پنج علامت ضعیف بودن عضلات مرکزی بدن

به گزارش تنها پیامک، برخورداری از عضلات مرکزی قوی و سالم برای سلامت و شرایط بدن انسان مهم هستند. وقتی عضلات مرکزی بدن قوی باشند و به درستی کار نمایند، کمر درد کمتری خواهید داشت و با سهولت و استقامت بیشتری حرکت خواهید کرد.

پنج علامت ضعیف بودن عضلات مرکزی بدن

به گزارش ایرنا زندگی، عضلات مرکزی، اصطلاح متداولی است که برای توصیف ماهیچه هایی که ستون فقرات، شکم، کمر و پایین کمر را کنترل می نمایند، بکار می رود. تمرینات بسیاری از ورزشکاران، تنها به این امید که شکمشان شش تکه گردد، روی عضلات مرکزی شان متمرکز می گردد. این در حالی است که فواید برخورداری از عضلات مرکزی قوی بیش از داشتن یک شکم شش تکه و یا توانایی نگه داشتن حرکت پلانک برای یک روز است.

برخورداری از عضلات مرکزی قوی، علاوه بر زیبایی ظاهری که به بدن می دهند، باعث استحکام ستون فقرات می شوند و می توانند به طرز صحیح ایستادن یا نشستن نیز یاری نمایند. استحکام ستون فقرات و شرایط درست قرار گرفتن ستون فقرات به کاهش درد پشت یاری می نماید. اما چگونه می توان فهمید که عضلات مرکزی بدن در شرایط مناسبی به سر می برند. در این گزارش به پنج علامت اشاره شده است که نشان می دهد عضلات مرکزی بدن ضعیف شده اند و راه حل هایی برای اصلاح آن ارائه شده است.

1. کمر درد

کمر درد شایع ترین عارضه جانبی است که نشان می دهد عضلات مرکزی بدن ضعیف شده است. وظیفه عضلات مرکزی بدن این است که از ستون فقرات حمایت کند و به عنوان مرکزی عمل کند که تمام حرکات از آن سرچشمه می گیرد. اگر این عضلات آماده نباشند به این معنی که زمانی که باید فعال باشند، آماده نباشند، ستون فقرات در معرض خطر کار بیش از حد قرار می گیرد و فشار و تنش عضلانی ایجاد می گردد.

چه کاری می توان انجام داد؟

وقتی صحبت از کمردرد به میان می آید، بسیار مهم است که با یک متخصص در خصوص چگونگی تقویت صحیح عضلات مرکزی بدن خود صحبت کنید. بسیاری از افراد تا کمر درد به سراغشون می آید ابتدا آغاز به تقویت عضلات مرکزی بدن خود می نمایند درحالیکه ممکن است کمر درد آن ها ناشی از مسائلی دیگری باشد که باید به آن ها پرداخته گردد؛ بنابراین نداشتن هدایت مناسب موجب بدتر شدن کمر درد و وخیم شدن اوضاع کمر فرد می گردد.

2. تعادل ضعیف

باور می کنید یا نه فقط پا ها و مچ پا ها نیستند که به تعادل بدن یاری می نمایند. عضلات مرکزی بدن در این موضوع نقش بسزایی دارند. عضلات مرکزی بدن لگن را احاطه نموده اند و به تثبیت آن یاری می نمایند - اگر عضلات این ناحیه ضعیف باشند، بدون شک تعادل فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. عضلات مرکزی بدن خود را به شیوه ای کاربردی قوی کنید. به طور فعال بر روی تقویت عضلات محل اتصال پا ها به قسمت میانی بدن تمرکز کنید. تقویت این عضلات تاثیر شگرفی بر تعادل و فعال شدن عضلات مرکزی بدن دارد. بهتراست برای تقویت این عضلات از یک کارشناس یاری بگیرید تا حرکات تقویتی مناسب را به شما ارائه دهد.

3. خمیده بودن

خمیده بودن قسمت بالا تنه علامت دیگری است که نشان از ضعیف بودن عضلات مرکزی بدن دارد. اگر شانه های شما به سمت جلو خم شده اند. کمر شما انحنای طبیعی ندارد و سر به سمت جلو کشیده شده است تمامی این علائم نشان از این موضوع است که عضلات مرکزی بدن شما احتیاج به تقویت دارند. ممکن است باور نکنید، اما با انجام بعضی از تمرین های قدرتی می توانید این عضلات را تقویت و این مسائل را رفع کنید.

تقویت مداوم عضلات مرکزی موجب بهبود شرایط نشستن می گردد. بطوریکه انجام حرکات اصلاحی که به تقویت این عضلات منجر می گردد باعث می گردد که فرد در طولانی مدت شرایط صحیح نشستن و ایستادن خود را حفظ کند و کم کم در طول زمان این موضوع عادت می گردد. بطوریکه با گذشت زمان، حفظ شرایط بدنی خوب با کوشش بسیار کمتر آسان تر خواهد شد.

4. درد پا و مچ دست

پا درد و مچ درد از دیگر علائمی هستند که خبر می دهند عضلات مرکزی بدن ضعیف هستند. هنگامیکه عضلات مرکزی بدن ضعیف باشند، حمایت مناسب از اسکلت مرکزی بدن را ندارند که در نتیجه بدن تعادل مناسب را نخواهد داشت این موضوع در نهایت به عضلات و مفاصل بیرونی آسیب خواهد زد. قبلاً در خصوص تعادل صحبت کردیم. اگر عضلات مرکزی بدن برای حفظ تعادل مناسب بدن ضعیف باشند، بار این موضوع بر روی پا ها می افتد و باعث می گردد که پا ها سخت تر کار نمایند و تحمل وزن بیشتری بر بافت کف پا تحمیل می گردد.

اگر هنگام کشیده شدن و یا هل داده شدن، کمر نتواند از بدن حمایت کند، مچ دست فشار بیشتری را تحمل می نماید که به مرور زمان منجر به سفتی یا درد می گردد. اگر به درد مزمن مچ دست یا پا مبتلا هستید که به مروز زمان خوب نشده اند این موضوع می تواند نشانه داشتن عضلات ضعیف مرکزی بدن باشد.

چه باید کرد؟

اگر مدتی است کوشش می کنید درد پا یا مچ دست خود را رفع کنید و به نتیجه نرسیده اید، تمرکز خود را بر تقویت عضلات مرکزی عمیق بدن خود تغییر دهید. در اینجا صحبت از انجام حرکات دراز و نشست و کرانچ نیست بلکه صحبت از انجام تمریناتی است که به تعادل بهتر بدن منجر می شوند، تمریناتی که مچ ها، مغز و پا ها همه را با هم درگیر می نمایند. در این خصوص ورزش پیلاتس می تواند به شما در رسیدن به این هدف یاری کند - به شرطی که با یک مربی بسیار ماهر کار کنید. پیلاتس به طور خاص طراحی شده است تا مغز را به گونه ای تقویت کند که بر قدرت کامل بدن تأکید کند.

5. حبس کردن نفس

حبس کردن نفس از دیگر نشانه های برخورداری از عضلات ضعیف مرکزی است. اگر همواره در هنگام راه رفتن و ورزش کردن به شما یادآوری می گردد که نفس بکشید، این موضوع نشانه آن است که عضلات مرکزی بدن شما به درستی کار نمی نمایند. عضله مرکزی عمیق بدن تا حدودی از دیافراگم درست شده است؛ دیافراگم عضله اصلی تنفسی است. زمانیکه عضلات مرکزی بدن ثبات لازم را نداشته باشد و یا در بیشتر موارد نداند که چگونه به شیوه درست درگیر گردد، دیافراگم برای جبران منقبض می گردد. یکی از بارزترین نشانه هایی که نشان می دهد این اتفاق می افتد این است که در حین ورزش همواره نفس خود را حبس کنید.

چه کاری می توان انجام داد؟

برای رفع شدن این موضوع تنها در هر قدم و در هر تمرینی که انجام می دهید نفس بکشید؛ زمانیکه نفس می کشید دیافراگم نمی تواند منقبض بماند. اما اگر بعد از تمرین متوجه شدید که گردن و یا پشت شما سفت شده و یا درد می نماید این موضوع نشان دهنده این است که از عضلات دیگری به جای دیافراگم برای تقویت عضلات مرکزی بدن خود استفاده نموده اید. در این صورت است که می توانید از یاری یک متخصص بهره بگیرید چرا که شکستن این الگو های حرکتی به تنهایی سخت است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2740

به "پنج علامت ضعیف بودن عضلات مرکزی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج علامت ضعیف بودن عضلات مرکزی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید