بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درخصوص تمدید موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس

به گزارش تنها پیامک، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی حفظ داده های دوربین های نظارتی به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه 1400 ادامه می یابد.

بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درخصوص تمدید موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس

به گزارش خبرنگاران در بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در خصوص سرانجام موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس در خصوص توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آمده است:

امروز سوم خردادماه 1400 فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده های دوربینهای نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته ایران به سرانجام می رسد.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در خصوص نحوه ادامه کار پس از انقضاء زمان توافق قبلی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان می باشد، حفظ داده های دوربین های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه 1400 ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم گردد.

به گزارش خبرنگاران، پیشتر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفته بود: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یک ماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.

غریب آبادی اضافه کرد: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی گردد. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده نمایند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز امروز اعلام نمود که توافق با ایران تا 24 ژوئن تمدید شده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری اعلام نمود که توافق ایران و آژانس درخصوص بازرسی ها که روز 21 مه (31 اردیبهشت ماه) منقضی شده بود تا اواخر ماه ژوئن تمدید شده است.

وی در ادامه توضیح داد که تفاهمات ایران و آژانس تا 24 ژوئن ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1672

به "بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درخصوص تمدید موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه توضیحی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درخصوص تمدید موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید