زیباترین آبشارهای دنیا

به گزارش تنها پیامک، هیچ عارضه ای در طبیعت به اندازه آبشارها، محصور کننده و دلفریب نیست. خروشی طوفان گونه از برخورد جریان های تند آبی که از ارتفاعی بلند به پایین سقوط نموده و در راستا خود، دیوارهای پرتگاه های وحشت آوری را می پوشانند.آنچه که در ادامه می خوانیم برگیزده ای از چند آبشار دیدنی و مشهور دنیا است که به علت برخورداری از ظاهر و نمایی زیبا، همه ساله میزبان جمع کثیری از گردشگران هستند.

زیباترین آبشارهای دنیا

زیباترین آبشارهای دنیا

هیچ عارضه ای در طبیعت به مقدار آبشارها، محصور نماینده و دلفریب نیست. خروشی طوفان گونه از برخورد جریان های تند آبی که از ارتفاعی بلند به پایین سقوط نموده و در راستا خود، دیوارهای پرتگاه های وحشت آوری را می پوشانند.آنچه که در ادامه می خوانیم برگیزده ای از چند آبشار تماشای و مشهور دنیا است که به علت برخورداری از ظاهر و نمایی زیبا، همه ساله میزبان جمع کثیری از گردشگران هستند.

دریاچه پلیتویس، کرواسی

می گویند اگر دره زیبای گرند کانیون نیز از خزه های سبز و رنگارنگ پوشیده می شد و گستره بستر آن را 16 دریاچه در برمی گرفت و سرتاسر دیوارهایش را هزاران آبشار کوتاه و بلند می پوشاند، می توانست تا مقدار ای بسیار ناچیز شبیه به پارک ملی دریاچه پلیتویس در جنوب غربی کرواسی گردد. دریاچه ای که رنگ آب آن به لطف تلفیق خارق العاده ای از ارگانیزم ها و مواد معدنی که از کوه های آلپ سرچشمه گرفته اند کاملاً فیروزه ای است.

بخش خدمات تفریحی دریاچه پلیتویس، همه روزه تورهای تفریحی سه ساعته برگزار می نماید که هزینه ابتدایی آن به صورت گروهی از 130 دلار آغاز می گردد اما به گفته آن هایی که تجربه گشت و گذار در این مکان را داشته اند، هیچ یک از این تورها، به جذابیت کشف تمام زوایای آن به صورت انفرادی نیست.

آبشار نیاگارا، نیویورک و کانادا

آبشار نیاگارا که دقیقاً در وسط مرز مشترک کانادا و آمریکا قرار گرفته، قدرتمندترین آبشار قاره آمریکای شمالی محسوب می گردد. این آبشار به سه آبشار کوچک تقسیم می گردد که یکی از آن ها آبشار آمریکایی نام داشته و از ارتفاعی 167 فوتی برخوردار است، دیگری آبشاری به نام بریرال ویل با ارتفاع 181 فوت است که در مرز آمریکا قرار گرفته است و آبشار سوم نیز نعل اسب نام داشته و با ارتفاع 158 فوتی خود به سرزمین کانادا می ریزد.

اگرچه بحث هایی پیرامون برترین نما برای تماشای آبشار وجود داشته و همیشه گردشگران بر سر انتخاب کشور مناسب به منظور لذت بردن از چگونگی سقوط آب ها با مشکل روبرو هستند، اما بر خلاف تصور، کرانه های ساحلی در هیچ یک از خطوط مرزی دو کشور همانند نمای داخل آب، از جذابیت بالایی برخوردار نیستند. نیاگارا امتدادی 17 مایلی به سمت شمال داشته و طی کردن آن 25 دقیقه به طول خواهد انجامید.

آبشار ایگوآزو، آرژانتین

شبکه ای از 275 آبشار کوچک و بزرگ که محدوده ای به امتداد دو مایل را در برمی گیرند، ایگوآزو را تبدیل به چنان آبشار متحدالشکل وسیعی نموده اند که بازدید نمایندگان در نگاه نخست، آبشار نیاگارا را در برابر آن بسیار ناچیز می شمارند. جریانات آبی که از ارتفاع به سطح دریاچه آبشار برخورد می نمایند چنان پراکنده می شوند که گویی تمام آب بستر دریاچه به نقاط اطراف پاشیده شده است.

یکی از خوش چشم انداز ترین بخش های ایگوآزو، آبشاری به نام گلوی شیطاناست که شکلی نعل اسبی داشته و دارای 269 فوت عرض و دو هزار و 300 فوت طول می باشد.

از جمله جاذبه های تفریحی که در کنار آبشار قرار گرفته است، قطار جنگلی و پل های پیاده رویی است که در اطراف آبشار قرار داشته و بازدید نمایندگان با استفاده از آن ها می توانند تمام منطقه ها مشرف بر ایگوآزو را مشاهده نمایند.

آبشار هاناکاپی آی، هاوایی

نام آبشار هاناکاپی آی، همیشه در فکر مخاطب زیبایی های بکر چشم انداز ها پارک ژوراسیک را متبادر می نماید. رگه های نازک از جریان آب که حاصل بارش های جنگل های باران زا بوده و صخره های آتشفشانی به ارتفاع 300 فوت را می پیماید زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

از جمله فعالیت ها و تفریح هایی که گردشگران می توانند در این منطقه انجام دهند، کوهپیمایی است. فعالیتی که در عین سرگرم نماینده بودن اگر با خنک کردن مداوم همراه نباشد می تواند افراد را در زیر آفتاب سخت منطقه زمین گیر کند. در ادامه راستا بازدید نمایندگان می توانند از جنگل درخت بامبو تماشا نموده و از بخار آب تازه لذت ببرند.

برترین ماه برای بازدید از آبشار هاناکاپی آی از اواسط سپتامبر تا دسامبر و ژانویه تا مه است.

آبشار یوسمیت، کالیفرنیا

ارتفاع این آبشار سه دهنه از قله تا سرانجام، دو هزار و 425 فوت است. این آبشار به خودی خود دلفریب و اغوانماینده است. اما این صخره های گرانیتی و درخت های بزرگ الجثه سکویا هستند که اطراف آن را محاصره نموده و آبشار را به یکی از برجسته ترین چشم انداز ها طبیعی آمریکا تبدیل نموده اند. دره یوسمیت که این آبشار در آن جاری است. از هر سو دارای نمای مناسب برای تماشای کامل آبشار است. علاوه بر آن تجهیزات خدماتی رایگانی همانند اتوبوس های تندرو در محل مستقر شده اند که در عرض 20 دقیقه تمامی منطقه ها دره یوسمیت و آبشار آن را به بازدید نمایندگان نشان می دهند.

آبشار ویکتوریا، زیمباوه و زامبیا

آبشار ویکتوریا با ارتفاعی نزدیک به یک مایل که تقریباً دو برابر آبشار نیاگارا می باشد از توده بزرگ جریان آبی برخوردار است که در هنگام برخورد به دریاچه یا استخر زیرین آبشار آنچنان پراکنده می شوند که در روزهای معمولی حتی تا فاصله 30 مایلی نیز قابل رویت هستند.

از دیگر تماشای های نهفته در اطراف آبشار جمعیت حیات وحش آن بوده و در اغلب مواقع می توان حیواناتی همانند بابون، فیل و اسب های آبی را در اطراف آن مشاهده کرد.

دو روش برای بازدید از این آبشار وجود دارد که اولین آن سفری آبی از رودخانه زامبزی بوده که به ویکتوریا منتهی می گردد و راه دوم نیز چرخ زدن در آسمان آبشار با هلیکوپتر و مشاهده کرگدن هایی است که برای آب تنی خود را به بستر دریاچه ویکتوریا می رسانند.

آبشار ساترلند، نیوزلند

پارک ملی فیوردلند در جنوبی ترین نقطه از جزیره جنوبی، مکانی ویژه آبشارهای متعددی است که حاصل بارندگی های 300 روز از سال بوده و از ارتفاعات این منطقه جاری می شوند. از جمله این آبشارها که تعداد آن ها به صدها عدد می رسد، آبشار ساترلند با ارتفاع هزار و 904 فوت که از زیباترین آن ها محسوب شده و جریان آن همیشه از راست به چپ در حال تغییر و از اینرو به سه دسته بخش مختلف تقسیم می گردد، قرار گرفته است.

برترین راستا برای تماشا آبشار، شکاف میلفورد نام دارد که پس از یک کوهپیمایی سه مایلی قابل دسترسی است. لازم به ذکر است از این منطقه تا پایین ترین سطح آبشار که همان بستر دریاچه آن است، 45 دقیقه فاصله زمانی وجود دارد.

آبشار آنجل، ونزوئلا

آبشار آنجل، مرتفع ترین آبشار دنیا به شمار می رود، که طول پرتاب جریان آب در آن از محل سقوط تا بستر دریاچه سه هزار و 211 فوت است. این ارتفاع به قدری زیاد است که بخشی از آب پیش از برخورد با سطح زیرین در میانه های راه تبخیر می شوند. از سویی دیگر این فاصله به مقدار ای است که در هنگام مشاهده آبشار از پایین به بالا نمی توان منطقه سقوط آب را شناسایی کرد. بر خلاف بیشتر آبشارها، آنجل از ذوب شدن برف ها، آب دریاچه یا رودخانه تغذیه نمی گردد، بلکه سرچشمه و منبع اصلی آن باران هایی است که از ابرهای گرراستای می بارند.

کوه نوردی، قایق سواری، و غواصی در اعماق دریاچه آنجل، از جمله تفریحاتی است، که گردشگران هنگام بازدید از آبشار می توانند از انجام آن ها لذت ببرند.

منبع:میراث آریا

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : shemshi1

منبع: راسخون
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1921

به "زیباترین آبشارهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین آبشارهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید