چگونه هزینه های زندگی را مدیریت کنیم؟

به گزارش تنها پیامک، شاید زمانی که از خانواده خود استقلال پیدا نموده و زندگی در خانه کوچک تنهایی تان را شروع کنید، بزرگ ترین مهارتی که به کارتان بیاید، مدیریت هزینه های زندگی باشد؛ البته اگر چنین مهارتی را از قبل کسب نموده باشید.

چگونه هزینه های زندگی را مدیریت کنیم؟

به گزارش زندگی مستقل شوخی بردار نیست. قبل از آنکه زندگی استقلال یافته تان را شروع کنید، باید بلد باشید دخل و خرجتان را حساب کنید، قیمت گوشت و مرغ را بدانید و بتوانید هزینه ها را اولویت بندی کنید و ارزش پول را بدانید.به خصوص در شهری مثل تهران چنین مهارت هایی بسیار به کار می آید.

بیایید روراست باشیم؛ یک سوم مردم ایران طبق آخرین آمار وزارت کار، زیر خط فقر زندگی می نمایند و خیلی ها در رؤیای یافتن کار به کلانشهر تهران مهاجرت می نمایند و خیلی هایشان از پس هزینه های زندگی در این شهر برنمی آیند و در نهایت سرخورده و پس زده می شوند.

در ادامه کف هزینه های زندگی در پایتخت را خواهید خواند.

در تهران در یک محله نه چندان گران قیمت می توانید یک خانه 40 متری با هزینه ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان پیدا کنید.

این مبلغ با در نظر دریافت اجاره هر متر مربع 30 هزار تومان محاسبه شده و این کمترین میزانی است که می توان برای یک خانه در تهران پرداخت کرد.

در صورتی که پول پیش خانه را در هزینه های ماهانه زندگی در تهران حساب نکنیم و فقط مبلغ اجاره را محاسبه کنیم، به طور میانگین در یک محله عادی باید ماهانه 500 هزار تومان پول اجاره خانه نقلی یک نفره تان را بدهید.

گوشت قرمز هر کیلو 50 تا 60 هزار تومان، گوشت مرغ هرکیلو 10 تا 12 هزار تومان، ماهی هر کیلو 60 تا 70 هزارتومان، تخم مرغ شانه ای 18 هزار تومان، هر پنیر سفید 100 گرمی 2000 تومان، ماست 1000 گرمی 5 هزارتومان، شیر یک لیتری 2500 تومان، هر نان سنگک 2000 تومان، روغن مایع 900 گرمی 7000 تومان و برنج هر کیلو 13 هزار تا 18 هزار تومان.

اگر این ها را به اضافه حبوبات، قند، شکر، چای، سبزیجات، میوه، کنسروجات و... کنیم، حداقل ماهانه 350 هزار تومان هزینه خورد وخوراک یک نفر در تهران می گردد.

پول شارژ ساختمان، قبض برق، قبض آب، قبض گاز، قبض تلفن همراه و اینترنت در کمترین حالت 100 تا 150 هزار تومان می گردد.

با احتساب اینکه اتومبیل شخصی نداشته باشید و پولی بابت بنزین پرداخت نکنید و فقط از محل کارتان به منزل بروید و از منزل به محل کارتان، آن هم با وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی، اتوبوس و مترو، 100 هزار تومان به طور میانگین هر ماه هزینه رفت وآمد و حمل ونقل می گردد (درصورتی که مسیرتان تا محل کار دور نباشد و در فاصله معقولی قرار داشته باشد).

ضروری است بدانید هزینه تاکسی در تهران در کوتاه ترین مسیر ها بین 1000 تا 1500 تومان است. مسیر های طولانی تر بین 2000 تا 5000 تومان متغیرند. هزینه هر بار سوار اتوبوس شدن نیز 650 تومان است.

مایع ظرفشویی، جرم گیر، سفید نماینده، پودر لباسشویی، صابون، ابر و اسکاچ، مایع دست شویی، خمیردندان، شامپو، دستمال کاغذی و... جزو اصلی ترین وسایل بهداشتی و نظافتی به حساب می آیند.

اگر اهل خرید برند های خارجی نباشید، هزینه این اقلام در ماه حدود 50 هزار تومان برایتان آب می خورد.

البته این موضوع تا حدود زیادی برای مردان و زنان متفاوت است، اما قرار است ما کمترین حالت را درنظر بگیریم، فرض می گیریم هر ماه قرار است فقط یک دست لباس یا کفش یا کیف و... خریداری گردد.

پس هزینه آن را در هر ماه 100 هزار تومان درنظر می گیریم.

تا اینجای کار هزینه های یک زندگی مجردی در تهران اگر صرفه جو باشیم و با حساب و کتاب رفتار کنیم، حدود یک میلیون و 200 هزار تومان در هر ماه می گردد.

اما قطعا خیلی از مجرد ها رفتار های دیگری هم دارند؛ حتما قرار هایی با دوستانشان در رستوران ها و کافی شاپ ها می گذارند، حتما یک کلاس آموزشی می روند، در ماه برای اقلام فرهنگی مثل کتاب، سینما و تئاتر هزینه می نمایند، حتما برای تولد ها و مناسبت های دوستان و فامیل هدیه می خرند.

شاید حتی هزینه هایی برای بهداشت و درمان پیش بیاید. همه این ها به اضافه هزینه های آرایشگاه و لوازم آرایشی و بهداشتی، هزینه های برگزاری مهمانی، هزینه یک یا 2 بار سفر داخلی در سال و... در این مطلب محاسبه نشد که اگر می شد، شاید به بیش از 2 میلیون تومان در ماه می رسید، اما این فرض را گذاشتیم که با شخصی بدون تفریح، بدون معاشرت و بدون هزینه جانبی طرفیم!

در این حالت شما با حداقل دستمزد کارگری و بیمه وزارت کار می توانید هزینه های یک زندگی یک نفره جمع و جور در تهران را بپردازید. به خصوص اگر بتوانید در زمان های بدبیاری مثل بیماری یا ترکیدن لوله خانه یا دزدیده شدن گوشی تلفن همراه (این را هم جزو هزینه های اولیه زندگی در تهران حساب کنید) روی یاری های مالی خانواده و اطرافیان حساب کنید!

منبع: همشهری آنلاین

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 74

به "چگونه هزینه های زندگی را مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هزینه های زندگی را مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید