تنها 5 درصد مردم توان خرید برنج ایرانی را دارند

به گزارش تنها پیامک، رئیس اتحادیه خواربار اصفهان با اشاره به افزایش قیمت برنج ایرانی به 100 هزار تومان، گفت: امروز تنها 5 درصد ایرانی ها و یا اصفهانی ها توان خرید برنج ایرانی را دارند.

تنها 5 درصد مردم توان خرید برنج ایرانی را دارند

به گزارش ایسنا، مصطفی بحق درباره افزایش دوباره قیمت برنج ایرانی، اظهار کرد: متأسفانه سال گذشته محصول برنج شمال بین 25 تا 30 درصد کم بود، همچنین هزینه های برنج کاران دو تا سه برابر افزایش یافت.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر چند شرکت برنج در شمال کشور با خرید برنج های داخلی، به نوعی قیمت این محصول را در بازار بالا بردند و به نوعی خرده پا ها قیمت برنج را گران نمی کنند.

رئیس اتحادیه خواربار اصفهان تأکید کرد: در کنار گرانی برنج داخلی، قیمت برنج خارجی در بازار تغییر نکرده و به فراوانی این محصول در بازار موجود است.

وی با اشاره به اینکه همواره ذائقه بسیاری از ایرانی ها برنج ایرانی است، گفت: متأسفانه قیمت برنج ایرانی ساعتی در حال افزایش است و هیچ نظارتی در بازار نیست.

بحق اظهار کرد: امروز برنج ایرانی دست بنکدار و یا نه دلال نیست و در انحصار یک تعداد کشاورزی است که نیاز به پول ندارند و هر سال برنج خود را نگه می دارند تا در تیرماه کشت سال نو به ثمر برسد، سپس با قیمت گذاری برنج را وارد بازار می کنند.

وی با پیش بینی قیمت برنج در بازار طی سال جاری، گفت: اگر برای سال نو قیمت برنج را پایین نگه دارند، کشاورزان حاضر به کشت نمی شوند و این موجب التهاب در بازار می شود.

وی با بیان اینکه امید داریم برنج به قیمت اولیه خود طی سال گذشته و به محدوده 30 تا 40 هزار تومان کاهش یابد، اضافه نمود: نمی توان بازار برنج را پیش بینی کرد و اکنون برنج داخلی در بازار محدود است و در انحصار یک تعداد کشاورز است.

رئیس اتحادیه خواربار اصفهان گفت: اگرچه کمبود برنج ایرانی در بازار نداریم، اما تنها قیمت آن سیر صعودی دارد و به دلیل نظارت و سخت گیری در بازار اغلب فروشندگان برنج دیگر درخواست خرید نکرده اند و حتی بار خود را به شمال مرجوع کرده اند، البته این شرایط موجب ارزانی برنج ایرانی نشده است.

وی با اشاره به قیمت برنج در بازار اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت برنج ایرانی کشت اول 90 هزار تومان و برنج کشت دوم 100 هزار تومان است، همچنین هر کیلو برنج تایلندی 12 هزار و 500 تومان، هندی 18 هزار و 500 تومان و پاکستانی 20 هزار و 500 تومان است.

بحق با تأکید بر اینکه برنج ایرانی از سفره های مردم در حال حذف شدن است، گفت: امروز تنها 5 درصد ایرانی ها و یا اصفهانی ها توان خرید برنج ایرانی را دارند و بقیه برنج خارجی خرید می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3021

به "تنها 5 درصد مردم توان خرید برنج ایرانی را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها 5 درصد مردم توان خرید برنج ایرانی را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید