تصویب روز همدان در تقویم رسمی کشور

به گزارش تنها پیامک، اول شهریورماه روز تولد ابوعلی سینا به عنوان اندیشمند و فیلسوفی فرزانه که با پشتکار فراوان، عزت و سربلندی را برای ایران و ایرانی در سراسر این گیتی پهناور رقم زد در تقویم رسمی کشور برای بزرگداشت این اندیشمند، تحت نام پزشک و همدان ثبت و ضبط شده است.

تصویب روز همدان در تقویم رسمی کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی استان مبنی بر نامگذاری یک روز به نام همدان که به شورای فرهنگ عمومی کشور ارسال شده بود به تصویب رسیده و یکم شهریور در تقویم رسمی به نام روز همدان مصوب شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان؛ مسعود ویژه گفت: شورای فرهنگ عمومی استان همدان سال گذشته 67 جلسه با 120 دستور کار و 350 مصوبه در 9 شهرستان استان برگزار کرد که 2 مورد از مهمترین مصوبات این جلسات پیشنهاد مصوبه نامگذاری روز همدان و سند مهندسی فرهنگی استان است ضمن اینکه 60 درصد مجموع مصوبات اجرایی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با بیان اینکه سال گذشته در نهاوند هشت جلسه با 54 مصوبه با تشکیل 9 کمیته تخصصی برگزار شده است توضیح داد: برای اجرای مصوبات سه ایراد کلی وجود دارد بعضی از آنها پشتوانه مالی می خواهد که در این زمینه ما دارای امکانات مالی و اعتبارات ویژه نیستیم.

به گفته وی دومین نقص مصوبات جلسات شورای فرهنگ عمومی این است که از پشتیبانی اجرایی لازم برخوردار نیست که در این زمینه احتیاج به قانون بالادستی است.

ویژه، ورود شورای فرهنگ عمومی به مسائل ریز و جزیی را از دیگر ضعف ها عنوان کرد و اضافه کرد: این موضوع باعث ایجاد چالش هایی می گردد که با هدف اصلی شورا سازگار نیست.

وی به برنامه های استان در بحث فرهنگی پرداخت و گفت: سال جاری در 6 محور برنامه های فرهنگی را در استان پیگیری و اجرا خواهیم کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به محورهای 6گانه فرهنگی در دست اجرا گفت: کادرسازی هنری مانند تاسیس دانشگاه فرهنگ و هنر، بحث اقتصاد فرهنگ و راه اندازی فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی و هنری، اجرای اصل 44 قانون اساسی در حوزه فرهنگ و هنر، ایجاد نشاط اجتماعی و امیدآفرینی، برگزاری جشنواره و رویدادها، تقویت بنیه اعتقادات دینی و اقدامات فرهنگی و هنری در کنگره شهدا محورهای اصلی برنامه های استان در حوزه فرهنگ است.

وی با بیان اینکه شهرستان نهاوند از ظرفیت های خوبی در حوزه فرهنگ و هنر برخوردار است گفت: تعدادی از رویدادهای فرهنگی و هنری استان با موضوع نهاوند برگزار می گردد.

اول شهریور زادروز حکیم و اندیشمند بزرگ پارسی زبان شیخ الرییس ابوعلی سینا پزشک شهیر هزاره قبل است که با عنوان روز پزشک نامگذاری شده است و سالیانی متمادی است که همدان شهر حکیم هزاره ها ایستاده به قامت پور سینا در دنیا رخ می کند.

اول شهریورماه روز تولد ابوعلی سینا به عنوان اندیشمند و فیلسوفی فرزانه که با پشتکار فراوان، عزت و سربلندی را برای ایران و ایرانی در سراسر این گیتی پهناور رقم زد در تقویم رسمی کشور برای بزرگداشت این اندیشمند، تحت نام پزشک و همدان ثبت و ضبط شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 3196

به "تصویب روز همدان در تقویم رسمی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب روز همدان در تقویم رسمی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید