تهیه پرونده ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان

به گزارش تنها پیامک، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان پرونده ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان تهیه شده است.

تهیه پرونده ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان

جهت دریافت خدمات معماری ویلا مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش تنها پیامک به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، حسن گیاهی امروز چهارشنبه 20 فروردین ماه 1399 با اعلام این خبر اضافه کرد: باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان که ازجمله باغ هایی است که با طرح باغ های کهن ایرانی هم زمان با دیگر باغ ایرانی فریمان (باغ ملی) در دوره پهلوی اول بنیان گذاشته شده است.

او ادامه داد: این باغ تاریخی با دو راه متقاطع (چهارراه) به چهار بخش تقسیم می گردد که درختان سربه فلک کشیده کاج در اطراف هر جهت منظره زیبایی را ایجاد نموده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان توضیح داد: از چهار جهت اصلی باغ، یک راه با پلکان سنگی به در ورودی اصلی، یک راه با پل سنگی به کوه، یک راه به باغات و راه دیگر با پلکان به حوضچه سنگی تصفیه آب آسیاب ختم می گردد.

او گفت: این باغ تاریخی که در دامنه کوه های بند ساخته شده، در ابتدای ورودی، آسیاب قدیمی را میزبانی می نماید که همزمان با باغ ساخته شده و با اتکا به نیروی آب بند کار می نموده است.

گیاهی یادآور شد: آب ورودی به آسیاب قبل از ورود به آن در حوضچه سنگی زیبایی که برایش تعبیه شده، تصفیه می شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان اضافه کرد: سنگ های تراشیده بزرگ و یکدست به کاررفته در ساخت پلکان ها، حوضچه تصفیه آب، جوی های آب و پل به سبک سنگ های بکار رفته در تخت جمشید درست شده اند.

او ادامه داد: این آسیاب قدیمی در زمان حیات خود در دهه 20 شمسی انواع مختلف آرد فراوری می نموده که قسمتی از آن صادر می شده است.

گیاهی اظهار کرد: کشیده شدن شعله های جنگ جهانی دوم به ایران در شهریور 1320 و پیروزی متفقین (انگلستان، شوروی و آمریکا) بر نیروهای آلمان نازی که در آن موقع کار ساخت زیرساخت های عمرانی کشور به عهده آن ها بود و خروج آن ها از ایران و هرج ومرج اوضاع کشور، شرایط این باغ را نیز دچار آسیب کرد و آسیاب آن آتش گرفت.

او گفت: این باغ تاریخی که از هویت و شخصیت فرهنگی- طبیعی برخوردار است خوشبختانه تا حدزیادی فضای سبز باغ و آسیاب آن باقی مانده است که می طلبد از سوی مالک (کارخانه قند) مورد رسیدگی قرار گیرد البته ما نیز برای ثبت ملی این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران در حال پیگیری هستیم و مراحل تهیه پرونده ثبت ملی این اثر تاریخی صورت گرفته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 806

به "تهیه پرونده ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه پرونده ثبت ملی باغ تاریخی آسیاب قدیمی بند فریمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید