کدام استان ها بیشترین چک برگشتی را دارند؟

به گزارش تنها پیامک، آمار بانک مرکزی نشان می دهد که تعداد چک های مبادله ای وصول شده در استان گیلان بیش از سایر استان هاست. همچنین بیشترین نسبت ارزش چک های برگشتی در استان های چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و گلستان بوده است.

کدام استان ها بیشترین چک برگشتی را دارند؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بر اساس آمار بانک مرکزی در تعداد کل چک های مبادله شده در تیرماه امسال بیش از هفت میلیون و 800 هزار فقره چک بوده که ارزش آن به بیش از 100 هزار میلیارد تومان می رسد.

چک های مبادله ای از نظر تعداد نسبت به ماه پیش از آن یعنی خردادماه امسال از نظر تعداد 18.5 و از نظر ارزش 19.5 درصد افزایش داشته است.

سهم استان تهران از چک های مبادله ای در این ماه دو میلیون و 700 هزار فقره به ارزش حدود 52 هزار میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که بر اساس آمار بانک مرکزی بیش از نیمی از چک های مبادله شده در این ماه مربوط به سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده است.

در تیرماه امسال در کل کشور حدود هفت میلیون چک به ارزش 89 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از آن 18.7 درصد از نظر تعداد و 19.5 درصد از نظر ارزش افزایش داشته است.

به این ترتیب بیش از 90 درصد از کل چک های صادره و حدود 89 درصد از کل چک های مبادله ای وصول شده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی چهار محال بختیاری با 98.4 درصد بیشترین و سیستان و بلوچستان با 71.2 درصد کمترین میزان چک برگشتی را به خوداختصاص دادند.

این در حالی است که در بین استان های مختلف کشور، استان گیلان با 93.1 درصد، البرز با 92.2 درصد و یزد با 91.8 درصد بیشترین سهم از چک های وصولی نسبت به کل چک های صادرشده را داشته اند.

از نظر ارزش نیز این رتبه ها به ترتیب در اختیار کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و گیلان است.

همچنین در تیر ماه امسال در کل کشور بالغ بر 688 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است که در واقع در کل کشور از نظر تعداد 96 درصد و از نظر ارزش 93.6 درصد از کل چک های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد آنالیز، در استان تهران حدود 210 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر 5100 میلیارد تومان به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد 94.2 درصد و از نظر ارزش 91.9 درصد از کل چک های برگشتی به دلایل کسری با فقدان موجودی بوده است.

در ماه مذکور در بین سایر استان های کشور، بیشترین نسبت ارزش چک های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل ارزش چک های برگشتی در استان به ترتیب به استان های چهار محال و بختیاری 98.4 درصد، کهگیلویه و بویر احمد و گلستان (هر کدام 98.2 درصد) و خراسان جنوبی (98.1 درصد) اختصاص یافته است.

استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و ایلام کمترین نسبت ارزش چک های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل ارزش چک های برگشتی در استان را به خود اختصاص داده اند.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 331

به "کدام استان ها بیشترین چک برگشتی را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها بیشترین چک برگشتی را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید