آیا زمانبندی نوشیدن آب اهمیت دارد؟

به گزارش تنها پیامک، عصر ایران/ تردیدی نیست که آب برای سلامت انسان لازم است. آب حدود 75 درصد از وزن بدن انسان را تشکیل می دهد و نقش مهمی در تنظیم هر چیزی از فعالیت مغز تا عملکرد جسمانی و گوارش دارد.

آیا زمانبندی نوشیدن آب اهمیت دارد؟

در شرایطی که اهمیت نوشیدن آب برای سلامت انسان واضح است، این که آیا زمان بندی انجام این کار نیز اهمیت دارد یا خیر شاید ذهن بعضی افراد را درگیر کند.

هنگام صبح

نوشیدن یک لیوان آب هنگام صبح روشی ساده برای شروع روز در جهت درست است.

نوشیدن آب پس از بیدار شدن از خواب می تواند به تسهیل حفظ عادات هیدراته نگه داشتن بدن و افزایش مصرف مایعات در طول روز یاری کند.

در صورت کم آبی بدن، افزایش آب دریافتی روزانه می تواند به تقویت سطوح هیدراتاسیون یاری کند که به ویژه ممکن است برای بهبود خلق و خو، عملکرد مغز و سطوح انرژی مفید باشد.

در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که حتی کم آبی جزئی بدن نیز می تواند اثر منفی بر حافظه، تمرکز، سطوح اضطراب و خستگی فرد داشته باشد.

در شرایطی که نوشیدن آب هنگام صبح می تواند برای بعضی افراد کارایی بیشتری داشته باشد اما هیچ مدرکی مبنی بر فواید بیشتر آن نسبت به زمان های دیگر در طول روز وجود ندارد.

پیش از وعده های غذایی

اگر در کوشش برای کاهش وزن هستید، نوشیدن یک لیوان آب پیش از یک وعده غذایی راهبرد خوبی برای یاری به تحقق این هدف است.

انجام این کار نه تنها به تقویت احساس سیری یاری می نماید، بلکه میزان غذای مصرفی طی آن وعده غذایی را نیز کاهش می دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه با حضور 24 فرد بزرگسال نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب 30 دقیقه پیش از صبحانه میزان کالری مصرفی افراد را در مقایسه با گروه کنترل 13 درصد کاهش داده است.

مطالعه ای دیگر با حضور 50 شرکت کننده نشان داد که نوشیدن 300 تا 500 میلی لیتر آب پیش از ناهار به کاهش احساس گرسنگی و کالری مصرفی در افراد مسن یاری نموده است.

با این وجود، در شرایطی که همه شرکت کنندگان افزایش احساس سیری را گزارش نموده بودند، تفاوت هایی چشمگیر در کالری مصرفی یا سطوح گرسنگی شرکت کنندگان جوان مشاهده نشد.

از این رو، اگرچه نوشیدن آب پیش از وعده های غذایی می تواند روش موثری برای پشتیبانی از آبرسانی به بدن باشد، اما به پژوهش های بیشتر برای معین این که می تواند کاهش وزن در افراد جوان را نیز تقویت کند یا خیر احتیاج است.

پیش و پس از ورزش

زمانی که ورزش می کنید، آب و الکترولیت ها را به واسطه تعریق از دست می دهید. نوشیدن آب فراوان پیش و پس از ورزش برای هیدراته نگه داشتن بدن و جایگزینی مایعات از دست رفته اهمیت دارد.

از دست دادن بیش از حد مایع طی ورزش می تواند به عملکرد بدنی نیز آسیب رسانده و موجب بی تعادلی الکترولیت ها گردد.

نوشیدن آب یا یک نوشیدنی الکترولیت پس از ورزش برای یاری به جایگزینی مایعات از دست رفته و بهینه سازی عملکرد و ریکاوری توصیه شده است.

مصرف آب به میزان کافی

بدن شما در طول روز تعادل آب را به خوبی تنظیم می نماید و آب اضافه به وسیله پوست، ریه ها، کلیه ها و دستگاه گوارش از بدن دفع می گردد.

با این وجود، بدن تنها هر بار قادر است مقدار مشخصی از آب را دفع کند.

اگرچه شایع نیست، نوشیدن بیش از حد آب می تواند در سطوح سدیم بدن و تعادل مایع اختلال ایجاد نموده و موجب عوارض جانبی جدی مانند سردرد، سردرگمی، خستگی، تشنج و کما گردد.

از این رو، به جای مصرف مقدار بسیار زیاد آب در یک وعده، تقسیم آن در طول روز برای هیدراته نگه داشتن بدن اهمیت دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1068

به "آیا زمانبندی نوشیدن آب اهمیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زمانبندی نوشیدن آب اهمیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید