تخت روانچی: اقدام اخیر آمریکا ضربه آخر به قطعنامه 2231 است

به گزارش تنها پیامک، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تصمیم آمریکا برای خاتمه دادن به معافیت های هسته ای را ضربه آخر آمریکا در نقض قطعنامه 2231 و ادعای مشارکت واشنگتن در برجام را غلط دانست.

تخت روانچی: اقدام اخیر آمریکا ضربه آخر به قطعنامه 2231 است

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه سیاسی تنها پیامک، مجید تخت روانچی روز پنج شنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: 2 سال پیش، ترامپ به مشارکت آمریکا در برجام خاتمه داد. اکنون، در ادامه نقض برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت، پمپئو با تحمیل جریمه برای اجرای حتی مفاد هسته ای قطعنامه، آخرین ضربه را وارد کرد.

وی اضافه نمود: این ادعا که آمریکا هنوز در برجام شرکت دارد نه تنها مضحک، بلکه غلط است.

پمپئو بامداد پنجشنبه در پیغامی توئیتری نوشت: امروز به معافیت های تحریمی پروژه های مرتبط با برجام در ایران را خاتمه می دهم که در مدت 60 روز اجرایی خواهد شد. ادامه تشدید فعالیت های هسته ای ایران ایجاب می نماید که این همکاری خاتمه یابد.

وی در یک پیغام دیگر اضافه نمود: دانشمندان ایرانی باید انتخاب کند: یا خارج از حوزه اشاعه به صورت صلح آمیز کار کنند یا با خطر تحریم روبرو می شوند.

آمریکا معافیت همکاری هسته ای با نیروگاه برق هسته ای بوشهر از تحریم را به مدت 90 روز تمدید می نماید اما چند معافیت دیگر در مورد همکاری صلح آمیز هسته ای شرکت های روس، چینی و اروپایی با ایران را تمدید نخواهد کرد.

از این رو، معافیت ها در مورد همکاری ها برای بازطراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، تأمین اروانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده رآکتور تحقیقاتی به خارج از ایران تمدید نمی گردد.

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در 20 ژوئیه 2015 قطعنامه ای را صرفا درباره برنامه هسته ای ایران به دنبال توافق ایران و گروه 5+1 با اجماع تصویب کرد.

در این قطعنامه تصریح شده است:

با تاکید بر اینکه دولت های عضو بر اساس ماده 25 منشور ملل متحد مکلف هستند تصمیمات شورای امنیت را پذیرفته و اجرا کنند،

1 - برجام را تایید نموده، و با ابرام خواهان اجرای کامل آن بر اساس برنامه زمانی مندرج در برجام است؛

2 - از همه دولت های عضو، سازمان های منطقه ای و بین المللی می خواهد آن دسته اقداماتی که برای حمایت از اجرای برجام مناسب باشد را اتخاذ کنند، از جمله با انجام اقداماتی که همسو با برنامه اجرایی برجام و این قطعنامه هستند، و نیز به وسیله خودداری از اقداماتی که اجرای تعهدات وفق برجام را با مشکل روبرو می سازند....

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1044

به "تخت روانچی: اقدام اخیر آمریکا ضربه آخر به قطعنامه 2231 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: اقدام اخیر آمریکا ضربه آخر به قطعنامه 2231 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید