بیماری مگس پران چشم و روش های درمان آن

به گزارش تنها پیامک، عوامل محیطی و بالا رفتن سن باعث به وجود آمدن مسائل چشمی از جمله آب مروارید، مگس پران، آب سیاه و... خواهد شد. مگس پران نوعی از مسائل چشمی است که بیمار در هنگام ابتلا به آن نقاطی تیره و یا خطوط ریشه مانند را مشاهده می نماید. در این مقاله توضیحاتی درباره این بیماری و راه های درمان آن بیان شده است.

بیماری مگس پران چشم و روش های درمان آن

عارضه مگس پران چیست؟

قسمتی از چشم که زجاجیه نامیده می گردد، از ماده ژله مانندی تشکیل شده است. این ماده ژله ای در حالت طبیعی تصاویر را به صورت شفاف بر روی شبکیه می اندازد، اما زمانی که دچار مشکل گردد سایه هایی در آن به وجود می آید که باعث کدر شدن و تماشا لکه های مزاحم در چشم می گردد. این عارضه با بالا رفتن سن شیوع بیشتری دارد.

روش های خانگی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به مگس پران چشمبرای درمان این بیماری راهکار قطعی وجود ندارد، اما با انجام روش های زیر تا حدود بسیار زیادی می توان از شدت این بیماری کاست:

1. نوشیدن آب فراوانیکی از دلایل عمده به وجود آمدن این بیماری تجمع سموم در بدن است. برای دفع این سموم نوشیدن آب فراوان راهکار موثری به شمار می آید؛ بنابراین با نوشیدن آب کافی در طول روز شانس ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهید.

2. استفاده منظم از عینک آفتابیاشعه های مضر نور خورشید نیز یکی از عوامل مهم به وجود آمدن مسائل چشمی از جمله مگس پران است. استفاده منظم از عینک آفتابی استاندارد باعث محافظت از چشم ها از این اشعه ها و در نتیجه پیشگیری از ابتلاء به این بیماری می گردد.

3. استفاده از حرکات تمرینی چشمبعضی از حرکات تمرینی مربوط به چشم ها مانند خیره شدن به یک شیء و چرخاندن چشم در جهت عقربه های ساعت باعث کم شدن فشار از روی چشم ها و تسکین بیماری مگس پران خواهد شد.

4. برخوردار بودن از خواب کافییکی از روش های ساده و موثر برای پیشگیری و تسکین بیماری مگس پران، داشتن خواب کافی است، چرا که بعضی از فعالیت های روزانه مانند استفاده از کامپیوتر و موبایل باعث ایجاد فشار و خشکی در چشم خواهد شد. با داشتن الگوی خواب منظم به چشم های خود به قدر کافی استراحت دهید.

5. ماساژ چشم هااستفاده از روش های ماساژ درمانی چشم تاثیر فراوانی در کاهش این بیماری دارد. برای این منظور، پارچه ای آغشته به آب گرم بر روی چشمانتان قرار دهید و از ماساژ گیجگاه بهره ببرید.

6. استفاده کمتر از انواع مانیتورنور و اشعه مضر که از مانیتور گوشی موبایل، تلویزیون و کامپیوتر می تابد، شانس ابتلا به این بیماری و یا احتمال تشدید آن را افزایش خواهد داد؛ بنابراین با کم کردن استفاده از این وسایل می توانید در پیشگیری و درمان این بیماری به خود یاری کنید.

7. استفاده از مواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدانمواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدان فراوانی در طبیعت وجود دارد که برای از بین بردن علائم این بیماری موثر هستند. از جمله این موارد می توان به مرکبات، توت فرنگی، سبزیجات و زغال اخته اشاره نمود.

8. مصرف مواد غذایی حاوی امگا 3امگا 3 از جمله ویتامین های موثر در درمان بیماری مگس پران است که در مواد خوراکی مانند ماهی، گردو و انواع جوانه ها یافت می گردد.

9. عدم استفاده از سیگار و الکلبر خورداری از یک سبک زندگی سالم و عاری از دود و مواد الکلی از روش های موثر برای پیشگیری و درمان مگس پران به شمار می آید.

10. مصرف مواد غذایی حاوی تائورینتائورین نوعی ماده طبیعی است که باعث تقویت چشم و قوه بینایی می گردد. استفاده از مواد حاوی تائورین مانند میگو یکی از روش های خانگی برای درمان بیماری مگس پران است.

درمان پزشکی بیماری مگس پراناگرچه از نظر علم پزشکی مگس پران چشم درمان خاصی ندارد، با گذشت زمان این بیماری در فرد مبتلا کمتر شده و از بین می رود. با این حال در صورتی که مگس پران با مشاهده جرقه های نور همراه باشد، به طور معمول به یاری اشعه های لیزر به ترمیم شبکیه چشم می پردازند.

سخن آخرتوجه داشته باشید که بیماری مگس پران دارای زمینه ارثی نبوده و کاملاً اکتسابی است. عوامل بسیار زیادی مانند افزایش سن، ضربه خوردن به چشم، پرش شدید در آب، فشار خون، خونریزی های درون چشم و دیابت ممکن است باعث به وجود آمدن تغییر و غلظت در زجاجیه و در نتیجه ابتلا به مگس پران شوند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1872

به "بیماری مگس پران چشم و روش های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری مگس پران چشم و روش های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید