ترکیه تور دارد که لغو شود؟!

به گزارش تنها پیامک، شش روز پس از درخواست وزیر بهداشت برای توقف یک هفته ای رفت و آمد با ترکیه، ستاد ملی کرونا به لغو تورهای ترکیه رأی داد، اما برای پروازهای آن هیچ محدودیتی اعمال نکرد. برخی آژانس داران گردشگری می گویند: آن چنان که تصور می شود تور گردشگری برای ترکیه وجود ندارد که لغو یا ممنوع شود.

ترکیه تور دارد که لغو شود؟!

به گزارش خبرنگاران، سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ در روزهای خاتمهی تعطیلات نوروز ـ در نامه ای به وزیر کشور که فرماندهی قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا را به عهده دارد، با اشاره به شیوع گسترده بیماری کووید -19 در کشور ترکیه با ویروس جهش یافته، بر ضرورت توقف یک هفته ای ایاب و ذهاب از طریق مرزهای هوایی و زمینی با کشور ترکیه و لزوم همکاری استانداران در این زمینه تاکید کرد.

شش روز بعد، معاون هماهنگی وزارت کشور از ابلاغ تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا، مبنی بر لغو فوری تور ترکیه به کلیه شرکت های توریستی خبر داد. هرچند با وجود پیوست فوری به این مصوبه، آژانس های توریستی تا روز سه شنبه 17 فروردین ماه دستور یا بخشنامه ای دریافت نکردند. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت توریستی و هوایی هم گفت چون از نهاد متولی (وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی) ابلاغیه ای نرسیده است، بنابراین آژانس های مسافرتی کماکان مجاز به فروش تور ترکیه هستند.

از طرفی، حسن ذی بخش ـ سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ـ هم تاکید کرد که پروازهای شخصی به کشور ترکیه برقرار بوده و ممنوعیتی شامل آن ها نشده است.

جواد هدایتی ـ مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم یادآوری کرد که هیچ تردد مسافری از مرزهای بیست وپنج گانه کشور از جمله مرز مشترک با ترکیه انجام نمی شود، مگر در شرایط خاص مثل داشتن اقامت یا تابعیت.

در واقع مرزهای زمینی ایران و ترکیه از اسفندماه 98 تا کنون بسته شده است و مسافران ایرانی و حتی سایر ملیت ها امکان تردد ندارند.

پیگیری های خبرنگاران از آژانس های مسافرتی نیز نشان می دهد که با توجه به افزایش قیمت سفرهای خارجی، شمار تورهای ترکیه حتی در تعطیلات نوروز با استقبال قابل ملاحظه ای روبرو نشده است، هرچند با وجود ابراز نگرانی از سوی وزارت بهداشت، تا کنون هیچ آماری از جمعیت مسافر به این کشور ارائه نشده است. اگرچه حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت توریستی و هوایی ـ قبلا به خبرنگاران گفته بود که تعداد پروازهای بین ایران و ترکیه در تعطیلات نوروز از عدد 28 پرواز به 5 پرواز در روز رسید و بسیاری از پروازها نیمه خالی انجام شد.

کاهش استقبال از تورهای توریستی ترکیه را از چوب حراجی که آژانس ها از هفته دوم تعطیلات نوروز بلند کرده اند و تورها را با تخفیف های قابل توجهی برای فروش گذاشته اند نیز می توان متوجه شد.

مهرسا سبزه ها، مدیر فنی یکی از آژانس های توریستی به خبرنگاران می گوید: استقبال از تور ترکیه در تعطیلات نوروز به خوبی گذشته نبود که البته به قیمت این تورها ربط داشت. مثلا تا چند سال پیش تور آنتالیا یا آنالیا در یکی از بهترین هتل های پنج ستاره، شش میلیون تومان قیمت داشت، درحالی که مبلغ همین تور امسال به 25 میلیون تومان رسید. مسلما مسافری که سواحل ترکیه را انتخاب می کند، هتلی خوب با امکانات مناسب را ترجیح می دهد، نه هتل سه و چهارستاره که خدمات کامل و درخور نیاز ندارد و قطعا چنین هتلی با این نرخ موجود ارز، قیمت نجومی دارد.

او با اشاره به کاهش قیمت تور ترکیه و مشخصا استانبول در خاتمه تعطیلات نوروز، همزمان با اعلام شرایط قرمز در بیشتر شهرهای این کشور اظهار کرد: قیمت پرواز تهران ـ استانبول به کمتر از یک میلیون تومان هم رسید، ولی استقبالی که از دوبی شد از ترکیه نشد.

او می گوید: برخلاف تصور حاکم، تقاضا برای سفر به دوبی بیشتر از ترکیه بوده است؛ چرا که دوبی مدت زیادی به روی مسافران بسته بود، قرنطینه طولانی مدت تری داشت و در واکسیناسیون پیشتاز بود و مقصد مطمئن تری برای سفر به شمار می آمد. بنابراین دوبی در مقایسه با ترکیه، برخلاف انتظار آژانس دارها متقاضی بیشتری داشت.

سبزه ها با علم به شیوه سفر مردم به ترکیه، معتقد است تصمیمی که با لغو این تورها گرفته شده است، چندان کارساز نیست و فایده ندارد، چون به آن شکلی که تصور می شود توری به مقصد ترکیه در آژانس ها فروخته نمی شود که حالا با این تصمیم محدود یا جلو آن گرفته شود.

این مدیر تور به نکات قابل ملاحظه دیگری اشاره می کند و می گوید: تورهای ترکیه آن طور که تصور می شود، نیست؛ مثلا 20، 30 یا 50 نفر با یک راهنما راهی این کشور شوند و گشت داشته باشند. بسیاری از مسافران ترکیه فقط بلیت هواپیما و هتل می خرند و بیشتر هم شخصی و بدون خرید پکیج سفر اقدام می کنند. ضمن این که، با توجه به شرایط کرونا در ترکیه، بیشتر رستوران ها و مراکز تفریحی و توریستی تعطیل شده اند و قوانین سختگیرانه ای از طرف دولت اردوغان حاکم است. هرچند این محدودیت ها شامل حال توریستان خارجی نمی شود، اما مراکزی که توریست از آن ها استفاده می کند، اکثرا یا تعطیل شده اند یا ساعت کاری محدودی دارند. بنابراین اجرای تور تفریحی به این کشور معنا ندارد و طبیعتا دستور برای لغو آن هم معنا پیدا نمی کند، مگر این که پروازها تعلیق شود. مخصوصا با نزدیک شدن ماه رمضان که حراج های فوق العاده ای در این کشور برقرار می شود که از حالا هم تبلیغات آن به شکلی گسترده از طرف ترکیه شروع شده و قطعا سفر به این کشور برای بسیاری جذاب خواهد بود. آن هایی هم که به انگیزه خرید سفر می فرایند، از تور توریستی استفاده نمی کنند. پس اگر نگرانی از بابت سرایت بیشتر ویروس جهش یافته از ترکیه به ایران وجود دارد بهتر است پروازها مدیریت شود، نه تورها.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1590

به "ترکیه تور دارد که لغو شود؟!" امتیاز دهید

2 کاربر به "ترکیه تور دارد که لغو شود؟!" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه تور دارد که لغو شود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید