودتان را برسانید و دوباره به شهر برشد.

قله و پارک ملی دوی اینتانون

قله دوی اینتانون، بلندترین قله در تایلند است و پارک ملی بزرگی که آن را احاطه نموده پر از شگفتی های طبیعی است که باعث شده این کشور جزو برترین مقصدهای طبیعت گردی در کل جهان باشد. در این پارک ملی می توانید پیاده گردی در دل طبیعت و کوه پیمایی را تجربه کنید یا در اطراف پارک در جهتهای مختلف، به گشت وگذار مشغول شوید و از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید. در همین اطراف چندین آبشار، دهکده های روی تپه که محل سکونت قبیله های بومی است و دو پاگودا وجود دارد. برای رسیدن به اینجا می توانید اتومبیل همراه با راننده کرایه کنید یا خودتان یک موتورسیکلت کرایه کنید. دسترسی به همه قسمت های پارک با پای پیاده ممکن نیست. از مرکز شهر 2 ساعت با ماشین تا این پارک فاصله دارید و اگر صبح زود راه بیافتید، یک روز کامل را می توانید در این منطقه جذاب و دیدنی، به تفریحات هیجان انگیز مشغول شوید.

بقایای معبد Wat Chedi Luang

بقایای ساختمان های قدیمی و باستانی را در چیانگ مای و در تایلند، زیاد خواهید دید. ولی بقایای معبد Wat Chedi Luang از همه آن ها متمایزتر و زیباتر است. این معبد در سال 1401 ساخته شده و بنای باشکوه آن در یک زلزله در سال 1545 تخریب شده است. ولی هنوز بقایای این معبد نشانه های جذابی از دوران شکوه آن دارد از جمله حکاکی های بزرگ و باشکوه از فیل که هنوز هم مزین نماینده آن است.

زیر یک درخت بزرگ در سمت چپ ورودی، یک معبد کوچک و زیبای دیگر واقع شده است که معبد Lak Muang نام دارد. این معبد در سال 1940 ساخته شد و قبل از آن یک بنای چوبی در آنجا قرار داشت. طبق باورهای بومی و افسانه های قدیمی، اگر این درخت بزرگ سقوط کند، شهر با فاجعه ای عظیم روبه رو می شود. هر زمان از روز که به این معبد سر بزنید، از دیدن آن لذت می برید و بازدید از آن در شب، حال وهوای دیگری دارد. وقتی به زیبایی نورپردازی و روشن می شود.

معبد وات پراسینگ

معبد وات پراسینگ در قلب منطقه قدیمی شهر مشهور به شهر قدیم، قرار گرفته است. این محله جایی است که گردشگران بیشتر زمان سفر خود را در آن می گذرانند و بیشتر جاذبه ها در همین محله متمرکز شده اند.

در بین کوچه ها و پس کوچه های این محله و از فراز خیابان های پرترافیک، در انتهای خیابان Rachadamnoen این معبد قرار گرفته است؛ معبدی که قدمت آن به سال 1345 برمی شود و بزرگ ترین معبد این شهر است. این معبد را یکی از پادشاهان به افتخار پدرش ساخت. خاکستر پدر پادشاه، در زمین این معبد به خاک سپرده شده است ولی این نکته نباید شما را از بازدید از این معبد بترساند یا منع کند! بنای این معبد بسیار زیبا و باشکوه است و بهترین زمان برای بازدید از آن، روزهای یکشنبه است.

مقدس ترین زیارتگاه این معبد، بنای کوچکی به نام Phra Viharn Lai Kam است که در زمان فرمانروایی پادشاه سان موانگ ما یعنی در سال های 1385 تا 1401 ساخته شد تا میزبان یک تندیس بزرگ و مشهور از بودا باشد که متاسفانه امروزه سر این تندیس، جدا شده است. اگر ساعات ابتدایی بعدازظهر را برای سر زدن به این معبد انتخاب کنید می توانید از گشت وگذار در بازاری که اینجا برپا می شود، لذت ببرید. از بازار می توانید سوغاتی های خاص، آب میوه های طبیعی و تازه و انواع دمنوش های سنتی را بخرید و امتحان کنید.

بازار دروازه چیانگ مای (Chiang Mai Gate Market)

بازار دروازه چیانگ مای، بهترین بازارچه شهر برای امتحان کردن غذاهای خیابانی است. هر شب، فروشندگان، غرفه های خود را در این بازارچه برپا می نمایند و هر غذایی که فکر کنید، برای عرضه دارند. از غذاهای اصلی و انواع خوراک های لذیذ محلی گرفته تا بهترین دسرهایی که با میوه های تازه تهیه می شوند. خوراک برنج با شیر نارگیل، از دیگر غذاهایی است که در این بازار ارائه می شود و هواداران خاصی دارد. انواع اسموتی های لذیذ با تازه ترین و بهترین میوه های استوایی می توانید از غرفه های بازار سفارش دهید. این بازار هفت شب هفته، برپا می شود ولی بهتر است که وسط هفته را برای سر زدن به این بازار انتخاب کنید. چون وسط هفته خلوت تر است و روزهای آخر هفته شنبه ها و یکشنبه ها بسیار شلوغ می شود و گشت وگذار در بازار و سر زدن به غرفه ها، برایتان سخت تر می شود.

پارک فیل ها (Elephant Nature Park)

پارک فیل ها یک منطقه حفاظت شده طبیعی در چیانگ مای است. البته در چیانگ مای، کمپ های متعددی برای نگهداری و حفاظت از فیل ها ساخته شده است ولی همه آن ها شبیه به هم نیستند. برخی از آن ها با نقدها تندی مبنی بر سوء استفاده از این حیوانات دوست داشتنی روبه رو هستند. پارک طبیعی فیل ها، جزو این دسته از کمپ ها نیست که از حیوانات برای مقاصد تجاری، استفاده ابزاری کند.

مهمانان و بازدیدنمایندگان این پارک، کاملا داوطلبانه برای گذراندن یک روز خود در کنار فیل ها دعوت می شوند. در این روز، به فیل ها غذا می دهند و آن ها را در رودخانه می شویند. بیشتر این فیل ها، فیل هایی هستند که از دست سوء استفاده گان نجات پیدا نموده اند و قبلا در نمایش ها یا حتی کارهای سنگین از آن ها استفاده می کردند. در این پارک، دیگر از فیل ها کار نمی کشند و به خوبی از آن ها نگهداری می شود.

سر زدن به این پارک و گذراندن یک روز از سفر همراه با فیل ها، تجربه ای متفاوت در سفر به تایلند است. در این پارک، چیزهای زیادی در خصوص فیل ها و سختی هایی که ممکن است در طول زندگی به آن دچار شوند، یاد می گیرید و ارتباط نزدیکی با آن ها برقرار می کنید. هزینه ای که بابت کار داوطلبانه در این پارک می پردازید شامل هزینه رفت و آمد و غذا است و پولی که پرداخت می کنید مستقیما صرف نگهداری از فیل ها می شود. حتما از قبل ورودی پارک را رزرو کنید چون این کار، داوطلبان زیادی دارد.

منطقه حفاظت شده Huay Tung Tao

منطقه حفاظت شده Huay Tung Tao یک مقصد عالی برای لذت بردن از طبیعت و آفتاب تایلند است و فرصتی خوب برای دور شدن از زندگی شهری. این منطقه با تپه هایی زیبا احاطه شده است و دریاچه ای با نام دریاچه هوای تونگ تائو دارد که در آن می توانید شنا کنید. اهالی شهر و ساکنان منطقه از اینجا استقبال می نمایند و بین مردم، بسیار محبوب است. می توانید در اطراف دریاچه، یک کلبه کرایه کنید و شب را اینجا بمانید. نگران غذا نباشید. از آشپزخانه ها و غرفه های غذای این منطقه می توانید انواع غذاهای دریایی و ماهی تازه سفارش دهید.

این منطقه حفاظت شده فقط 10 کیلومتر تا شهر فاصله دارد و مقصدی عالی برای یک سفر کوتاه یک روزه است. می توانید برای رسیدن به این منطقه از اتومبیل های شخصی بهره ببرید و از راننده بخواهید تا برای برگرداندن شما به شهر، دوباره به اینجا برشود. در تایلند می تواند سیمکارت های ارزان بخرید و از این طریق با راننده خود در ارتباط باشید.

موزه هنر سه بعدی Art in Paradise

گالری هنر در بهشت چانگ مای (موزه هنر سه بعدی)، یک موزه جذاب و دیدنی در چیانگ مای است که حتما باید برای بازدید از آن وقت بگذارید. در این موزه می توانید موج سواری کنید، با قالیچه جادویی پرواز کنید و درست در مرکز یک آتشفشان در حال فوران، بایستید. این موزه خیال انگیز و جذاب با آثاری واقع گرایانه و زیبا، فرصتی عالی برای ثبت عکس های خلاقانه و زیبا است. این مجموعه شامل بیش از 130 عکس است که به بخش های مختلفی تقسیم می شود از جمله جهانی زیر آب، حیات وحش، مصر باستان و شهرهای اروپایی. برای اینکه عکس هایی جالب و متفاوت و یادگاری هایی خاص از سفر به چیانگ مای داشته باشید، حتما به این موزه سر بزنید.

رژیم غذایی

خوردن غذاهای محلی در چیانگ مای یکی از مهم ترین لذت های این سفر است که هرگز نباید از دست بدهید. تنوع غذاها در چیانگ مای به قدری زیاد است که حتما در بین آن ها غذایی پیدا می شود که مناسب ذائقه شما باشد. رژیم غذایی در چیانگ مای، درست مثر هنر، فرهنگ و زبان این شهر، متنوع و تمایز است.

آشپزی این منطقه تحت تاثیر کشورهای مختلف قرار گرفته و درواقع، یک آشپزی تلفیقی است. از ادویه های گوناگون به خصوص زردچوبه و زنجبیل برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود. برنج و نودل دو مورد از مهم ترین مواد اولیه غذایی برای تهیه غذاهای این منطقه است. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در طول سفر، غذاهای جدید را امتحان کنید و از چشیدن طعم های جدید و متفاوت هراسی ندارید، حتما این فهرست را که شامل چند مورد از بهترین غذاهای محلی چیانگ مای است، در نظر داشته باشید.

از قلم نیاندازید که برای غذا خوردن در تایلند لازم نیست هزینه های سنگینی بپردازید و حتما به رستوران های لوکس و گران سر بزنید. از غرفه های غذای خیابانی می توانید بهترین و تازه ترین غذاهای محلی را بخرید و نوش جان کنید و البته از سلامت آن ها مطمئن باشید چون در تایلند، بیشتر مردم غذای خود را از همین غرفه ها تهیه می نمایند.

خائو سوی (Khao Soi) کاری نودل تخم مرغی

این سوپ نودل تخم مرغی با رنگ زرد و عطر و طعم بی نظیر کاری، با پیازچه، ترشی کلم و قطعات لیمو سرو می شود. نودل تخم مرغی استفاده شده در تهیه این غذا از نوع نودل تخت است و یک عصاره لذیذ با طعمی به یادماندنی دارد. این غذا را با انواع گوشت تهیه می نمایند که شامل گوشت مرغ، گوساله و... است. این غذا در حجم های کم معمولا سرو می شود و برای اینکه حسابی از خوردن آن سیر شوید باید دو کاسه سفارش دهید.

Khan Toke

Khan Toke یک غذا نیست بلکه یکی از مهم ترین بخش های آشپزی و فرهنگ مردم منطقه است. در واقع یک سینی مخصوص است که غذا در آن سرو می شود که آن را به عنوان میز هم استفاده می نمایند. همراه با غذا انواع سایددیش سرو می شود که مخصوص مناطق شمالی تایلند است. برای خوردن غذا در این ظرف و به سبک سنتی، معمولا روی زمین می نشینند و آن را با دست می خورند. امروزه در رستوران های مدرنی که این مدل غذا سرو می شود، اجراهای سنتی مثل آواز و پایکوبی نیز، بخشی جدانشدنی از برنامه های رستوران است.

سای اوآ (Sai Oua)

سای اوآ نوعی سوسیس گریل شده است که معمولا به عنوان پیش غذا سرو می شود. آن را با موسیر، چیلی و انواع ادویه جات و سبزیجات معطر طعم دار می نمایند که باعث عطر و طعم متمایز این سوسیس می شود. بسیار شبیه به سایر سوسیس های مناطق شمالی تایلند است ولی عطر و طعم متمایزی دارد.

Nam Prik، دیپ چیلی قرمز یا سبز

این دیپ که با چیلی قرمز و سبز تهیه می شود، یکی از شناخته شده ترین دیپ های رایج در تایلند است. برای تهیه آن از فلفل چیلی کبابی استفاده می نمایند و همانطور که انتظار دارید، بسیار تند است و البته بر پایه سس گوجه تهیه می شود. از مواد دیگری مثل جعفری خرد شده و پیازچه برای عطر دادن به آن استفاده می نمایند. آن را همراه با گوشت های گریل شده، سبزیجات بخارپز و انواع برنج سرو می نمایند.

خوراک Gaeng Hang Lay یا کاری شیرین

این کاری زرد با سس مخصوص میگو، موسیر، قطعات گوشت و تمرهندی تهیه می شود. این غذا مخصوص منطقه برمه بوده و اکنون با تغییراتی در تایلند رواج دارد. در آن از روغن کمتری استفاده می شود و خامه نارگیل ندارد. بافت آن از کاری سبز، سبک تر است.

Kanom Jeen Nam Ngeow، ورمیشل برنج با کاری سویا

این غذا احتمالا از نظر ظاهری یکی از عجیب ترین غذاهای فهرست است. برای تهیه آن از نودل هایی شبیه به اسپاگتی استفاده می نمایند و این غذای محبوب به غیر از نودل مواد اولیه دیگری مثل سبزیجات تازه، چیلی و انواع چاشنی های محلی دارد. این سوپ، غذایی سبک است ولی در مناطق مختلف تایلند، مدل های متفاوتی از آن تهیه می شود که مواد دیگری مثل شیر نارگیل هم دارد.

اسنک میانگ خام

این اسنک، نوعی فینگرفود سنتی است و به عنوان پیش غذا و اسنک معمولا سرو می شود. برای تهیه آن از نوعی برگ تازه مخصوص استفاده می نمایند و غذا را در آن می پیچند. فیلینگ این غذا بسیار متنوع است ولی معمولا شامل برش های موسیر، چیلی سرخ یا سبز، زنجبیل، سیر، لیمو، میگو و نارگیل است. برای طعم دادن به غذا از نوعی شربت شیرین استفاده می نمایند. این غذا، طعمی خاص و منحصربه فرد دارد.

تام خانون، سالاد جک فروت

این غذای سالم، عطر و طعمی خاص و متفاوت دارد که شبیه آن را هیچ کجای جهان نمی توانید امتحان کنید. برای تهیه آن از جک فروت های سبز استفاده می نمایند و آن را می جوشانند تا حسابی ترد شود. سپس آن را همراه با سیر و میگو سرخ می نمایند و با سبزی های معطر، طعم دار می نمایند. کافی است مقداری از آن را امتحان کنید تا از چشیدن طعمی متفاوت و ترکیبی از ترشی، شوری، شیرینی شگفت زده شوید.

لارب کوا، سالاد گوشت اسپایسی

این غذا در مناطق مختلف تایلند با ادویه های متفاوتی تهیه می شود. برای تهیه آن از انواع گوشت شامل گوشت مرغ، گوساله یا حتی ماهی استفاده می نمایند. آن را در کمی روغن تفت می دهند و به آن چیلی اضافه می نمایند. از سبزیجات معطر برای عطر دادن به این غذا استفاده می شود. غذا را با برنج گرم، سرو می نمایند.

کاری مخلوط

همانطور که از اسم این غذا تعیین است، کاری مخلوط در واقع ترکیبی از انواع خوراک ها و کاری ها است. به طور سنتی آن را معمولا با مواد موجود و مانده در منزل تهیه می کردند ولی امروزه آن را با مواد غذایی تازه می پزند. انواع کاری ها، سبزیجات معطر، سبزیجات بخارپز شده، گوشت، نودل، خمیر میگو و چیلی را با هم ترکیب می نمایند و نتیجه نهایی، غذایی با عطر و طعمی متفاوت است که به ندرت در سایر کشورهای جهان شبیه آن را می توانید پیدا کنید.

منبع: کجارو / chiangmai.bangkok.com / weather-and-climate.com / beautiful-chiangmai.com / makemytrip.com / lonelyplanet / planetware.com / nomadicmatt.com
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 485

به "راهنمای سفر به شهر چیانگ مای، تایلند" امتیاز دهید

2 کاربر به "راهنمای سفر به شهر چیانگ مای، تایلند" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به شهر چیانگ مای، تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید