جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

به گزارش تنها پیامک، قبوض کاغذی در لیست بایدهای دولت برای حذف شدن قرار گرفته و طبق برنامه ریزی های اجرا شده، مشترکان برق از ابتدای مهرماه به جای دریافت قبض کاغذی برق اطلاعات مصرف خود را به وسیله پیامک دریافت خواهند کرد.

جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

به گزارش خبرنگاران، اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صرفه جویی 1440 میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن اطلاع داد و گفت: با این صرفه جویی می توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد.

روز گذشته وزیر ارتباطات با انتشار تصویری از قبض مخابرات در جوی آب در صفحه اینستاگرام خود، خواهان اجرایی شدن پروژه حذف قبوض کاغذی تا شهریور ماه 1398 شد.

وزیر ارتباطات نوشته بود: این صحنه ای است که یکی از شهروندان از شهرک غرب تهران برایم فرستاده است. به نظرتون این جوی آب، پول داره این قبوض رو پرداخت کنه؟ قبض با هزینه قابل توجه چاپ می شه که دور ریخته بشه؟

وی تصریح نموده که این ماه به خاطر ضعف در نظارت بر شبکه پستی، کارانه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی پست پرداخت نخواهد شد. مدیر منطقه پستی مربوطه هم توبیخ خواهد شد؛ از مدیرعامل مخابرات ایران هم می خواهم پروژه حذف قبوض که بایستی تا شهریورماه 1398 اجرایی گردد را به موقع به اتمام برساند تا بیش از این شاهد اتلاف منابع کشور نباشیم.

از سوی دیگر، آمارها حاکی از آن است که 35 میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و 20 کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می دهد یک میلیارد و 440 میلیون تومان برای قبوض خدماتی هزینه می گردد. به گفته آذری جهرمی ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

در این راستا، حذف قبوض کاغذی در راستای سیاست های دولت الکترونیک و جزو برنامه های وزارت نیرو نهاده شد و قرار است به مرور زمان قبض کاغذی حذف شده و اطلاعات قبض به صورت پیامک و سایر درگاه ها مانند همراه برق و… به اطلاع مشترک برسد. بر این اساس طرح ملی قبض سبز 19 خردادماه توسط وزیر نیرو رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی شروع شد.

شروع حذف قبوض کاغذی برق در همه استان ها

بر این اساس، غلامرضا رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر- در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که طبق برنامه ریزی های اجرا شده از ابتدای مهرماه امسال کلیه قبوض کاغذی برق حذف می گردد، اظهار نموده بود: به جای این قبوض اطلاعات مربوط به مصرف و صورت حساب برق مصرفی مشترکین به صورت الکترونیکی در اختیار آنها قرار می گیرد. پیش بینی میزان صرفه جویی سالیانه از محل حذف کاغذ و سایر ملزومات مورد احتیاج حداقل 150 میلیارد تومان در کشور برآورد می گردد.

وی به این سوال که حذف قبوض کاغذی برق از کدام استان ها شروع می گردد، پاسخ داد: اقدام برای حذف کاغذی قبوض برق به صورت همزمان در همه استان ها شروع شده است. البته تجربه این کار در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و مدت هاست که حذف قبض کاغذی در این استان اجرا شده و مورد استقبال مشترکین برق واقع شده است.

به گفته معاون هماهنگی توزیع توانیر قبض کاغذی برای 830 هزار مشترک برق در سیستان و بلوچستان حذف شده است. هم چنین در تهران عملیات اجرایی شروع شده ولی تاکنون قبوض کاغذی حذف نشده است. در این راستا پیش از این حسین صبوری - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ- به خبرنگاران گفته بود: در شهر تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد. یعنی باید شماره همراه 4.5 میلیون اخذ، شماره های قبلی اصلاح و بازنگری گردد. سایر زیرساخت ها و برنامه ها نیز در حال انجام است و تهیه است و به محض اینکه انجام شد، این تصمیم به صورت فازبندی شده انجام خواهد شد.

همچنین عبدالله نثار - معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان- اعلام نموده است: مشترکان برق استان زنجان می توانند برای دریافت قبض برق به صورت پیامکی شماره هفت رقمی رمز رایانه موجود در قبض برق خود را با تلفن همراه خود به شماره 50004927 ارسال نموده و مبلغ کارکرد ماهیانه برق خود را دریافت نمایند.

اما حسین کریمی -مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز - نیز از ارسال صورتحساب برق مصرفی مشترکین این شرکت به صورت پیامکی از ابتدای شهریورماه امسال اطلاع داده و گفته است: مشترکان برق می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الکترونیکی مشترکین اقدام نمایند. همچنین می توان با مراجعه به امور مشترکین برق منطقه ای که اشتراک در آن محل واقع شده است، نسبت به ثبت شماره تلفن همراه اقدام کرد.

شهروندان علاوه بر دو روش عنوان شده می توانند، با ارسال رمز رایانه صورت حساب برق محل زندگی خود به شماره 10008121 نسبت به ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه الکترونیکی مشترکین اقدام نمایند زیرا از ابتدای شهریورماه به بعد دیگر قبض کاغذی برق برای آن ها صادر نخواهد شد.

البته شماره 20001521 برای مشترکان سرتاسر کشور بوده و ساکنان هر استان هم می توانند به وسیله این شماره و هم به وسیله شماره هایی که توسط مسئولین توانیر هر استان اعلام می شوند نسبت به ارسال اطلاعات خود اقدام نمایند.

چگونه باید با قبض کاغذی خداحافظی کرد؟

در خصوص اقدامی که مشترکان برای حذف قبوض کاغذی برق خود باید انجام دهند، اینگونه شرح داده شده که روش های متنوعی برای ثبت شماره همراه مشترکین در سامانه های صدور قبض از سوی شرکت های توزیع نیروی برق در استان ها اعلام شده است. همچنین همه مشترکان در سطح کشور می توانند با ارسال 1 شناسه قبض # به سرشماره 20001521 نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام گردد که مسئولیت پرداخت صورت حساب برق را برعهده دارد یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن هدایت لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

پیش از این نیز حسین صبوری در این مورد به خبرنگاران شرح داده بود: مشترک باید شماره شناسه خود را به همراه ستاره یک (1) به شماره 10001521 پیامک کند. چنانچه فردی هم مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف گردد. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. در حال حاضر برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن ها موجود است به صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می گردد.

مشترکان فعلاً منتظر پاسخ نباشند

اما معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به این سوال که آیا مشترکان بعد از ارسال پیامک به شماره های مذکور باید منتظر پاسخ باشند یا خیر، اینگونه جواب داده است که مشترکان نباید بلافاصله منتظر دریافت پاسخ به وسیله پیامک باشند. پس از آنکه راستی آزمایی صورت گرفت، توانیر به مشترکانی که اطلاعات آن ها تأیید شده است پیامکی برای ادامه کار ارسال خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 0nlysms.ir شناسه مطلب: 207

به "جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نحوه حذف قبوض کاغذی برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید