با یک آزمایش نو، بیماری پارکینسون را می توان 7 سال قبل از بروز علائم آن تشخیص داد

به گزارش تنها پیامک، محققان مجموعه ای از نشانگر های خونی را شناسایی نموده اند که تا هفت سال قبل از بروز علائم، ابتلا به بیماری پارکینسون را نشان می دهند. اگر بتوان یافته های این تحقیق کوچک را در جمعیت های بزرگ ترهم تایید کرد، می توان یک آزمایش خون ساده برای شناسایی افراد در معرض خطر ایجاد کرد.

با یک آزمایش نو، بیماری پارکینسون را می توان 7 سال قبل از بروز علائم آن تشخیص داد

با توجه به اینکه حدود 10 میلیون نفر در سراسر دنیا تحت تأثیر پارکینسون قرار دارند، احتیاج فوری به توسعه درمان ها و راهبردهای پیشگیرانه بهتر وجود دارد. یکی از دلایلی که این امر چالش برانگیز است، ناتوانی ما در شناسایی افراد در معرض خطر پارکینسون است.

جنی هالکویست، بیوشیمیست دانشگاه کالج لندن و همکارانش از مدل های یادگیری ماشینی برای یافتن هشت پروتئین در خون استفاده کردند که با ابتلا بیماری پارکینسون تغییر می نمایند.

زمانی که افراد عادی به پارکینسون تشخیص داده می شوند، بیش از 60 درصد از سلول های تولیدنماینده دوپامین را در بخشی از مغز خود به نام ماده سیاه از دست داده اند.

با این حال، قبل از اینکه این زوال عصبی آغاز به ایجاد علائم فیزیکی کند، یک مرحله با علایم ظریف تر وجود دارد. این علائم شامل اختلالات خلقی و اختلال در خواب است که در آن مرحله REM (حرکت سریع چشم) تغییر می نماید.

محققان با مقایسه خون 99 فرد مبتلا به پارکینسون اخیراً تشخیص داده شده، 72 فرد مبتلا به اختلال رفتار خواب REM و 26 فرد سالم، 23 نشانگر زیستی بالقوه را شناسایی کردند.

سپس با یاری مدل یادگیری ماشینی، این نشانگرهای اقبل اعتمادتر را شناسایی کردند. در مجموع، هشت نشانگر زیستی به دست آمده که به محققان اجازه دادند تا پیش بینی نمایند که کدام بیماران مبتلا به اختلالات رفتاری خواب REM با نزدیک به 80 درصد دقت به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند آن هم خیلی قبل از اینکه علائم فیزیکی آشکاری داشته باشند.

زیست شناساگرهای که محققان شناسایی کردند پروتئین های دخیل در التهاب، لخته شدن خون و مسیر های بیوشیمیایی رشد سلولی هستند. بعضی از آن ها همراه با شدت علائم افزایش می یابند و عملکرد شناختی کاهش یافت.

دو تا از نشانگر های زیستی، HSPA5 و HSPA1L، نشان می دهند که اندامک درون سلولی تولیدنماینده پروتئین به نام شبکه آندوپلاسمی در شرایط استرسی واقع شده است. قبلاً نشان داده شده بود که پروتئین α-سینوکلئین که اشتباه چین می خورد - یک مشخصه شناخته شده بیماری پارکینسون - بر شبکه آندوپلاسمی فشار وارد می نماید.

البته آزمایش های مایع مغزی نخاعی می تواند علائم بیماری پارکینسون را در مراحل اولیه تشخیص دهد،ولی این روش، یک روشبه اصطلاح تهاجمی است که به راحتی قابل دسترسی نیست. اما با یک آزمایش خون ساده، افراد بیشتری را به صورت زودهنگام می توان تشخیص داد و امکان نظارت مکرر در دراز مدت را فراهم می نماید.

این تحقیق در Nature Communications منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3262

به "با یک آزمایش نو، بیماری پارکینسون را می توان 7 سال قبل از بروز علائم آن تشخیص داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با یک آزمایش نو، بیماری پارکینسون را می توان 7 سال قبل از بروز علائم آن تشخیص داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید