توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا، ایرباس A380

به گزارش تنها پیامک، توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس

بر اساس اعلام خبرگزاری های رسمی در دنیا، شرکت هواپیما سازی ایرباس به تازگی اعلام رسمی کرده است که از سال 2021 به بعد دیگر هواپیمای A380 ساخته نخواهد شد! شرکت هواپیما سازی ایرباس در شرح این تصمیم خود، دلایلی را اعلام کرده است که از جمله مهم ترین و تاثیرگذارترین آن ها می توان به فروش کمتر از حد انتظار این شرکت از این هواپیما اشاره کرد. در ادامه با ما در خبرنگاران و در مشروح خبر توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس همراه باشید.

توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا، ایرباس A380

در سر تیتر خبرهای این روزهای اخبار دنیا یکی از مهم ترین اخباری که وجود دارد این است که هواپیمایی که در سراسر دنیا در هنگام ساخت و رونمایی جنجال به پا کرده است، توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس توسط این کمپانی معروف و معتبر اروپایی است. بر اساس این خبر، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که میخواهد ساخت هواپیمای پهن پیکر A380 ایرباس، بزرگ ترین هواپیمای دنیا را بعد از حدود 14 سال متوقف نماید. شرکت هواپیما سازی ایرباس در بیانیه ای که در این زمینه منتشر کرده، تایید کرده است که آخرین سری از هواپیمای A380 ایرباس را در سال 2021 میلادی به مشتری خود تحویل خواهد داد و بعد از آن دیگر هیچ هواپیمایی با این مدل را به هیچ عنوانی نخواهد ساخت. به گفته کارشناسان حوزه هواپیمایی و اعلام صریح و روشن این شرکت، فروش کمتر از انتظار این هواپیمای غول پیکر و صد البته پیشرفته باعث شده است که شرکت ایرباس این تصمیم را در نهایت اتخاذ نماید.

نکته جالبی که دراین رابطه وجود دارد این است که این تصمیم در حالی گرفته شده که از جمله اهداف این شرکت هواپیما سازی در زمان آغاز ساخت این هواپیما این بوده است که این هواپیما را به یکی از پر فروش ترین هواپیماهای مسافربری در قرن 21 میلادی تبدیل کند اما امروزه فروش کم و استقبال معمولی و پایین تر از حد انتظار از این هواپیما که مغایر با انتظارها و برنامه ریزی های این شرکت بوده است، نتیجه ای چون توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس را برای این شرکت به ارمغان آورده است.

خبر توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس در حالی رسانه ای شده است که بزرگ ترین هواپیمای دنیا با دارا بودن دو طبقه و ظرفیت حمل 544 نفر در حالت چینش استاندارد، در واقع برای رقابت با هواپیمای بوئینگ 747 ساخته یکی دیگر از شرکت های معروف و مشهور ساخت هواپیما و یکی از غول های این صنعت، به میدان آمد. اما این هواپیما به هر حال نتوانست تا موفقیت چندانی کسب کند و انتظارات را در نهیات مدیریت نماید زیرا، شرایط به گونه ای تا به حال پیش رفته است که سیاست شرکت های هواپیمایی این باشد که برای اکثر خطوط هوایی خود، سفارش های اصلی خود را بر روی هواپیماهای کوچک تر متمرکز کرده اند و این کاملا عاملی فلج کننده برای این شرکت در خط فراوری هواپیمای A380 ایرباس محسوب گردد.

شرکت هواپیما سازی ایرباس گفته است که در هفته های آینده با اتحادیه های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از 3 هزار موقعیت شغلی که به دلیل تصمیم به توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس به خطر خواهند افتاد، فکرکنند و تصمیم گیری کنند. با این حال شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که بر طبق قراردادهای جاری، تعهد دارد که تا زمان توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس 17 فروند هواپیمای A380 دیگر نیز در نهایت فراوری خواهد نمود که از این تعداد 14 هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات متعلق خواهند بود.

شرکت هواپیمایی امارات که قبل ترها برای نجات این خطر فراوری ایرباس، تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است تا سفارش تازه ای شامل 40 فروند هواپیمای A 380 و 30 فروند هواپیمای A380 را جایگزین قبلی نماید. از جمله سیاست های شرکت خطوط هوایی امارات در زمینه ناوگان های هوایی خود و گسترش آن ها در سطح دنیای، با استفاده از هواپیمای A380 و بوئینگ 777 شکل داده است و حدود 100 فروند از بزرگ ترین هواپیمای پهن پیکر دنیا را فقط این شرکت هواپیمایی در اختیار دارد.

جالب است بدانید که بعد از اعلام تصمیم شرکت هواپیما سازی ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم که ریاست خطوط هوایی امارات را بر عهده دارد در این رابطه گفته است که این شرکت از همان ابتدای فراوری هواپیمای A 380 از هواداران پروپاقرص و وفادار این مدل از هواپیماهای ساخت شرکت هواپیما سازی ایرباس بوده است. او در واکنش به خبر تصمیم توقف ساخت هواپیمای A380 ایرباس عمیقا ابراز نا امیدی و تاسف کرد اما در خاتمه گفت که شرکت هواپیمایی امارات، واقعیت موجود را می پذیرد. بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هواپیمای A 380 ایرباسی که این شرکت هواپیمایی در اختیار دارد، تا دهه 2030 میلادی همچنان به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

منبع: الی گشت
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 122

به "توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا، ایرباس A380" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف ساخت بزرگ ترین هواپیمای دنیا، ایرباس A380"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید