علائم آرتروز زانو

به گزارش تنها پیامک، آرتروز، که یک بیماری خود ایمنی است، تأثیر نا مطلوبی بر سلامت مفاصل می گذارد. اگر چه این بیماری قابل درمان نیست، ولی می توان آن را با داروهای مناسب، رژیم غذایی و ورزش کنترل کرد. در صورت آشنایی با علائم آرتروز زانو،

علائم آرتروز زانو

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

آرتروز، که یک بیماری خود ایمنی است، تأثیر نا مطلوبی بر سلامت مفاصل می گذارد. اگر چه این بیماری قابل درمان نیست، ولی می توان آن را با داروهای مناسب، رژیم غذایی و ورزش کنترل کرد. در صورت آشنایی با علائم آرتروز زانو، می توان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد. بنا بر این شما می توانید از وخیم تر شدن بیماری جلو گیری نموده و تحرک خود را حفظ کنید و از یک زندگی با کیفیت لذت ببرید. مقاله زیر را بخوانید تا بدانید که برای جلو گیری از جراحی مفصل زانو چه اقدامات احتیاطی را باید به کار گیرید.

کلمه آرتروز از یک کلمه یونانی به معنی التهاب مفاصل گرفته شده است. آرتروز اختلال مفاصل بدن است. شایع ترین انواع آرتروز که در افراد مسن دیده می شوند استئو آرتریت، آرتریت پزوریاتیک، آرتریت روماتوئید و آرتریت سپتیک می باشند. ضایع شدن تدریجی غضروف مفصل، استئو آرتریت نامیده می شود. سخت تر شدن بیماری در طی دوره ای از زمان منجر به تغییر شکل می شود. التهاب غشاء سینو ویال که از مفاصل و تاندون ها در بدن محافظت می نماید یکی از علامت های بیماری خود ایمنی آرتریت روماتوئید است. فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی می تواند منجر به آرتروز شود. این بیماری بر انگشتان دست، مچ دست، مچ پا و زانوها تأثیر می گذارد.

علل آرتروز زانو

ساییدگی و پارگی بدن به دلیل کهولت سن، اضافه وزن، آسیب های رایج زانو (منیسک پاره شده، رباط آسیب دیده، شکستگی های استخوان)، ضربه به مفصل زانو، بیماری، عفونت و عوامل ژنتیکی خاص می توانند منجر به آرتروز زانو گردند. اختلالات متا بولیک هم می توانند بر عمل کرد مفصل زانو تأثیر بگذارند. افراد بالای 50 سال به احتمال زیاد بیش از سایرین به این بیماری دژنراتیو مفصل دچار می شوند. به دلیل اختلال در عمل کرد مفصل زانو، فرد ممکن است در انجام فعالیت های روزانه با مشکل رو به رو شود.

علائم

تب، خستگی، تورم زانو، درد پس از فعالیت، بی اشتهایی، از دست دادن انرژی و کاهش وزن بعضی از علائم شایع آرتروز زانو به تعداد می فرایند. این علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند.

درد: فرد ممکن است درد پایداری را در مفصل مبتلا تحمل کند. سهل انگاری و عدم درمان مناسب می تواند باعث بدتر شدن درد مفصل شود.

احساس سوزش: ممکن است فرد در ناحیه اطراف مفصلِ مبتلا سوزشی را احساس کند. استفاده مکرر از مفصل موجب بدتر شدن بیماری می شود. درد ممکن است در روزهای بعد تشدید شود.

احساس خرد شدن: هنگامی که غضروف فرسوده می شود احساسی مانند خرد شدن در مفصل زانو به وجود می آید. این احساس به دلیل ساییده شدن دو سر استخوان به یک دیگراست. می توان صدای تَرَق تروق را هنگام حرکت شنید.

محدود شدن دامنه حرکتی: دژنره شدن مفصل به صورت جدی بر عمل کرد آن تأثیر می گذارد، و منجر به محدود شدن دامنه حرکتی مفصل و ایجاد درد می شود. مشکل خم و راست کردن پا را می توان در این بیماری ملاحظه کرد.

مشکل در استفاده از پله ها: دشواری در بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها یکی از علائم رایج آرتروز زانو به تعداد می رود.

تغییر شکل زانو: سایش غضروفِ محافظت نماینده باعث بیرون آمدن استخوان درون مفصل می شود. لرزش زانوها یا کج شدن پاها اغلب در افراد مسن مشاهده می شود زیرا این بیماری به صورت نا مطلوبی بر ساختار مفاصل تأثیر می گذارد.

خشکی زانو: خشکی مفصل زانو صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب از علائم اولیه آرتروز است. این شرایط در طول روز اندکی بهبود می یابد ولی خشکی مفصل معمولاً منجر به محدود شدن حرکت و درد می شود.

تورم: قرمزی، تورم و حساسیت را می توان در اطراف مفصل مبتلای هر بیمار آرتروزی ملاحظه کرد. زانوی متورم هنگام لمس پف نموده است.

آسیب های شدید: آسیب های شدید در اطراف زانو ظاهر می شوند.

درمان های خانگی مانند گرما و سرما درمانی، حمام با آب داغ یا آب های معدنی، ماساژ با روغن های اصلی و داروهای گیاهی مخصوص، تأثیر بسیاری بر آرتروز دارند. جراحی تعویض مفصل زانو اکنون بسیار رایج شده است ولی باید گزینه آخر برای درمان آرتروز باشد. در موارد درد و خشکی خفیف ورزش منظم می تواند به کاهش علائم یاری کند. تغییر الگو و نوع کار روزمره و پوشیدن یک بریس سبک بر روی زانو در هنگام ورزش می تواند به تسکین درد یاری کند. انجام ورزش های زانو بخشی از درمان آرتروز محسوب می شوند. ورزش های هوا زی به خصوص ورزش های ایروبیک آبی برای درمان آرتروز استفاده می شوند. بیماران دارای اضافه وزن باید وزن خود راکم نمایند. کاهش وزن به کم تر شدن فشار بر زانوها یاری می نماید. بهتر است بیماران برای آگاهی از غذاهایی که باید از آنها اجتناب نمایند و هم چنین غذاهایی که باید به رژیم خود بیافزایند با یک پزشک متخصص مشورت نمایند. یک رژیم غذایی مخصوص که برای آرتروز طراحی شده است به کنترل بیماری یاری می نماید. داروهای ضد التهاب و ضد درد باعث کاهش درد و تورم می شوند.

مردم معمولاً تمایل به نا دیده گرفتن درد زانو یا مسائل حرکتی زانو دارند. تشخیص به موقع و درمان سریع به جلو گیری از وخامت بیماری یاری می نماید. اگر شما خشکی یا دردی را در ناحیه زانوی خود احساس می کنید، باید در اسرع وقت با پزشک متخصص درباره آن مشورت کنید. عمل به دستورات پزشک می تواند به کند شدن پیش رفت بیماری یاری کند. رژیم غذایی ساده و تغییر سبک زندگی، درمان سریع، استفاده از مکمل ها و ورزش منظم به کنترل آرتروز زانو یاری می نمایند.

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 1848

به "علائم آرتروز زانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آرتروز زانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید