ماجرای رهاسازی میمون ها در جنگل های شمال چیست؟

به گزارش تنها پیامک، میمون ها به علت اینکه از سطح هوش بالایی برخوردار هستند و بومی ایران نیستند در صورت رهاسازی در جنگل هیچگونه رقیبی ندارند و به حیوانات بومی آسیب می زنند.

ماجرای رهاسازی میمون ها در جنگل های شمال چیست؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، طی هفته های اخیر خبری مبنی بر رویت و مشاهده میمون در جنگل های شمالی کشور منتشر شد که برای اکوسیستم منطقه خطرناک است.

میمون ها به علت اینکه از سطح هوش بالایی برخوردار هستند و بومی ایران نیستند در صورت رها سازی در جنگل هیچ گونه رقیبی ندارند و به راحتی به صدر زنجیره شکار خواهند رفت که در صورت چنین اتفاقی این موجودات همه چیز خوار می توانند پرندگان و تخم همه گونه های دیگر را که بومی منطقه هستند، بخورند یا لانه ها را مورد تخریب قرار دهند.

اما نکته قابل توجه در خصوص رها سازی گونه های مهاجم غیر بومی مانند میمون ها این است که آن ها به راحتی زاد و ولد می نمایند و ممکن است به گردشگران یا مردمی که به طبیعت یا جنگل می فرایند حمله و لوازم آن ها را مورد سرقت قرار دهند.

شهاب الدین منتظمی مدیر کل دفتر حفاظت حیات وحش محیط زیست در خصوص حضور میمون ها در جنگل های کشور گفت: تا این لحظه گزارشی از حضور میمون ها در جنگل های کشور نداشتیم و انشالله که چنین فاجعه ای رخ ندهد، چون این گونه بسیار مهاجم، آسیب رسان و خطرناک است و حیات وحش منطقه را تهدید می نماید.

وی اضافه کرد: در سال 98 در جنگل های گیلان 3 قلاده میمون از نژاد رزوس که بسیار خطرناک است، رها سازی شده بودند که پس از چند روز به وسیله محیط بانان گیلانی زنده گیری شدند.

متاسفانه با تاکیدات سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص عدم نگهداری گونه های آسیب رسان بعضی اقدام به نگهداری گونه های نامتعارف یا وحشی می نمایند و تا زمانی که کوچک هستند مدتی را با آن ها سر خواهند کرد.

اما به محض بزرگ شدن آن گونه دیگر توان نگهداری آن ها را ندارند و پس از مدتی اقدام به رها سازی آن ها در جنگل، دریا، بیابان یا اطراف شهر می نمایند.

منتظمی در پاسخ به این سوال که اگر شخصی تصمیم به واگذاری یا رها سازی یگ گونه گرفت چگونه می تواند آن را در اختیار سازمان محیط زیست قرار دهد؟، گفت: اگر آن گونه ها بومی باشند سازمان محیط زیست طی یک فرایند کاری پذیرای آنان است و کار های تیمار آن ها را انجام خواهد داد و اگر گونه ها غیر بومی باشند پس از هماهنگی با سازمان دامپزشکی و اطمینان حاصل کردن از سلامت گونه دریافتی، آنان را در اختیار مراکز مجاز قرار خواهند داد.

وی در خاتمه گفت: مردم می توانند برای تحویل گونه هایی که توان نگهداری آن ها را ندارد به سازمان محیط زیست شهر خود مراجعه نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2297

به "ماجرای رهاسازی میمون ها در جنگل های شمال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای رهاسازی میمون ها در جنگل های شمال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید