زوج درمانی و استفاده از روانشناس و مشاور جهت بهبود روابط

به گزارش تنها پیامک، روابط سخت هستند جمله آشنایی که حالا دیگر کلیشه محسوب می گردد؛ اما درست هم هست.

زوج درمانی و استفاده از روانشناس و مشاور جهت بهبود روابط

به گزارش تنها پیامک، بنا بر اعلام سایت پزشک خوب، وقتی رابطه افراد خیلی خوب پیش می رود، استرس و زندگی روزمره می تواند موجب مشاجراتی گردد که حل کردن آن ها سخت و حتی غیرممکن به نظر برسد. در این زمینه زوج درمانگر می تواند در چنین موقعیت های دشواری به افراد یاری کند تا مسائل شان را حل نموده؛ از آن ها عبور نمایند و در مجموع شریک عاطفی بهتری برای هم باشند.

این مقاله، اصول و مبانی زوج درمانی را پوشش می دهد: علائمی که نشان می دهند احتیاج به یاری دارید، چگونه بر حسب احتیاجهای خود بهترین مشاور را پیدا کنید، انتظارات واقع بینانه و کارهایی که می توانید انجام دهید تا وقت و پول تان هدر ندرود.

چه زمانی باید به زوج درمانگر مراجعه کنم؟

بسیاری از افراد باور دارند که تنها باید به هنگام زمزمه های جدایی به زوج درمانگر مراجعه کرد. اما این حالت خیلی کم رخ داده و برای مراجعه، خیلی دیر است. زوج درمانی باید به محض بروز مسائل در زندگی روزمره، آغاز گردد. در اینجا به بعضی علائم اشاره می کنیم که زوج درمانی می تواند در این شرایط سودمند باشد:

  • در بیان احساسات خود به افراد دیگر مشکل دارید.
  • یک یا چند اختلاف غیر حل شدنی دارید.
  • در تعاملات تان عقب نشینی، عیب جویی و تحقیر جریان دارد.
  • واقعه ای استرس زا زندگی روزمره تان را به هم ریخته است.
  • در تصمیم گیری مشترک مشکل دارید.
  • خیانت یا اعتیاد را تجربه نموده یا به صورت بالقوه در معرض سوءاستفاده هستید.
  • رابطه ای محکم تر و عمیق تر می خواهید.

به یاد داشته باشید، هیچ دلیل اشتباهی برای مراجعه به زوج درمانگر وجود ندارد. بعضی زوج ها به محض ازدواج، حتی بدون مشکل مشخصی درمان را آغاز می نمایند. هدف آن ها پیشگیری از بروز مسائل جدی است. مشاوران می توانند به شما یاری نمایند تا خوب ارتباط برقرار کنید. مهارت های رابطه را در خود تقویت و تمرین کنید؛ و میزان شادی و خوشحالی خانواده خود را بهبود ببخشید.

به ذهن بسپارید که زوج ها به طور متوسط 6 سال صبر نموده و سپس به دنبال درمان هستند. این زمان زیادی است که اجازه می دهد، مسائل ریشه دار شوند. نجات دادن روابط آشفته در این برهه زمانی، کار سختی است. به همین دلیل مهم است زودتر متوجه مسائل شده و در اسرع وقت به دنبال درمان باشید.

چگونه می توانم یک زوج درمانگر پیدا کنم؟

زوج درمانگرها دو نوع کلی دارند: روان شناس های بالینی که متخصص زوج ها و روابط هستند و درمانگرهای خانواده و ازدواج های ثبت شده. ا گرچه نام ازدواج در عنوان آن ها مطرح می گردد، احتیاجی به متاهل بودن برای بهره مندی از مشاوره نیست.

اگرچه اولین اقدام بیشتر افراد به هنگام جستجوی روانشناس، جستجو در اینترنت است؛ پرسش از افرادی که می شناسید، راه چاره مؤثرتری برای آغاز است. اگر در منطقه شهری زندگی می کنید، احتمالاً صدها روانشناس و متخصص در محل زندگی تان وجود دارد. تصمیم گیری و انتخاب در این شرایط سخت است.

اگر از نزدیکان تان فردی وجود دارد که تجربه موفقی از درمان توسط یک روانشناس یا مشاور دارد شانس مؤثر واقع شدن درمان توسط او برای شما نیز هست. اگر پرسش از افرادی که می شناسید مؤثر واقع نشد، راه های دیگر زیادی برای پیدا کردن روانشناس متخصص وجود دارد. به عنوان مثال: کتابچه راهنمای حرفه ای. حتی در صورت تمایل و راحتی خود و شریک عاطفی تان می توانید از مشاوره رابطه آنلاین یاری بگیرید.

در صورتی که احتیاجمند مراجعه به روانشناس خوب در تهران در زمینه های مختلف از جمله زوج درمانی هستید، می توانید از سایت پزشک خوب اقدام به رزرو اینترنتی یا تلفنی کنید.

چه انتظاراتی می توانم از زوج درمانگر داشته باشم؟

در چندین جلسه اول تمرکز روی سابقه شما و مسائلی خواهد بود که برای حل آن ها به زوج درمانگر مراجعه نموده اید. برای پاسخ به سؤالاتی در خصوص رابطه فعلی، والدین تان، دوران کودکی خود و تجربیات خود از روابط قبل از رابطه فعلی، آماده شوید. مشاور شما احتمالاً درخواست تبادل نظر به صورت همزمان با هر دوی شما و همچنین به صورت جداگانه از شما خواهد نمود.

چگونه می توانم به مؤثرتر واقع شدن زوج درمانی یاری کنم؟

درمان مؤثر تنها به مهارت ها و تجربه مشاور بستگی ندارد؛ بلکه تمایل مراجعه نماینده نیز حائز اهمیت است. کارهای زیادی وجود دارد که برای مؤثرتر واقع شدن مشاوره رابطه می توانید انجام دهید.

صداقت داشته باشید

به روانشناس و مشاور خود دروغ نگویید. گاهی ما دروغ می گوییم چون نمی خواهیم مورد قضاوت قرار بگیریم. با این حال، وظیفه درمانگر شما یاری کردن و قضاوت نکردن است. صادق بمانید، حتی اگر سخت است.

برای ناراحت شدن آماده باشید

درمان اغلب می تواند موجب ناراحتی گردد؛ چرا که حقایق جدیدی در خصوص خودتان کشف می کنید. این حقایق همگی خوب نبوده و بعضی برای شما ناخوشایند هستند. کار کردن روی خود مستلزم کنار آمدن با ناراحتی و درک این نکته است که شما احتیاج به رشد و بهبودی دارید. مشاور شما حضور دارد؛ اما کار اصلی بر دوش خود شماست.

به صحبت های شریک عاطفی خود گوش کنید

چه رابطه درمانی شما در ارتباط با یک نفر و چه درارتباط با یک گروه بزرگ خانوادگی، گوش دادن به صحبت های دیگران حائز اهمیت است. حفظ حالت دفاعی و جواب دادن به تمامی انتقاداتی که از رفتار شما می گردد، تنها شرایط را برای همه بدتر می نماید.

در سرانجام، این کاری است که برای ایجاد تغییر در نتایج، همه اعضای رابطه باید کوشش نمایند. از مشاور و روانشناس خود انتظار نداشته باشید مانند جادوگر تمامی مسائل تان را ناپدید کند. زودهنگام مشاوره بگیرید، با صداقت در روند درمان مشارکت کنید و مسائل را حل کنید!

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 451

به "زوج درمانی و استفاده از روانشناس و مشاور جهت بهبود روابط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زوج درمانی و استفاده از روانشناس و مشاور جهت بهبود روابط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید