ظریف: منتظر حضور اردوغان در تهران هستیم

به گزارش تنها پیامک، وزیر خارجه ترکیه از نشست سه جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان و نیز نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در آینده نزدیک خبر داد.

ظریف: منتظر حضور اردوغان در تهران هستیم

به گزارش تسنیم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که امروز در استانبول برگزار شد، گفت: ترکیه، ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین ایران، ترکیه و روسیه نشستی در سطح بالا خواهند داشت.

وی افزود: با حمایت اردوغان، علی اف و پوتین مکانیسم همکاری در قفقاز جنوبی را پیش می بریم. آتش بس در این منطقه باید پایدار باشد. ظریف نیز پیش از این به گرجستان، ارمنستان، روسیه و آذربایجان رفت که در آن این پلتفرم 3+3 را دنبال کرده است.

وزیر خارجه ترکیه گفت: صلح و ثبات در منطقه قفقاز به نفع همه بخصوص ارمنستان است و از ارمنستان انتظار داریم که گام های سازنده ای در این خصوص بردارد. توافق هسته ای بین ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا را حمایت می کنیم. اما متاسفانه ترامپ از این قرار داد خارج شد و امیدواریم که بایدن به این توافق بازشود و همکاری بین کشور ها دوباره شکل بگیرد. امروز به برادرم ظریف یکبار دیگر تاکید کردم که آماده هرگونه حمایت از ایران هستیم.

چاووش اوغلو گفت: امروز بعد از نماز جمعه، اردوغان پذیرای ما و برادرم ظریف خواهد بود.

ظریف نیز در این نشست گفت: خوشحالم که طی چند ماه گذشته برای دومین بار با برادرم چاووش اوغلو دیدار می کنم. برای ما روابط با ترکیه بسیار با اهمیت و دارای منافع مشترک برای مردم 2 کشور و منطقه است. ایران و ترکیه در روز های سخت در کنار هم بوده اند و ما قدر این رفاقت در روز های سخت را به خوبی میدانیم. امیدواریم که روز های بهتری در مقابل مردم دو کشور و منطقه باشد با رفتن دولت تروریستی آمریکا.

وی افزود: امروز درباره همکاری های دو جانبه صحبت کردیم. متاسفانه به دلیل ویروس کرونا و تحریم های آمریکا همکاری ها کاهش یافته، اما با توجه به اراده رهبران دو کشور این روابط قطعاً بیشتر خواهد شد. همکاری های ترانزیتی، تجاری و انرژی از جمله مصاحبه های خوب ما بود. حضور شرکت های ترکیه در ایران بسیار مهم است و امیدواریم آن ها بدون مشکل بتوانند در ایران فعالیت داشته باشند. ما منتظر اردوغان در ایران هستیم و بزودی تاریخ را قطعی خواهیم کرد هم برای نشست همکاری های راهبردی و هم نشست سران آستانه.

وزیر خارجه ترکیه گفت: همکاری ما باعث شده که آلام مردم سوریه کاهش یابد. ترکیه، ایران و روسیه تلاش های خود در چارچوب تدوین قانون اساسی سوریه را نیز دنبال می کنند. در آینده نزدیک اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان را خواهیم داشت.

ظریف گفت: پیرو پیشنهاد مقامات روسیه و ترکیه درباره پلتفرم همکاری 6 جانبه، با مشورت دوستانم در ترکیه سفری به 5 کشور را داشتم و امروز خوشحالم که در ترکیه هستیم. در سفرم به دوستان گفتم که گذشته باید به عنوان یک راستا برای آینده مورد استفاده قرار بگیرد و به شکل مثبت مورد توجه باشد و همکاری و روابط تجاری کشور ها فراهم شود. الان فرصت فراهم است که بتوانیم در راستا سازندگی و اتصالات زمینی و ریلی همکاری کنیم و امیدوارم این همکاری ها علیرغم ملاحظاتی که برخی کشور ها دارند شدنی باشد.

وی افزود: اطلاعات کامل را از مصاحبههایم را در اختیار برادرم مولود قرار دادم و اطلاعات این دیدار را نیز به آن ها خواهم داد.

چاووش اوغلو در خصوص کشتی دزدیده شده در نیجریه نیز گفت: دزدان تماس گرفته اند، همه آن هایی که ربوده شده اند، در صحت و سلامت هستند و به زودی اخبار خوبی منتشر خواهد شد. یکی از ملوانان که از جمهوری آذربایجان بود وفات یافته است و دیروز به آذربایجان رسید. این اولین حمله دزدان دریایی نبوده و آخرین آن ها نیز نخواهد بود. هیئتی به گابن خواهد رفت تا در این خصوص و همچنین جلوگیری از حمله مجدد بررسی های لازم را خواهد داشت.

ظریف در این نشست در خصوص روابط دو کشور گفت: ایران و ترکیه در شرایط سخت روابط خوبی داشته و در هر شرایطی این روابط را با جدیت دنبال خواهند کرد. امروز فرصت های ویژه ای داریم برای همکاری دو جانبه در سوریه و قفقاز. همینطور به درخواست دوستان افغانستانی تلاش داریم نشست سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را داشته باشیم.

چاووش اوغلو نیز گفت: ما برای توسعه روابط همواره تلاش می کنیم. در مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران نیز موضع ما مشخص است. برای ایجاد ثبات در سوریه و عراق نیز تلاش می کنیم. امروز در دنیا سختی هایی داریم و به همین دلیل باید روابطمان رو تحکیم بخشیم و برای ایجاد ثبات در منطقه نیز همکاری کنیم. همکاری مشترک سه جانبه ای بین ایران، ترکیه و آذربایجان و نیز ایران، ترکیه و گرجستان داشتیم و امروز نیز ایران، ترکیه و افغانستان را خواهیم داشت. در منطقه قفقاز نیز با فرمت 3+3 تلاش می کنیم پیش برویم.

ظریف در خصوص تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران و ترکیه و نیز برنامه هسته ای ایران گفت: ما با صراحت تحریم های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کرده و برای آن هیچ اهمیتی قائل نیستیم. باعث تاسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم شده و این سیاست به ضرر دنیا و آمریکا خواهد بود.

برجام توافقی بود که دولت آمریکا و ایران و 5 کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی این توافق به تایید شورای امنیت نیز رسید. آنچه در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته که در توافق نباشد و امروز ماده های جدید به آن اضافه نخواهد شد.

این اقدام نمونه شاخص قانون شکنی است. اقدامات ایران بر اساس توافق برای جبران اقدامات آمریکا بود و به معنای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و استراتژیک سلاح هسته ای را دنبال نمی کنیم.

آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهدات را نقض کرده و الان هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازشود و تعهداتش را اجرا کند. به محض اینکه تعهداتش را اجرا کند و ما نفع آن را ببینیم، ما نیز اجرا خواهیم کرد. ادعا های مقامات جدید آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به تعهدات، نه منطقی است و نه هیچگاه اجرا نمی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1477

به "ظریف: منتظر حضور اردوغان در تهران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: منتظر حضور اردوغان در تهران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید