آیین نامه گواهی تایید نمونه تجهیزات ICT بازنگری می گردد

به گزارش تنها پیامک، مجید کریمی در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه فرآیند صدور گواهی تایید نمونه تجهیزات ICT که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجرا می گردد، سابقه ای نزدیک به 12 سال دارد، گفت: به باور تامین کنندگان تجهیزات ارتباطی، این فرآیند مانعی جدی بر سر راه واردات این تجهیزات به کشور است که طی 12 سال اخیر هیچ دستاوردی نداشته است.

آیین نامه گواهی تایید نمونه تجهیزات ICT بازنگری می گردد

وی با بیان اینکه حدود 4 سال است که سازمان نظام صنفی رایانه ای در حال مذاکره با رگولاتوری برای اصلاح این آیین نامه است، ادامه داد: این اقدام تا پیش از این با بعضی مقاومت ها در بدنه رگولاتوری روبرو بود اما پس از دستور وزیر ارتباطات مبنی بر آنالیز این آیین نامه با جلب نظر از سازمان نظام صنفی رایانه ای، موضوع بازنگری در دستور کار رگولاتوری نهاده شد.

کریمی افزود: براین اساس قرار است کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه امروز، آیین نامه پیشنهادی رگولاتوری را با اعمال نظرات پیشنهادی سازمان نظام صنفی رایانه ای، آنالیز و به تصویب برساند تا مسائل فعلی فرآیند تایید نمونه تجهیزات ارتباطی، کاهش یابد.

عضو کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای ضمن ابراز امیدواری جهت اعلام آمار مربوط به نتایج انجام این روال 12 ساله توسط رگولاتوری جهت آنالیز دقیق تر آیین نامه پیشنهادی، طولانی بودن زمان ترخیص کالا، غیرقابل پیش بینی بودن روال ترخیص و آزمایشهای غیرضروری تجهیزات را از جمله مسائل آیین نامه فعلی تایید نمونه تجهیزات ارتباطی بیان کرد.

وی گفت: موضوع آزمایش تجهیزات ارتباطی و مخابراتی در کل جهان بر مبنای بازخورد مصرف کننده نهایی و یا نظارت پسینی صورت می گیرد اما در ایران همچنان این آزمایشها به صورت پیشینی از سوی رگولاتوری انجام می گردد. در همین حال برخورد غیرشفاف آزمایشگاهها با تجهیزات ارتباطی و تحمیل هزینه های غیرمتعارف از دیگر موضوعاتی است که در این آیین نامه، مسائلی را برای واردکنندگان ایجاد نموده است.

عضو کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای با تاکید براینکه این فرآیند به دلیل اتلاف وقت، هزینه بسیاری را به همراه دارد، گفت: خروجی آیین نامه فعلی شفاف نیست. چرا که در حال حاضر تمامی تجهیزات شبکه و ICT که وارد کشور می گردد از برندهای معتبر در سطح جهان بوده و دارای استانداردهای جهانی هستند و به همین علت تست مجدد و زمان بر این تجهیزات، با وجودی که گواهی فرآیند تست بین المللی برای آن از سوی واردکننده ارائه می گردد، جای سوال دارد.

کریمی با بیان اینکه فرآیند صدور گواهی تایید نمونه تجهیزات ارتباطی در شرایط فعلی یک سیکل باطل است که هیچ دستاوردی به همراه ندارد و نحوه اجرای آن محل اشکال است، افزود: به دلیل پیگیری سازمان نظام صنفی رایانه ای برای بازنگری در این آیین نامه و ارائه پیشنهاداتی برای حل مسائل این فرآیند، این موضوع در جلسه آینده کمیسیون تنظیم مقررات مطرح می گردد.

وی هدف از بازنگری در این آیین نامه را جلوگیری از واردات غیررسمی و نیز جلوگیری از کاهش سطح فعالیت شرکتهای تامین کننده تجهیزات دارای تکنولوژی پیشرفته بیان کرد و گفت: با بازنگری در این آیین نامه، شاهد تسهیل واردات در حوزه تجهیزات شبکه، کابل، بی سیم، روتر، سوئیچ و سایر تجهیزات ICT خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 585

به "آیین نامه گواهی تایید نمونه تجهیزات ICT بازنگری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه گواهی تایید نمونه تجهیزات ICT بازنگری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید