سفر به دهکده چوبی فقط با 320 هزار تومان

به گزارش تنها پیامک، دهکده چوبی نیشابور ضد زلزله و فرسایش ساخته شده و دوستدار محیط زیست است.

سفر به دهکده چوبی فقط با 320 هزار تومان

دهکده چوبی نیشابور یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی ایران است! دهکده ای چوبی به سبک دهکده های آمریکای مرکزی. زیبا و باشکوه. باوقار و تاثیرگذار و از همه مهم تر ضد زلزله! با صفحه گردشگری مجله خبرنگاران همراه باشید تا با هم به دهکده آمریکایی ایران سفر کنیم و از زیبایی های آن لذت ببریم.

دهکده چوبی کجااست؟

دهکده چوبی یکی از دیدنی های نیشابور از شهرهای خراسان رضوی است. همه اجزای این دهکده چوبی است. مسجد این مجموعه یکی از مهمترین بخش های آن به شمار می رود. همه اجزای آن از چوب ساخته شده و اولین مسجد چوبی ضد زلزله درجهان است. این دهکده در روستای ملامحمد آقازاده در اطراف نیشابور واقع شده است.

داستان دهکده چوبی

مهندس حمید مجتهدی کسی است که دهکده چوبی را در روستای پدری خودش ساخته است. او از نوادگان ملا محمد آقازاده به شمار می رود. تا پیش از ساخت دهکده چوبی، روستا را به نام پدربزرگ او می شناختند. آقای مهندس وقتی تحصیلاتش را در خارج از کشور تمام کرد به روستای پدری بازگشت و همان جا را برای زندگی برگزید.

او تصمیم گرفت آلاچیقی چوبی برای بازی فرزندش در حیاط خانه شان بسازد و همین آلاچیق، اولین سازه چوبی دهکده چوبی شد. بعد از ساخت آلاچیق، مهندس تصمیم گرفت روستای چوبی را بسازد. آن هم به روشی که بر اثر عوامل محیطی فرسوده نگردد. و چنین بود که دهکده چوبی متولد و به یکی از دیدنی های جذاب ایرانی تبدیل شد.

چرا دهکده چوبی مهم است؟

دهکده چوبی تنها دهکده چوبی ایران است که به سبک روستاهای آمریکای مرکزی ساخته شده و حال و هوای عجیبی دارد. از آن گذشته تنها مسجد چوبی ضد زلزله ایران در این روستا واقع شده است. سازه های روستا ضد فرسایش هستند. یعنی باد و باران و حشرات موذی مثل موریانه نمی توانند آن را نابود نمایند.

در واقع این موضوع به درایت سازنده بنا برمی گردد. او ماده ای عایق اختراع کرد که باعث شد چوب ها در برابر فرسایش مقاوم شوند. این ویژگی یکی از منحصربه فردترین خاصیت دهکده چوبی است. خانه تمام چوبی مهندس مجتهدی هم یکی از ارزشمندترین بناهای این دهکده به شمار می رود.

مسجد چوبی

مسجد چوبی گل سرسبد دهکده است. مهندس مجتهدی برای ساخت محراب مسجد از چوب درخت توتی استفاده نموده که سال ها پیش پدربزرگ ایشان محمد آقازاده در روستا کاشته بود.

همچنین منبر این مسجد نیز ساخته شده از چوب درخت گیلاس است. سقف مسجد به شکل پولکی از بیرون تزئین شده و جلوه آن را خاص و دیدنی نموده است. درب های مسجد نیز از چشم هنرمندانه معمار کنار نمانده است. هر یک از درها دو لنگه دارد و روی هر کدام 9 عدد گل میخ از جنس برنج به عنوان تزئین به کار رفته است.

از تمام چوب هایی که در ساخت مسجد به کاربرده شده نمونه ای بدون عایق و با پوست، در قسمت شمالی مسجد وجود دارد. این کار به دستور مهندس مجتهدی اجرا شده تا اگر در زمانی که ایشان در قید حیات نیستند مسجد احتیاج به تعمیر داشت، معمار و مرمت کار بداند از کدام چوب ها در ساخت مسجد استفاده کند.

کتابخانه و موزه

مانند مسجد چوبی، ساختمان کتابخانه، دیواره ای دوجداره دارد و نمای خارجی آن (سقف شیروانی و دیواره ها) پوشیده از چوب های پولکی است. ساختمان دو در ورودی و خروجی دارد و دو راه پله، دو طبقه آن را به هم متصل می نماید. طبقه اول، موزه ای پوشیده از چوب آینه کاری شده است و کتابخانه طبقه دوم نیز با کتاب های مختلف مانند کتاب های راهنمای گردشگری در معرض دید بازدید نمایندگان قرار می گیرد.

رستوران دهکده

بعد از مسجد، رستوران دهکده چوبی زیباترین ساختمان در تمام مجموعه است. این سازه دو طبقه، کمی پایین تر از مسجد، با ساختمانی هشت ضلعی و دیوارهایی مشبک خودنمایی می نماید و مانند مسجد و موزه اسکلت چوبی دارد و در برابر زلزله نیز مقاوم است. رستوران در فضایی به وسعت دویست متر بنا شده است و همزمان می تواند پذیرای 130 تا 140 نفر باشد. معماری آن به گونه ای است که درخت سر از زمین بر آورده را تداعی می نماید که داخل رستوران میزبان شمااست.

درون رستوران بر خلاف معمول تمام رستوران هایی که تا به حال قدم در آن گذاشته اید، گلدان ها نه در کنار و گوشه رستوران، بلکه در تکه های تنه درختان جای گرفته اند. داخل این تنه های درختان بعد از برش عرضی خالی شده و به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گرفته اند. خوب است بدانید این رستوران در زمستان ها نیز باز است و پوششی پلاستیکی از ورود برف و باران به داخل جلوگیری می نماید.

آلاچیق ها

در میان باغ های میوه، آلاچیق هایی وجود دارد که گردشگران می توانند از آن استفاده نموده و در آنجا به استراحت بپردازند. باغ میوه در مکانی جدا از مجتمع اصلی ساخته شده است. مانند رستوران، آلاچیق ها نیز با پوششی پلاستیکی بر سقف و کناره های آن در فصل های پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرند.

نانوایی

در کنار تمام این بناهای زیبا، مهندس مجتهدی به فکر کاربری دهکده چوبی نیز بوده و قصد داشت تا روح زندگی در آن جریان داشته باشد؛ بنابراین کوشش کرد تا تمام امکانات را در دهکده چوبی لحاظ کند. یکی از این امکانات نانوایی دهکده است که شکل جالبی دارد. دودکش این نانوایی به مانند پیکره زنی است که سبدی از نان بر سر دارد و جنس آن از کاهگل است. در این نانوایی دو تنور چوب سوز مانند گذشته نان طبخ می نماید.

نکات مهم برای بازدید

این مجموعه برای بازدید افراد با احتیاجمندی های خاص مناسب است. همچنین خانواده های دارای فرزند اوتیسم می توانند بدون نگرانی خاصی از این مجموعه بازدید نمایند. این سفر ارزان تمام می گردد. هزینه بازدید از دهکده نیز بسیار کم است. در واقع فقط باید برای رفت و آمد به نیشابور هزینه کنید که مبلغ زیادی نمی گردد. بازدید از آرامگاه عطار و خیام و فیروزه فروشی های نیشابور را از دست ندهید. از نیشابور فیروزه بخرید و با خود به یادگار ببرید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 636

به "سفر به دهکده چوبی فقط با 320 هزار تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به دهکده چوبی فقط با 320 هزار تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید