همایش منطقه ای گیان 60 قرن تمدن و آبادانی برگزار می گردد

به گزارش تنها پیامک، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نهاوند گفت: نخستین همایش منطقه ای گیان 60 قرن تمدن و آبادانی با هدف استفاده از ظرفیت های طبیعی و گردشگری این شهر برگزار می گردد.

همایش منطقه ای گیان 60 قرن تمدن و آبادانی برگزار می گردد

محسن جانجان در گفت وگو با خبرنگار تنها پیامک در نهاوند گفت: این همایش سال جاری در چهارم آذر ماه برای نخستین بار به صورت منطقه ای با یاری شهرداری، شورای شهر، بخشداری و خیران شهر و بخش گیان برگزار می گردد.

وی اضافه نمود: سال جاری به دلیل شرایط مالی همایش را به صورت منطقه ای و در سال های آینده آن را به صورت ملی و بین المللی و با سرفصل های جدیدی آغاز می کنیم که هدف ما از برگزاری همایش گیان، شصت قرن تمدن و آبادانی شناخت بیشتر این منطقه گردشگری و تاریخی به مردم ایران و دنیا، اساتید و دانشجویان دانشگاهی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند گفت: سال جاری این همایش را به دور از هرگونه نگاه سیاسی، کاسب کارانه و مالی در شهر گیان و به همت بخشداری، بنیاد ایران شناسی، مجموعه شهرستان کلید خورد و کار فراخوان مقاله با سرفصل های معین شده برای اساتید و دانشخویان و نخبگان علمی و فرهنگی انجام شد.

وی با اشاره به توانمندی ها و قابلیت های گردشگری و مالی شهر و بخش گیان اعلام کرد: شهر گیان از گذشته های بسیار دور تا الان به عنوان نگین انگشتری غرب ایران بوده است و منابع طبیعی غنی جنگل های سر به فلک کشیده طبیعی و گونه های نادر حیوانی، جانوری و سراب و تپه تاریخی گیان از جاذبه هایی هستند که می توان در این همایش برای تقویت آنها کار کرد.

جانجان گفت: اساتید حوزه ایران شناسی و باستان شناسی با توجه به اشرافیت کامل بر پتانسیل ها و ظرفیت های مناطق کشور دانشجوهای مربوطه را برای تهیه مقاله در سطوح ارشد و دکتری به شهر گیان سوق داده اند و تا به امروز مقاله های خوبی به دبیرخانه شهر گیان ارسال شده و این در حالی است که ما تازه فراخوان را آغاز نموده ایم.

وی عنوان نمود: بیشترین هدف ما از برگزاری این همایش منطقه ای استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و بنیادهای علمی است که در مراحل بعدی می توان سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در بخش های مختلف این شهر ترغیب کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند گفت: چاپ کتاب جامع گیان شناسی به همت میراث فرهنگی تشکیل دو کمیته اصلی و چهار کمیته فرعی از مدت ها پیش فعالیت خود را برای تدارک اجرای این همایش آغاز کرد و در راستای اغنای هرچه بیشتر علمی در این همایش با همکاری بنیاد ایران شناسی و میراث فرهنگی فراخوان آثار از دانشگاه های و پژوهشگران این زمینه آغاز و تا 24 آبان ماه فرصت ارائه مقالات است.

وی یان کرد: در کنار برگزاری این همایش یک روزه تعدادی از آثار مکشوفه گیان در معرض دید مدعوین قرار می گیرد و پس از اجرای همایش تمامی مقالات برگزیده و راه یافته به همایش با قول مساعد رئیس اداره میراث فرهنگی در پژوهشگاه میراث فرهنگی در دو جلد با نام کیان شناسی به چاپ خواهد رسید.

خانجان خبر از برداشتن دیوارهای بتونی اطراف گیان داد و گفت: بر اساس توافق انجام شده با شورای شهر و شهرداری گیان در هفته های آینده نسبت به برداشتن دیوارهای بتنی اطراف این تپه باستانی اقدام خواهیم کرد چرا که بناها و تپه هایی چون تپه باستانی گیان که قدمتی بیش از 7 هزار سال دارد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 790

به "همایش منطقه ای گیان 60 قرن تمدن و آبادانی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش منطقه ای گیان 60 قرن تمدن و آبادانی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید