ادامه آنالیز سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر

به گزارش تنها پیامک، کبگانیان گفت: بحث اصلی جلسه 126 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور آنالیز و تصویب سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر بود.

ادامه آنالیز سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر

به گزارش جلسه 126 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه 10 دی 1398 به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه و در جمع تنها پیامک با اشاره به تذکرات پیش از دستور گفت: اولین مورد، موضوع سند محیط زیست بود که با چارچوبی برای این سند به توافقاتی رسیدیم.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور با تأکید بر اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان محیط زیست در چند سال گذشته تأملاتی در مورد این سند داشتند، اضافه نمود: به توافق رسیدیم که موضوع را در حوزه علوم و فناوری های زیست محیطی محدود کنیم تا این سند هر چه زودتر با موضوع معاونت علمی و فناوری و هماهنگی دستگاه های ذی ربط به ویژه سازمان محیط زیست نهایی گردد.

کبگانیان در مورد محدود کردن سند زیست محیطی گفت: با توجه به کلان بودن اسناد ملی در حوزه علم و فناوری، آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی، محدودیتی در این موارد در شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد، اما سازمان محیط زیست چندین بار بر روی سند محیط زیست تأملاتی داشت.

او با تأکید بر اینکه بهتر است اجرای اسناد در شورای عالی انقلاب فرهنگی نباشد، ادامه داد: با توجه به محدودیت این سند بر حوزه علم و فناوری در محیط زیست، مقرر شد از خودرو ها و موتورسیکلت های الکتریکی یا بعضی فناوری های مقابله با آلودگی محیط زیست با موضوع معاونت علمی و فناوری در سند محیط زیست حمایت گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ارائه گزارشی از توسعه علم و فناوری در جلسه اضافه نمود: بر اساس این گزارش، در بخش مستندات علمی و استناداتی که به تولیدات علمی کشور شده در سال های 2014 تا 2018 رشد قابل توجهی داشتیم.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث اصلی جلسه را آنالیز و تصویب سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر عنوان نمود و گفت: اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید.

کبگانیان با اشاره به اهداف کلان این سند، ادامه داد: در حوزه سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نرخ رشد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، تعداد اختراعات و تجاری سازی اختراعات، مقالات بین المللی، شاخص سهولت فضای کسب و کار با اعداد و رقم معین شد، که بر این اساس استان بوشهر در بین پنج استان برتر کشور قرار خواهد گرفت.

: نقش شرکت های خلاق در شکوفایی اقتصاددانش بنیان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: با این اصلاحات، ماده 5 سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید.

اوبا اشاره به ماده 6 سند که مربوط به راهبرد ها و توانمندی های استان بوشهر است، ادامه داد: شبکه حمل و نقل ریلی، بهره برداری از طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس، تأمین آب شیرین به وسیله شیرین سازی آب دریا، گسترش مؤسسات آموزشی، جذب سرمایه های داخلی و خارجی، گفتمان سازی و ترویج به منظور افزایش مشارکت همگانی در توسعه دانش بنیان استان از جمله راهبرد های استان بوشهر است.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور مهم ترین راهبرد این سند را راهبرد شماره 7 عنوان نمود و گفت: این راهبرد به اصلاح نظام مالی و تولیدی استان با به کارگیری روش ها و فناوری های نو تأکید دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ماده شماره 7 این سند شورایی برای راهبری اجرایی سازی، هماهنگی های لازم و پایش شاخص ها پیش بینی شده است.

او با اشاره به کاهش اعضای این شورا اضافه نمود: این شورا با ترکیبی از مسئولین اداری مرتبط استان بوشهر، نماینده بخش خصوصی و NGO ها و متخصصین اشخاص حقیقی و به ریاست استاندار اصلاح شد.

کبگانیان در سرانجام گفت: به اعضا یک هفته فرصت داده شد که پیشنهادات خود را به ستاد نقشه ارائه دهند تا در جلسه آینده سند دانش بنیان استان بوشهر نهایی گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 670

به "ادامه آنالیز سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه آنالیز سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید