100 وات، 150 وات، 240 وات؛ ترند بی معنی شارژ سریع تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش تنها پیامک، مدتی قبل نمایشگاه MWC 2022 به کار خود سرانجام داد و در جریان آن شاهد معرفی نسل نو فناوری های فست شارژ یا همان شارژ سریع بودیم. این روزها در رویدادهای معرفی گوشی های مختلف به طور ویژه به سرعت شارژ گجت های موردنظر پرداخته می گردد. اما سرعت شارژ بعضی از گوشی ها چنان نجومی شده که این موضوع اهمیت خود را از دست داده است. البته برندها بر این باور هستند که هرچقدر سرعت شارژ بیشتر باشد، گوشی ها با استقبال بیشتری روبرو می شوند. اما حقیقت این است که بیشتر کاربران با مفاهیم مربوط به تکنولوژی باتری آشنایی چندانی ندارند و سرعت بالای شارژ هم به خودی خود عملا هیچ چیز مهمی در خصوص شارژ کردن گوشی به مشتریان نمی گوید.

100 وات، 150 وات، 240 وات؛ ترند بی معنی شارژ سریع تا کجا ادامه دارد؟

روی هم رفته سال هاست که شرکت های سازنده گوشی های هوشمند درگیر وسواس بر سر اعداد برای ویژگی هایی مانند مگاپیکسل های دوربین ها هستند و حالا هم این رقابت بر سر فست شارژ شکل گرفته است. جذابیت این نبرد هم بالاخره روزی فروکش می نماید اما در این میان می خواهیم 3 علت برای کنار گذاشتن این وسواس بی فایده را مطرح کنیم.

شارژ با سرعت بسیار زیاد هرگز پایدار نیست

وات یک معیار مناسب برای فست شارژ محسوب نمی شود و به همین دلیل شرکت های مختلف می توانند به روش های مختلف از آن بهره ببرند. به عنوان مثال وات دریافتی از شارژر و وات ورودی به گوشی همیشه متفاوت هستند که این موضوع به اتلاف انرژی به علت ایجاد گرما برمی شود. بنابراین ممکن است 100 وات ارائه شده از طرف شارژر به معنای دریافت 80 وات یا کمتر از طرف گوشی باشد. از سوی دیگر نمی توانیم با خیال راحت اعداد ارائه شده از طرف شرکت ها را با هم مقایسه کنیم زیرا در زمینه فست شارژ هرکدام از آن ها معیارهای متفاوتی را مدنظر قرار می دهند.

اما از این مهم تر، مشتریان باید بدانند که سرعت بالای شارژ فقط در مراحل ابتدایی این فرایند مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر شارژ باتری گوشی شما بیش از 25 درصد باشد، نباید انتظار بهره گیری از سرعت بسیار بالا برای شارژ را داشته باشید. طبق آنالیز های انجام شده روی گوشی های ساخت شرکت هایی مانند اوپو، هواوی، سامسونگ و دیگران، سرعت های بالایی که در تبلیغات عنوان می شود فقط برای زمان محدودی مورد استفاده قرار می گیرند و بعد از آن سرعت ارائه شده به طور فزاینده ای با کاهش قابل توجهی روبرو می شود.

همانطور که در نمودار بالا می توانید ببینید، گوشی هایی مانند وان پلاس 9 پرو و شیائومی می 11 اولترا که از سرعت شارژ بسیار بالایی پشتیبانی می نمایند، فقط به مدت 3 تا 4 دقیقه می توانند حدبیشتر سرعت شارژ را حفظ نمایند. طی این مدت شارژ باتری گوشی های موردنظر به حدود 20 درصد می رسد و بعد از آن سرعت شارژ به طور قابل توجهی کاهش پیدا می نماید. از سوی دیگر گوشی هایی مانند اوپو فایند X5 پرو و گلکسی S22 اولترا که به ترتیب از سرعت شارژ 80 و 45 واتی بهره نمی برند، حتی برای یک دقیقه هم نمی توانند نهایت سرعت شارژ را حفظ نمایند. بدون شک برای گوشی های مبتنی بر سرعت شارژ 240 وات این محدوده زمانی به فقط چند ثانیه می رسد.

بنابراین همانطور که می بینید، حدبیشتر سرعت شارژ ارائه شده در کل معیار ایدئالی محسوب نمی شود و بهتر است شرکت ها میانگین سرعت شارژ را اطلاع رسانی نمایند؛ اما از آنجایی که میانگین سرعت شارژ رقم بسیار پایین تری خواهد بود، طبیعتا چنین کاری برای تبلیغات جذابیت خاصی نخواهد داشت. معیارهایی مانند زمان لازم تا رسیدن شارژ 50 درصد و شارژ کامل بسیار بهتر هستند. اما حتی در خصوص این معیارها هم شرکت ها می توانند به نوعی کاربران را فریب دهند. شرکت های سازنده معمولا در خصوص سرعت شارژ هنگامی که باتری موردنظر مقداری شارژ دارد، اعداد مشخصی مطرح نمی نمایند و این در حالی است که بیشتر کاربران قبل از صفر شدن شارژ باتری، آن را به شارژر وصل می نمایند.

ظرفیت و طول عمر باتری مهم تر از شارژ سریع تر است

هرچقدر سرعت شارژ باتری بیشتر باشد، معایب این رویکرد هم بیشتر به چشم می آید. به عنوان مثال حرارت بیش از حد و جریان های زیاد برق در طولانی مدت برای باتری ها ضرر زیادی به همراه می آورند و عمر آن ها را کاهش می دهند. در همین زمینه باید خاطرنشان کنیم که بعضی شرکت ها می گویند که بعد از پشت سر گذاشتن حدود 800 چرخه شارژ، ظرفیت باتری موردنظر به حدود 80 درصد از ظرفیت اولیه خود می رسد. این یعنی بعد از حدود 2 سال استفاده، تقریبا 20 درصد از ظرفیت باتری از دست می رود. بنابراین کاربرانی که مثلا می خواهند از گوشی خود به مدت تقریبا 5 سال استفاده نمایند، در زمینه عمر باتری با مشکل جدی روبرو خواهند شد.

در این میان باید به اوپو فایند X5 پرو اشاره کنیم که طبق اعلام رسمی این شرکت، بعد از حدود 4 سال استفاده باتری آن به 80 درصد ظرفیت اولیه می رسد که نسبت به رقبا عملکرد بسیار بهتری دارد. با این حال بسیاری از شرکت ها برای تمام گوشی های خود تا این حد اعداد و ارقام را به صورت شفاف اعلام نمی نمایند و به همین دلیل قبل از خرید گوشی مبتنی بر سرعت شارژ بسیار بالا، باید به این موضوع توجه کنید.

لازم به ذکر است گوشی هایی که از سرعت شارژ بسیار بالا بهره می برند، معمولا دارای باتری های کوچک تری هستند و ضمناً قیمت بالاتری دارند. به عبارت دیگر باید بخشی از بدنه به فناوری ها و قطعات مربوط به فست شارژ اختصاص پیدا کند و این فضا در عوض می تواند برای استفاده از دوربین بزرگ تر، بهبود سیستم خنک نماینده و دیگر موارد این چنینی مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین همانطور که می بینید، سرعت شارژ بسیار بالا منجر به فدا شدن بعضی از ویژگی های گوشی می شود. با توجه به همین محدود شدن فضا، شرکت ها به ناچار باید از باتری کوچک تری بهره ببرند. در نتیجه باید این سوال را از خود بپرسید که آیا دوست دارید باتری گوشی شما 10 دقیقه زودتر شارژ شود یا اینکه به عمر باتری بیشتری احتیاج دارید؟

رجحان استانداردهای جهانی در برابر فناوری های انحصاری

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به شارژ فوق سریع این است که تمام آن ها از تکنولوژی های انحصاری استفاده می نمایند و این یعنی برای بهره گیری از سرعت موردنظر به تعداد محدودی شارژر دسترسی دارید. اگرچه این موضوع در خانه مسئله ای ایجاد نمی نماید، اما هنگام سفر، در محل کار و حتی هنگام بهره گیری از پاوربانک با این معضل روبرو می شوید. شاید گوشی شما از فست شارژ 100 واتی پشتیبانی کند ولی ممکن است هنگام بهره گیری از پاوربانک سرعت 10 وات مورد استفاده قرار بگیرد که این یعنی برای رسیدن شارژ به 50 درصد باید ساعت ها منتظر بمانید.

البته در این میان بعضی از شرکت ها فناوری های شارژ انحصاری گوشی های خود را طوری توسعه داده اند که با استانداردهای جهانی مانند USB Power Delivery و Quick Charge هماهنگی بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال شارژر 150 واتی اوپو به غیر از شارژ گوشی شما، برای شارژ لپ تاپ مبتنی بر استاندارد USB-PD هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما در این میان بسیاری از شرکت ها چنین کاری را انجام نمی دهند و از سوی دیگر این رویکرد مشکل مربوط به سرعت شارژ پایین پاوربانک ها و دیگر موارد مشابه را حل نمی نماید.

در کل چند پارگی در زیست بوم فناوری نکته مثبتی محسوب نمی شود. زمانی که در این حوزه چندین استاندارد بین المللی عالی وجود دارد، کاربران نباید برای بهره گیری از نهایت توان فست شارژ گوشی خود ناچار به استفاده از چند شارژر محدود شوند. طی چند سال گذشته، انواع و اقسام گجت ها به بهره گیری از پورت USB-C روی آورده اند تا کاربران برای بهره گیری از کابل های مختلف با چالش های کمتری روبرو شوند. همین رویکرد برای موضوع شارژ گوشی هم باید امتداد پیدا کند. از سوی دیگر باید به بحران فزاینده زباله های الکترونیکی بپردازیم که در این زمینه شارژرهای قدیمی نقش مهمی را ایفا می نمایند. شارژرهای مبتنی بر فناوری های انحصاری احتمالا برای گوشی بعدی شما مورد استفاده قرار نمی گیرند و در نتیجه این بحران را تشدید می نمایند.

در نهایت باید بگوییم که ما به هیچ عنوان اهمیت و مزایای فست شارژ را کتمان نمی کنیم زیرا هیچکس نمی خواهد برای شارژ کردن گوشی خود ساعت ها منتظر بماند. اما مساله مهم این است که برای چنین کاری به سرعت 100 وات و بالاتر احتیاجی ندارید. هرچقدر سرعت شارژ بیشتر می شود، مزایای ارائه شده هم کمتر احساس می شود و با توجه به نکاتی که در این مطلب مطرح کردیم، هنگام خرید گوشی باید به فکر عمر باتری بعد از چند سال استفاده هم باشید. بنابراین امیدواریم شرکت ها به جای افزایش روزافزون سرعت شارژ، این سرعت را حدبیشتر در حدود 80 وات نگه دارند و در عوض تجربه کاربری گوشی های خود را با روش های دیگری بهبود ببخشند.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 2452

به "100 وات، 150 وات، 240 وات؛ ترند بی معنی شارژ سریع تا کجا ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 وات، 150 وات، 240 وات؛ ترند بی معنی شارژ سریع تا کجا ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید