انتصابات فوق عجیب دولت رئیسی همچنان روی ریل

به گزارش تنها پیامک، روزنامه آفتاب یزد نوشت: قطار انتصابات سفارشی و فامیلی، در حالی همچنان روی ریل خود در حال حرکت است که چندی پیش رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بنده هیچ خط قرمزی ندارم گفته بود: یکی از زمینه های بروز فساد، موضوع بکارگیری نیروی انسانی است، لذا در جذب نیرو باید صرفاً بر کارآمدی و صلاحیت های قانونی و شرعی تمرکز کرد و به همکاران خودمان نیز تاکید کنیم که از بکارگیری افراد به صرف آشنایی و رفاقت و بدون توجه به شایستگی ها خودداری نمایند.

انتصابات فوق عجیب دولت رئیسی همچنان روی ریل

حال، اما در هفته اخیر شاهد بعضی انتصابات بودیم که هیچ نشانی از شایسته سالاری نداشت. از جمله این انتصابات هم می توان به انتصاب عبدالعلی علی عسگری رئیس پیشین سازمان صداوسیما به عنوان مدیرعامل بزرگ ترین هلدینگ پتروشیمی کشور اشاره نمود. البته این انتصاب اگرچه بیش از سایر انتصابات در شبکه های اجتماعی و بین عموم مردم بازتاب داشت، اما واقعیت این است که بعضی از انتصابات دیگر هم در دولت چندان قابل دفاع نبوده اند و این موضوع بر یک پیغام روشن تاکید دارد؛ بعضا تخصص گرایی در دولت، نه تنها اولویت اول نیست، بلکه جزو اولویت های اول هم نیست.

بی ربط ترین انتصابات دولت

شاید کمتر کسی فکر می کرد که مدیر سابق صدا و سیما به بزرگ ترین هلدینگ کشور منتقل شده و سکان راهنمایی آن را در دست بگیرد. عبدالعلی علی عسگری جایگزین جعفر ربیعی و به عنوان مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به مجموعه معرفی شده است. این انتصاب در حالی انجام شده که عسگری سابقه مالی و فعالیتی مرتبط برای ریاست یک شرکت پتروشیمی را در پرونده ندارد. حضور رئیس اسبق صدا و سیما در بزرگ ترین شرکت بورسی کشور، آن هم در شرایطی که انتظار می رود در سال های آینده صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یافته و بتواند قدری از فشار کاهش عایدی های نفتی را جبران کند، با انتقاد های گسترده ای روبرو شد.

سهم خواهی ادامه دار نمایندگان از دولت رئیسی

از سوی دیگر هنوز ماجرای داماد زاکانی که قرار بود مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری های نوین و نوآوری شهری و بعلاوه نفیسه سنگدوینی، فرزند رمضانعلی سنگدوینی نماینده گرگان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که قرار بود با مدرک کارشناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات IT از دانشگاه آزاد ساری و با معدل 14.67 در سمت مسئول دبیرخانه و اسناد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت جذب گردد را فراموش نکرده ایم که خبر تازه ای از انتصاب آقازاده های دیگر به گوش رسید؛ گویا میرحامد یزدی فرزند علی اصغر خانی، نماینده شاهرود، سرپرست حقوقی و تنظیم و مقررات وزارت بهداشت شده است.

از سوی دیگر محمد هادی زاهدی فرزند محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، مدیر کل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم شده است. البته در این میان مهدی فیاضی داماد زاکانی هم بی نصیب نماند و همین چند روز پیش خبر آمد که به عنوان رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، منصوب شده است. این نشان می دهد سهم خواهی نمایندگان مجلس از دولت رئیسی همچنان ادامه دارد. با این حال خبر این انتصاب ها تقریبا می توان گفت لابه لای خبر های انتصاب پر حاشیه دیگر گم شد، اما این گم شدن چیزی از اصل ماجرا کم نمی کند.

انتصاب فوق عجیب

این در حالی است که در شرایطی که کشور دچار چالش های مالی عدیده ای است و مهار فشار های معیشتی روز افزون، احتیاجمند بکارگیری نیرو های توانمند است، خبر و حتی تصویر حکم انتصاب عزیزی با امضای احسان خاندوزی منتشر شده است! این انتصاب عجیب با واکنش منفی افکار عمومی روبرو شده و انبوهی از کاربران در شبکه های اجتماعی، اعتراض خود را در قالب هایی از اعتراض تا تمسخر، بازتاب دادند.

روز 16 آذر از سوی تسنیم، حکم انتصاب داود عزیزی بدون هیچ نکته انتقادی منتشر شد، اما فشار افکارعمومی باعث شد، وزیر اقتصاد از انتصاب عجیب خود عقب نشینی کند. این خبرگزاری چندی بعد در خبر دیگری با تیتر هادی قوامی در معاونت حقوقی وزارت اقتصاد ابقا شد، نوشت: روز گذشته درخبر ها اعلام شده بود که با حکم وزیر اقتصاد. داود عزیزی به عنوان سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت اقتصاد منصوب شد که حاشیه هایی هم درباره سوابق این فرد به همراه داشت. اما خبر های نو دریافتی از وزارت اقتصاد حاکی است، هادی قوامی در سمت قبلی خود یعنی معاونت پارلمانی وزیر اقتصاد ابقا شده است.

این خبرگزاری اصولگرا درباره انتشار خبر قبلی خود با تیتر حکم نو برای رئیس فدراسیون تنیس؛ عزیزی معاون وزیر اقتصاد شد، توضیحی نداد و البته مقامات وزارت اقتصاد نیز در ادامه رویه دیگر مقامات، از پاسخگویی به افکار عمومی درباره دلایل این نصب و علت های عقب نشینی از آن، امتناع و موضوع جنجال برانگیز را با سکوت بدرقه کردند.

دراین میان، عزیزی ضمن تشکر از اعتماد وزیر اقتصاد و دارایی، بابت صدور حکم سرپرستی معاونت امور حقوقی و مجلس این وزارتخانه برای وی، اعلام نمود که با توجه به شرایط خاص تنیس و اینکه می خواهم کار نیمه تمام خود را به خاتمه برسانم ضمن عذرخواهی از وزیر محترم اقتصاد امکان خدمت در این بخش را ندارم..

اما این پرسش های جدی همچنان باقی است که انتصاب فردی با لیسانس پرستاری برای معاونت حقوقی وزارتخانه مهمی همچون وزارت اقتصاد چه منطقی دارد؟ آیا پیش از انتصاب افراد با آنان صحبت و هماهنگی نمی گردد تا منصوبان، بعد از صدور حکم انتصاب از پست خود، مطلع نشوند و دست رد به سینه وزیر نزنند؟

مدیری ناآشنا برای مدیر عاملی شرکت عمران شهر های نو

مهمتر اینکه در حالیکه این روز ها شرایط کنونی بسیاری از شهر های نو مهم کشور از جمله پردیس، پرند، هشتگرد، صدرا و گلبهار با مسائل عدیده ای روبرو شده اند و حتی بعضی شهر ها مثل پردیس بدون مدیر عامل اداره می گردد خبر ها حاکی از ایناست که بعضی افراد ناآشنا و تنها به واسطه فامیل بودن برای مدیر عاملی شهر های نو مطرح شده اند.

اگر چه مدیریت شهر های نو یک جایگاه تخصصی و احتیاجمند فردی آشنا با این حوزه است، اما ظاهرا فامیل بازی مدیران شهرداری این بار در حیاط مشترک دولت و مجلس قصد ندارد حاشیه های انتصابات سفارشی در وزارت راه و شهرسازی را خاتمه دهد.

در ماه های گذشته نقدها از عملکرد وزارت راه و شهرسازی به علت انفعال بیش از حد در اقدام عملی در وعده های مسکنی و انتصابات غیر تخصصی و پرحاشیه که البته همراه با تعلل در انتصاب معاونین و مدیران کارآمد، متعهد، جهادی و انقلابی به نقطه اوج رسیده، شنیده ها حاکی از این است که به سفارش یکی از نمایندگان پرنفوذ مجلس، یکی از شهرداران سابق منطقه ها و دوستان و یارانش به عنوان مدیرعامل شهر های نو کشور به رستم قاسمی معرفی شده است!

واقعیت این است که بخش عمده ای از قول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در مورد طرح جهش فراوری مسکن باید در شهر های نو کشور صورت گیرد بنابراین مدیریت این شهر های نو یک جایگاه تخصصی است و قطعا به فردی آشنا با این حوزه احتیاج دارد. حال سوال این است که آیا در بدنه تخصصی وزارت راه و شهرسازی با وجود این همه نیروی تخصصی پرتوان و متعهد، قحط الرجال شده است که نیرو های نا آشنا به حوزه مسکن باید به صورت سفارشی در جایگاه های کلیدی منصوب شوند؟

منبع: فرارو
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2387

به "انتصابات فوق عجیب دولت رئیسی همچنان روی ریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتصابات فوق عجیب دولت رئیسی همچنان روی ریل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید